Archive for the 'Gėlės' Category

Svogūninių Gėliu Sodinimas

Svogūnines gėles sodinkite ten, kur dirva nerūgšti, puveninga ir neužmirkusi (šioms gėlėms labai kenkia užsistovėjęs vanduo). Dirva taip pat turi būti tinkamai paruošta: iš anksto perkasta, supurenta ir patręšta. Jeigu dirvožemis sunkus, svogūnines gėles sodinkite į smulkaus žvyro arba smėlio patalus.

Tai ypač patiks lelijoms. Tiesa, žvyro bei smėlio ieškokite paupiuose, o ne miške, mat dirva čia dažniausiai būna rūgšti ir svogūninėms gėlėms netinka.

Svogūnėliai

Prieš sodindami būtinai apžiūrėkite svogūnėlius ir įsitikinkite, jog jie nesupuvę. Taip pat geriau sodinkite tuos svogūnėlius, kurių dengiamasis lukštas yra nepažeistas. Beje, gėlių svogūnėlius ypač mėgsta pelės ir pelėnai. Naudokite specialius nuodus (jų berkite į dirvą šalia sodinamų svogūnėlių) – taip apsaugosite gėlyną nuo įžūlių graužikų išpuolių.

Gėlių persodinimas

Kokį rinktis vazoną? Plastikiniai. Jie lengvi ir nukritę paprastai nesulūžta. Gerai sulaiko drėgmę, todėl augalus galima rečiau laistyti. Lengviau plaunami. Didesnis formų, spalvų pasirinkimas. Pigesni nei moliniai. Tačiau jei bus per daug laistoma, gali pradėti pūti šaknys, rūgštėti žemės. Vasarą šie vazonai greitai įkaista. Jei tinkamai prižiūrėsi, laistysi augalus, geri bus ir vienokie vazonai, ir kitokie.

Substratas (gruntas)
Kambariniams augalams sodinti naudojami specialūs jau paruošti mišiniai, kurių -pačių įvairiausių – galima nusipirkti. Svarbiausia – atkreipti dėmesį, kokiems būtent kambariniams augalams mišinys skirtas. Nuo to priklausys grunto sudėtis, rūgštingumas, drėgmė, mineralinių ir organinių trąšų sudėtis ir t.t. Dar reikėtų pasidomėti, kiek laiko substratas galioja, kiek laiko, į jį pasodinus augalą, nereikės papildomai tręšti. Jei nerandi grunto savo konkrečiam augalui, pasidomėk, kokį dirvožemį toks augalas labiausiai mėgsta ir panašių žemių susirask pagal turimą informaciją.

Čėras–gėlė nuo piktųjų dvasių

Vokiečiai nuo seno per didžiąsias žiemos šventes vieni kitiems dovanoja puokštes ar vazonėlius su šiomis gėlėmis, anglai, norė-dami apsaugoti namus nuo piktųjų dvasių ir burtų, jas sodina prie namų slenksčio…

Lietuvoje baltažiedžiai čėrai pražysta kovo-balandžio mėnesiais, kai žemė dar būna padengta sniegu. Tačiau dirbtinai žiedus išskleiusių augalų vazonėlių gėlių ilonuose galima rasti ir žiemą, ruodžio mėnesį – būtinai panaudokite juos puošdamos namus Kalėdoms. Pavyzdžiui, galime sukurti originalų natiurmortą  su žvakėmis, žibintais, eglutės žaisliukais… Čėrai namuose gerai jausis ir ilgai džiugins įspūdingais žiedais, jeigu jiems rasite vėsesnę vietą, pavyzdžiui, ant palangės. Kai peržydės, jokiu būdu neišmeskite. Ir toliau laistykite, patręškite, o pavasarį, kai žemė įšils, pasodinkite į nuolatinę vietą lauke.
Kas tai per gėlės

Baltažiedžiai čėrai (Hellebo-s niger) priklauso vėdryninių anunculaceae) šeimai, natūrai auga Alpėse, Apeninuose, tų Karpatuose. Augalai – daugiamečiai, turi trumpus, išsišakojusius šakniastiebius ir tvirtus tamsiai žalios spalvos lapus, kurie pasirodo vasaros pradžioje ir išsilaiko per žiemą. Atsparūs nedideliam šalčiui. Užauga iki 20-30 cm aukščio, sukrauna baltus, iki 12 cm skersmens žiedus. Jų taurėlapiai laikosi netgi nokstant vaisiams, tiesa, pakeičia spalvą: iš pradžių prarausta, o paskui – pažaliuoja. Žinomos kelios šių čėrų veislės, kurios skiriasi žiedų spalva ir žydėjimo laiku.

