Svogūninių Gėliu Sodinimas

Svogūnines gėles sodinkite ten, kur dirva nerūgšti, puveninga ir neužmirkusi (šioms gėlėms labai kenkia užsistovėjęs vanduo). Dirva taip pat turi būti tinkamai paruošta: iš anksto perkasta, supurenta ir patręšta. Jeigu dirvožemis sunkus, svogūnines gėles sodinkite į smulkaus žvyro arba smėlio patalus.

Tai ypač patiks lelijoms. Tiesa, žvyro bei smėlio ieškokite paupiuose, o ne miške, mat dirva čia dažniausiai būna rūgšti ir svogūninėms gėlėms netinka.

Svogūnėliai

Prieš sodindami būtinai apžiūrėkite svogūnėlius ir įsitikinkite, jog jie nesupuvę. Taip pat geriau sodinkite tuos svogūnėlius, kurių dengiamasis lukštas yra nepažeistas. Beje, gėlių svogūnėlius ypač mėgsta pelės ir pelėnai. Naudokite specialius nuodus (jų berkite į dirvą šalia sodinamų svogūnėlių) – taip apsaugosite gėlyną nuo įžūlių graužikų išpuolių.

 

Vieta

Tulpės, narcizai ir hiacintai yra saulės vaikai. Kitoms svogūninėms gėlėms tiks ir šiek tiek pavėsinga vieta, o scyles, sniegžydres, krokus, kai kurias margutes ir miškines lelijas galite drąsiai sodinti po medžiais – joms saulės šviesa nėra būtina. Taip pat turėkite omenyje, kad daugelio svogūninių gėlių nederėtų sodinti į tą pačią vietą mažiausiai 5-6 metus iš eilės: dirvoje lieka grybelinių ligų užkratas.

Laikas

Dauguma svogūninių gėlių sodinama rudens pradžioje, kai dirva atvėsta po vasaros karščių ir jos temperatūra neviršija 10 °C. Tokioje temperatūroje nustoja vystytis įvairūs ligų sukėlėjai ir sumažėja tikimybė, kad į dirvą papuolusį svogūnėlį apniks grybeliai. Tokias svogūnines gėles kaip tulpes, hiacintus, narcizus ir lelijas galite sodinti ir vėliau, tačiau tada augalus būtina storiau mulčiuotį.

Mulčiavimas

Mulčiavimą mėgsta beveik visos svogūninės gėlės. Mulčias palaiko normalią dirvos temperatūrą: vasarą augalai neperkaista, o žiemą nesušąla. Ankstyvą pavasarį dažnai nutinka taip, kad visą mėnesį nelyja. Tokiu atveju mulčias sukuria augalams palankų drėgmės režimą. Svogūnines gėles geriausia mulčiuoti durpėmis. Augalus taip pat galite apdengti šiaudais, lapuočių pjuvenomis, eglišakėmis, sveikais medžių lapais arba žievėmis, lukštais ir kevalais. Mulčiuoti galite netgi kavos tirščiais. Mulčio sluoksnio storis – 5-10 centimetrų. Beje, medžių lapų mulčią reikia nuimti vos tik atšyla dirva. Daigai po lapais išsikraipo, ne visi pro juos išdygsta, tad, šalindama mulčią, galite tokius daigelius aplaužyti.

Tręšimas

Tręšti galima arba natūraliomis, arba cheminėmis trąšomis. Ruošdami dirvą svogūninėms gėlėms, įmaišykite perpuvusio mėšlo ir komposto arba įberkite kompleksinių trąšų (geriau mažiau nei daugiau).

Komponavimas

Svogūninės gėlės dažniausiai sodinamos su vienmetėmis arba daugiametėmis plačialapėmis ir vėliau vegetaciją pradedančiomis gėlėmis. Nužydėjusių svogūninių gėlių vietoje galite sodinti įvairias vienmetes vasarines gėles.

 

KELETAS PATARIMŲ, KAIP SUKURTI ĮSPŪDINGĄ GĖLYNĄ

Ryškiaspalvių žiedų tulpes derinkite su ramesnių spalvų augalais (pavyzdžiui, su blankesnių spalvų našlaitėmis), o baltų arba pastelinių spalvų tulpes – su ryškiais (pavyzdžiui, su neužmirštuolėmis). Tarp tulpių taip pat galite pasodinti krokų. Krokai žydi anksti, o kai žiedus išskleis tulpės, jų suvešėję lapai sudarys gražų žalsvų foną.

