Archive for the 'geles' Category

Kaip paruošti rožes žiemai

Spalį, dar prieš didžiąsias šalnas, reikia pasirūpinti rožėmis. Rožės dengiamos eglišakėmis tik atšalus orams ir esant minusinei temperatūrai. Tačiau prieš tai būtina paruošti žiemoti krūmelius. Nupjaukite nespėjusius sumedėti stiebus, nuskinkite lapus. Profilaktiškai nuo ligų sukėlėjų nupurkškite vario ar geležies sulfato tirpalu (jis turi būti maždaug 3-5 proc. koncentracijos). Krūmeliais augančias rožes apkaskite žeme, kurioje jos auga, arba durpėmis. Geriausiai arčiau kamieno ir šaknų užberti komposto, jį pavasarį tereikės paskleisti.

Laipiojančių rožių stiebus prieš dengdama paguldykite ant po krūmu išdėliotų eglių šakų. Iš viršaus juos taip pat apklokite eglišakėmis. Šiltinti tinka visomis orui laidžiomis medžiagomis, jokiu būdu ne sintetine plėvele, nes augalai, ypač rožės, dėl oro stygiaus gali sunykti. Stiebinių rožių vainikus prieš uždengdama apriškite. Arba žiemai galite persodinti į didelius vazonus ir laikyti šviesioje bei vėsioje patalpoje. Beje, specialistai pataria neskubėti pavasarį nudengti rožių, nes išsprogusius jaunus ūglius gali nudeginti saulė. Nuimkite po kelias eglišakes, o visai atidenkite apniukusią dieną. Nudengtus rožių krūmus pavasarį apipurkškite drungnu vandeniu.

Kaip Tinkamai Prižiūrėti Orchidėjas?

Orchidėjoms nereikia daug vandens. Šiuos augalus reikia lieti retai ir nedideliais vandens kiekiais. Žiemą orchidėjas patariama lieti kas dvi, o vasarą -kas savaitę.
Jei orchidėjas liesite pernelyg dažnai ir gausiai, supus jų šaknys.
Orchidėjas kas antrą ar trečią laistymą patariama tręšti specialiomis orchidėjų trąšomis.
Orchidėjos mėgsta drėgną orą. Kai kambariuose yra padidėjęs oro drėgnumas, jas rečiau užpuola kenkėjai.
Purkšdami orchidėjas stenkitės, kad vanduo nepatektų ant šio augalo žiedų, nes tada žiedus padengs dėmės.
Vandeniu orchidėjas patariama purkšti ryte, kad iki vėsios nakties jos spėtų pradžiūti.
Orchidėjas patariama persodinti kas 2-3 metus žiemos pabaigoje, kai šie augalai dažniausiai baigia žydėti.
Orchidėjas patariama sodinti ir persodinti specialiame orchidėjų dirvos mišinyje.

Kodėl Tulpių Žiedai Smulkėja Ir Išsigimsta?

Tulpių žiedai smulkėja ir išsigimsta dažniausiai tada, kai jų svogūnų neiškasate kelis metus iš eilės.
Tulpės išsigimsta, jei šiuos augalus pažeidžia grybinės ligos.
Tulpių žiedai smulkėja, jei pernelyg anksti ar pernelyg vėlai iškasėte svogūnus, prastai juos išdžiovinote ar netinkamai laikėte.

Jei tulpių svogūnai buvo stambūs ir sveiki, o augalai žydėjo prastai, galbūt šiuos svogūnus pernelyg anksti ar per vėlai, ar negiliai pasodinote į sausą dirvą, kurios po sodinimo nemulčiavote. Todėl tulpių svogūnai prastai įsišaknijo rudenį arba jų šaknys žiemą apšalo.
Kartais gėlininkai skundžiasi, jog jie laiku iškasė, pasodino tulpių svogūnėlius, tinkamai prižiūrėjo, o kažkodėl tulpių žiedai vis smulkėja ir smulkėja.
Žiedai gali smulkėti ir todėl, kad pernelyg žemai nupjovėte žiedstiebius ar ant augalų liko mažai lapų, arba visus svogūnėlius nepriklausomai nuo jų amžiaus pasodinote kartu.

Jurginai: auginimas ir priežiūra

Bet kurio gėlyno puošmena yra jurginai. Jurginai žydi nuo antrosios vasaros pusės iki pat rudens šalnų. Jurginai – daugiametės gėlės, kurios šaknų gumbuose sukaupia pakankamas maistinių medžiagų atsargas, būtinas šiems augalams augti kitais metais. Prieš rudens šalnas reikia iškasti jurginų gumbus ir juos per žiemą laikyti rūsyje. Jurginus galima daiginti šakniagumbių dalijimu, ūgliais ir sėklomis. Šakniagumbius patariama dalinti likus 2 savaitėms iki šių augalų sodinimo gėlynuose.
Pavasarį šakniagumbius iš rūsių perneškite į 15 — 18 °C šilumos patalpas ir juos pradėkite reguliariai purkšti vandeniu. Kai ant jurginų šaknų kaklelio išryškės pumpurai ar pasirodys 1 – 2 cm ilgio ūgliai, jurginų šakniagumbius padalinkite. Kiekvienoje padalintoje dalyje turi būti ne tik 1 – 2 šakniagumbiai, bet ir dalis šaknų kaklelio su pradėjusiomis augti akutėmis. Nuopjovų vietas pabarstykite smulkinta medžio anglimi. Jurginų šakniagumbius gėlynuose patariama sodinti, kai nusistovi vidutinė 8 °C šiluma. Jurginų šakniagumbius sodinkite jų šaknų kaklelį įkąsdami 3 – 4 cm gylyje. Į kiekvieną sodinimo duobutę pridėkite po 4 – 6 kg perpuvusio mėšlo.