Gėlės – visur ir visada

Žmogaus meilė gėlėms gyva nuo senų senovės. Ir dabar jos puošia mūsų namus ir darbo vietas.
Iškilmingų pietų ar vakarienių metu gėlės puošia stalą. Jos dedamos ir tiesiog tarp vaisių, vazose.

Papuoštas stalas tiek pat svarbu, kiek ir iš anksto parengtas meniu.
Senovės Egipte nebuvo papročio šeimininkei dovanoti gėlių, atvirkščiai, ji kiekvienam svečiui įteikdavo lotoso žiedą.

Gėlės – labiausiai paplitusi dovana, nepaisant to, kad josįjpiios trumpaamžės.
Visuotinai pripažintos japonų ikebanos – gėlių puokščių įforminimo menas. Charakteringa, kad dažnai jie merkia į vazą vieną žiedą arba vieną vienintelę šakutę.

Japonui pati didžiausia laimė – pamatyti žmogų, abiejose rankose laikantį gėles.

Kambarinių gėlių priežiūra kovo mėnesį

• Nuo kovo vidurio visi sveiki kambariniai augalai (prieš persodinimą) palaistomi mineralinių trąšų tirpalu. Tręšiama kartą per savaitę. Peržydėjusius augalus reikia laikyti šviesioje, bet vėsioje vietoje, stropiai laistyti ir tręšti.

• Rūsyje peržiemojusią agavą, aukubą, šalčiui neatsparius juką, japoninj ožekšnį ir oleandrą kovo mėnesį pradėkite reguliariai laistyti ir tręšti. Prieš laistant supurenamas žemės paviršius nepažeidžiant augalo šaknų. Paskutinėmis kovo dienomis pradedama tręšti. Iš rūsio atnešti minėti augalai kruopščiai nuvalomi, patikrinama, ar nėra kenkėjų ir ligos požymių. Visas sausas šakeles ir nesveikus lapus reikia nupjauti, surinkti ir sudeginti.

• Norėdami nužydėjusius ciklamenus auginti toliau, geriausia jį laikyti vėsioje, šviesioje vietoje. Pradėjus gelsti lapams (prasidėjo augalo ramybės laikotarpis), liejama saikingiau. Kai nudžiūsta visi lapai, augalas toliau nelaistomas. Jei, ciklamenui nužydėjus, lapai lieka sveiki ir žali, laistyti nenustojamą.

• Ilgėjant dienai, prasideda kaktusų vegetacija, todėl pradėkite juos lieti. Laistyti reikia labai po mažai. Augimo laikotarpiu kaktusams reikia daug šviesos.

Juka priežiūra laistymas

Suraskite jukai namuose saulėtą vietą. Jei pastebite, kad jukos lapai įgauna šviesiai žalią spalvą ir pasidaro liauni, kamienas ištįsta, žinokite, kad augalui trūksta šviesos. Vasarą laistykite 3-4 kartus per savaitę, anksti rytą ir vakare. Pavasarį ir rudenį juką purkškite vandeniu. Vasarą galite išnešti į sodą, terasą ar balkoną, tik palaipsniui įpratinkite prie temperatūros pasikeitimo.

Sanpaulijų Dauginimas

Sanpaulijas paprasčiau dauginti lapeliais. Pavasari nuskinti, jie gyvybingesni nei skinti rudenj. Per metus nuo motininio augalo jų galima nulaužti 5-6 kartus. Po to motininį augalą išmeskite. Lapelio kotelį nupjaukite įstrižai ir merkite į stiklainėlį su destiliuotu vandeniu ar ištirpintu ledu.

Jį patogu uždengti popieriumi su skylute. Pro skylutę įkiškite kotelį į vandenį – pats lapelis nepasvirs ir nesušlaps. Galima nuskintus sanpaulijų lapelius sodinti į sterilią žemę arba perlitą. Tada nakčiai apdenkite stiklainiu ar polietileno plėvele. Taip paruoštus sanpaulijų lapelius laikykite šviesioje, šiltoje vietoje, kol pasirodys šaknelės ir daigeliai. Augalus, užaugusius iki 5-6 cm skersmens, atskirkite nuo motininio lapelio ir po vieną susodinkite į vazonėlius.