Įvairių spalvų lelijos derės su melsvai arba baltai žydinčiomis gėlėmis: daugiamečiais linais, šalavijais, katilėliais, katžolėmis, baltagalvėmis ramunėmis, rugiagėlėmis, levandomis.

Įspūdingai atrodys grupelėmis pasodinti skirtingų spalvų dekoratyviniai česnakai. Net ir nužydėjusios šios svogūninės gėlės savo masyviais žiedynais puoš jūsų gėlyną. Tiesa, dekoratyvinių česnakų lapai greitai džiūsta – juos paslėpsite česnakus sodindama tarp melsvų arba kitų daugiamečių gėlių.

Svogūninės gėlės puikiai derės su kadagiais arba kitais dekoratyviniais spygliuočių krūmais bei medeliais.

Nedidelėmis grupelėmis sodinamos smulkiasvogūnės gėlės žaismingai išmargins jūsų gėlyną. Tarpusavyje grupuokite įvairias tuo pačiu metu žydinčias smul-kiasvogūnes gėles: žydres, krokus, sniegžydres, margutes ir pan.

Smulkiasvogūnės gėlės pagyvins ne tik jūsų gėlyną, bet ir pievelę. Tam puikiai tiks scylės, sniegžydrės, snieguolės, puškinijos, pavasariniai erančiai, krokai ir pan. Šias gėles sodinkite į šiek tiek pavėsingą vietą, pavyzdžiui, po medžiais, ir nešienaukite pievelės tol, kol žaliuoja augalėlių lapai.

Gėlės Sodinimo laikas Sodinimo gylis Sodinimo atstumas
Tulpės

(Tulipa)

Rugsėjo pab.-spalio pr., galima ir šiek tiek vėliau Sodinimo gylis lygus trigubam svogūnėlių aukščiui Sodinimo atstumas lygus trigubam svogūnėlių aukščiui
Narcizai

(Narcissus)

Rugpjūčio pab.- rugsėjo pr., galima ir šiek tiek vėliau Smulkūs – 7-9 cm Stambūs – 12-20 cm Sodinimo atstumas lygus dvigubam svogūnėlių skersmeniui
Hiacintai

(Hyacinthus)

Rugsėjo pab.-spalio pr., galima ir šiek tiek vėliau Smulkūs – 6-8 cm Vidutiniai – 8-10 cm Stambūs – 12-15 cm 7-12 cm
Margutės

(Fritillaria)

Rugpjūčio pab.- rugsėjo pr. Smulkūs – 7 cm Daugiažiedžių margučių ir kt. stambūs svogūnėliai – 20-30 cm Smulkūs – 5 cm Stambūs – 20-25 cm
Snieguolės

(Galanthus)

Rugsėjis 7-10 cm Sodinami grupelėmis po 6-10 vnt.

5-10 cm atstumu

Žydrės

(Muscari)

Rugsėjis-spalio pr. 6-8 cm 10 cm
Scylės

(Scilla)

Rugpjūtis-rugsėjis 6-8 cm Sodinami grupelėmis po 5-20 vnt. 5-10 cm atstumu
Dekoratyviniai

česnakai

(Allium)

Rugsėjis-spalio pr. Sodinimo gylis lygus trigubam svogūnėlių aukščiui Žemaūgiai -10-15 cm Aukštaūgiai -15- 25 cm
Krokai

I (Crocus)

Pavasariniai krokai – rugsėjis-spalio pr.; rudeniniai – rugpjūtis Smulkūs – 5-7 cm Stambūs – 8-10 cm 8-10 cm
Lelijos

(L ilium)

Rugsėjo pab.-spalio pr., galima ir šiek tiek vėliau Sodinimo gylis lygus trigubam svogūnėlių aukščiui 20 cm arba 10-15 cm (jei lelijos žiedai bus nedideli)
Svogūniniai

vilkdagiai

(Iris)

Antra rugsėjo pusė-spalis Smulkūs – 5-10 cm Stambūs – 15-18 cm 10-15 cm
Pavasariniai

erančiai

(Eranthis

hyemalis)

Rugsėjis 5 cm 10 cm
Sniegžydres

(Chionodoxa)

Rugsėjis-spalis 5-10 cm 7-15 cm
Puškinijos

(Puschkinia)

Rugsėjis Smulkūs – 3-5 cm Stambūs – 10-12 cm Smulkūs – 5-6 cm Stambūs – 8-10 cm

k. .

Šaltinis: Svogūninių Gėliu Sodinimas