Žibuoklės ir Scylės

Žibuoklės

Teigiama, jog bene gražiausia pavasario gėlė yra žibuoklė, pradžiuginanti mus savo žiedais po ilgos žiemos.
Net ir žydėdami pavieniui, žibuoklių krūmeliai džiugina savo melsvai žydrų žiedų gausa ir švelnumu.
Kartais gėlynuose galima pamatyti ir rožiniais bei baltais žiedais žydinčias žibuokles.
Žibuokles patariama sodinti pavėsingose vietose. Tiesa, žibuoklės žydi ir saulėtose vietose, bet šiose vietose jos žydi ne taip gausiai ir ne taip ilgai.
SCYLĖ
Scylės – smulkios svogūninės gėlės.
Gėlynuose dažniausiai auga sibirinės scylės, kurios žydi žemyn nusvirusiais melsvai žydrais žiedais.
Scylių rūšis „Alba" žydi baltais žiedais. Scylės gerai auga ir gausiai žydi bet kurios rūšies dirvožemyje.
Scylės galima dauginti svogūnėliais (vaikais) ir sėklomis. Scylių svogūnėlius patariama persodinti tada, kai visiškai nudžiūva jų lapai – nuo antrosios birželio pusės. Scylės patariama sodinti po medžiais, tarp krūmų kalneliuose ir kituose vietose.

Pelargonijų priežiūra žiemą

KĄ DARYTI SU SAUSOJE ŽEMĖJE ŽIEMOJANČIOMIS PELARGONIJOMIS?
Sausoje žemėje žiemojančias pelargonijas vasario mėnesio pabaigoje ar kovo mėnesio pradžioje gerokai patrumpinkite ir persodinkite. Kad pelargonijos gražiai augtų, nupjaukite pusę jų šakų ilgio. Pjūvį patariama daryti tarp 2 akučių. Taip pat iš vazono iškratykite seną žemę, pusiau patrumpinkite ir pelargonijų šaknis. Paruoštas pelargonijas pasodinkite 9 cm skersmens vazonuose, į kuriuos pridėkite smėlingos drėgnos komposto žemės, o žemę apie pasodintus augalus gerai suspauskite. Persodintas pelargonijas iki vegetacijos pradžios saikingai lieki-te ir laikykite šviesioje vietoje.
VISŽALIŲ AUGALŲ APSAUGA
Jei vasarį stipriai šąla, visžalius medžius ir krūmus reikia apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Jei kovo mėnesio pradžioje žemė vis dar įšalusi, augalai negali iš dirvos pasisavinti vandens, todėl gali nudžiūti, nes kai Saulė šildo, augalų lapai (spygliai) išgarina daugiau drėgmės, negu iš dirvos jos gali paimti šaknys. Apsaugai pakanka augalus uždengti sena paklode arba pakabinti kitą, pavėsį suteikiančią medžiagą.

Kambariniai Augalai – Begonija

Begonijos – šilumą mėgstantys augalai, todėl gerai auga ir žydi tik šiltoje patalpoje.
Begonijos nepakenčia tiesioginių kaitrių saulės spindulių, todėl jas patariama auginti pavėsingose vietose.

Begonijos nepakenčia, kai perdžiūva dirvožemis, tačiau šioms gėlėms gali pakenkti ir drėgmės perteklius.

Vėsioje patalpoje gausiai paliejus begonijas, jų šaknys ima pūti, o netrukus nukrenta ir lapkočiai.
Atminkite, kad begonijų lapų negalima purkšti vandeniu.

Begonijas patariama auginti puriame ir derlingame žemės mišinyje. Vazonų dugne būtinai turi būti subertas drenažo sluoksnis.

Dauguma begonijų užaugina nedideles šaknis, todėl šias gėles patariama auginti plačiame ir žemame inde. Vasarą begonijas patariama lieti ir trąšų tirpalais. Beveik visų rūšių begonijas galima dauginti stiebų ir lapkočių auginiais, o taip pat ir sėklomis. Begonijų auginiai įsišaknija lengvame žemės mišinyje, 20 – 23 °C šilumoje. Kai kurių rūšių begonijų lapai įsišaknija ir vandenyje.

Apie Kambarinių Rožių Priežiūrą

Kambarinės žemaūgės rožės – daugiamečiai augalai ir reiklesni nei lauke augančios rožės.
Kambarines rožes patariama auginti ant pietinių ir saulėtų palangių. Jei kambarinėms rožėms žiemą truks šviesos, jas papildomai apšvieskite dienos šviesos lempomis.
Ant palangių oro temperatūra turi būti ne pernelyg aukšta.

Žiemą kambariuose auginamoms rožėms geriausia oro temperatūra 15-20 laipsnių šilumos.
Kai dirva, kurioje auginate kambarines rožes, ims džiūti, ją paliekite. Kad patalpose, kuriose auga žemaūgės rožės, būtų pakankamai drėgna, šalia jų pastatykite talpas su vandeniu, o rožes dažnai nupurkškite vandeniu.

Žiemos pabaigoje rožes smarkiai apipjaustykite. Kai žemaūgės rožės pražys, nuolat nuskabykite nužydėjusių rožių žiedlapius.
Pasak specialistų, kuo dažniau nuskabysite nužydėjusių rožių žiedlapius, tuo ilgiau šios gėlės žydės.