Kambarinių gėlių priežiūra balandį

Balandis – tinkamiausias laikas persodinti daugumą kambarinių augalų. Jaunus augalus persodinkite kasmet, senesnius – kas 2-3 metai, o senus – dar rečiau. Pirmiausiai pasiruoškite žemių mišinio. Persodindami gėlę, viena ranka prilaikykite stiebą, kita apverskite vazoną su augalu ir atsargiai pastuksenkite j stalo kraštą. Gėlė sužemių gniužulu turi lengvai iškristi. Jei vazono dugne lieka prilipusios šlapios žemės su drėgmės kvapu – buvo blogas drenažas. Sodinkite geriau j kitą vazoną. Jo dugne padėkite švarią šukę, įberkite saujelę rupaus žvyro, saują žemių. Paskui "tupdykite" augalą. Berda-mi žemę aplink augalą, vazono pakraščius atsargiai apspauskite. Pasodinę – paliekite, žemių iki pat viršaus nepripilkite – palikite vietos vandeniui. Persodintus kambarinius augalus iš pradžių reikia laistyti saikingai, kad nesusirgtų augalo šaknys. Pasodinus pirmą kartą paliejamą gausiai, paskui žemė turi būti saikingai drėgna, tačiau visiškai jai išdžiūti taip pat negalima leisti.

Persodintus augalus kurj laiką laikykite atokiau nuo lango, kiek šiltesnėje vietoje. Galima apipurkšti. Kol prigis, netręškite.

Peržydėjusias kambarines azalijas ir kamelijas būtina ir toliau reguliariai laistyti ir tręšti. Visi nepersodinti kambariniai augalai balandžio mėnesj turi gauti jiems reikalingą maisto medžiagų kiekj.

Kambarinių gėlių priežiūra

• Kad dėžėse ant palangių augalai turėtų pakankamai vietos augti, nereikia jų sodinti per tankiai. Per retai pasodinti augalai visą vasarą atrodys skurdžiai, o per tankiai labai išsistiebs ir taip pat nepuoš palangės.

• Saulėtoje vietoje pirmiausia tinka auginti pelargonijas "ir petunijas. Tik šiltoje saulėtoje vietoje šios gėlės
gausiai žydi. Petunijų negalima auginti perpučiamoje vietoje, nes vėjas išdraiko jų žiedus ir lapus.

• Po šalnų, kai vidutinė paros temperatūra apie 12 . laipsnių C, galima išnešti j lauką ar balkoną daugumą kambarinių gėlių. Joms parenkamas pavėsis po medžiais arba sudaromos priedangos nuo stiprių saulės spindulių. Gėles galima sodinti j lysves, išėmus iš vazonų, arba su vazonais įkasti į žemę.

•Tiesioginius saulės spindulius, išskyrus daugumą kak-I tusų, pakenčia tik kai kurie kambariniai augalai. Jei negalima augalų pernešti j kitą vietą, langus būtina pavėsinti.

• Vasarą hipeastrams (amariliams) reikia daug vandens, maisto medžiagų, šviesos. Gegužės mėnesj persodinti augalai jau pakankamai išaugino naujų šaknų. Žemei vazonuose niekada negalima leisti perdžiūti. Kartą per savaitę augalą būtina patręšti. Vasarą hipeastrui turi būti skirta pati šviesiausia vieta.

Kambarinių gėlių persodinimas

Tinkamiausias laikas – balandžio – gegužės mėn. Jaunus ir greitai augančius – kasmet, senesnius, sumedėjusius – kas 2-3 metai ar rečiau, bet persodinti būtina. Atrinkite augalus, kuriuos ruošiatės persodinti šį pavasarį.

Kokio dydžio vazonų jums reikės, spręskite pagal augalo išsivystymą.

Skirtingiems augalams galbūt reikia ir skirtingų žemės mišinių. Kokią žemę mėgsta Jūsų augintiniai, galite sužinoti iš specialių straipsnių ar knygų. Žemė augalams sodinti turi būti kambario temperatūros, drėgna (ne sausa ar šlapia). Reikės ir akmenų, žvyro ar vazono šukių drenažui.

Jei augalą persodinsite į seną vazoną, prieš tai jį išplaukite, o jei būtina – ir dezinfekuokite (kalio permanganato tirpalu). Molinius vazonus, prieš sodindami augalą, vieną dieną palaikykite vandenyje, kad sienelės prisigertų drėgmės.

Pasodintą augalą būtinai palaistykite arba, dar geriau, panardinkite vazoną į vandenį, kad visa žemė sudrėktų vienodai. Jei reikia, augalą nugenėkite, patrumpinkite labai atsikišusias, ilgas šakas, išretinkite tankiai suaugusias ir silpnas. Nupjautus ūglius galėsite įšaknydinti. Persodintų augalų kelias dienas nestatykite saulėtoje vietoje ar ant vėsios palangės. Tręšti pradėkite ne anksčiau kaip po mėnesio.