Elektroninės Parduotuvės

Elektronine prekyba vadinamas prekybinės veiklos būdas, kai sutartys sudaromos, vykdomos naudojant informacines technologijas bei priemones kompiuterių tinklais keičiantis elektroniniais duomenų pranešimais. Didžiųjų apklausas atliekančių agentūrų statistika liudija tai, kad sparčiai auga propaguojančių pirkimą internetu žmonių skaičius. Daugelis perkančiųjų teigia, kad tai patogu, o prekės kur kas pigesnės nei įprastose parduotuvėse.

Teigiamos patirtys
Iš pažįstamų ir artimųjų tenka išgirsti atsiliepimų, pasakojimų apie jų patirtis perkant internetu. Žinoma, skeptikai iš karto atkirs: vienas dalykas įsigyti nebrangią prekę, o visai kas kita, kai norimas pirkinys brangus ir parduodamas nelietuviškoje elektroninėje parduotuvėje. Tiesa, baiminaasi ne be pagrindo ir tai suprantama, nes rizikuojama nemažomis sumomis, o sukčių pasitaiko visur.

sukneles internete

sukneles internete

Daugelio jau nebestebina kai internetu, lietuviškose parduotuvėse įsigyjamos knygos, kompaktinės plokštelės, įvairūs rankų darbo papuošalai ar kosmetika. Labiau nustembama, kai internetu perkamos ilgalaikės paslaugos ar vertingos prekės, pavyzdžiui kelis tūkstančius kainuojanti vaizdo ar garso, buities technika.
Viena jauna moteris neseniai dalijosi įspūdžiais apie tai, kaip beveik prieš metus pasirašė dvejų metų interneto tiekimo sutartį, įsigijo modemą, o iš namų nereikėjo nė kojos iškelti. Beje, kol kas dėl šios sutarties nemalonumų ir rūpesčių neturinti.

Kita jaunų žmonių pora pasakojo kaip internetu įsigijo baldų komplektą. „Pirmiausia apžiūrėjome įprastų baldų salonų ekspozicijas. Radome kai ką sau patinkančio, bet pirkti neskubėjome.

Vėliau vienoje elektroninėje parduotuvėje pamatėme tokius pat baldus. Tiesa, čia jie kainavo beveik dviem šimtais litų pigiau. Nusprendėme rizikuoti. Nenusivylėme. Pirkinį pristatė nemokamai ir sutartu laiku. Be to, padėjo sunešti.

Pirkimas
Internetinių parduotuvių veiklos specifika yra panaši. Pirmiausia, būsimas pirkėjas užsiregistruoja svetainėje; renkasi prekes ir deda jas į virtualų krepšelį; patvirtina užsakymą; pasirenka apmokėjimo būdą. Tada laukia savo prekės. Ji atgabenama į namus ar pašto skyrių sutartu laiku.

Dauguma šio tipo parduotuvių savo klientams siūlo keletą atsiskaitymo už prekes galimybių:

  • grynaisiais pinigais pristatymo metu,
  • mokėjimo pavedimu,
  • elektronine bankininkyste,
  • taip pat siūloma pirkti ir išsimokėtinai.

Iš galimų atsiskaitymo už prekes būdų, priimtiniausias – atsiskaitymas grynaisiais pinigais pristatymo metu. Jis patrauklus tuo, kad yra bene panašiausias į tradicinį apsipirkimą. Pinigai sumokami tada, kai prekė patenka į rankas. Žmogus nejaučia diskomforto, nes išvengia situacijos, kai, anot liaudies, perkama katė maiše. Nenorėjęs prisistatyti vienos baldais prekiaujančios elektroninės parduotuvės atstovas užsiminė, kad žmonės kol kas baiminasi baldus pirkti internetu. Bet drąsių, nebijančių rizikuoti gretos didėja.

Kaip žinia, geriausia reklama yra tada, kai patenkintas pirkėjas savo patirtimi pasidalija su pažįstamais. Taip pamažu, bet užtikrintai auga pirkėjų ratas.
Svetainėse, kuriose atsiskaitoma per „PayPal” sistemą, pardavėjų ir pirkėjų saugumas užtikrinamas suteikiant galimybę stebėti siuntinio statusą, o pardavėjas gali įrodyti, kad prekę išsiuntė. Jei pakeliui siuntinys dingsta, tokios svetainės kompensuoja nuostolius.

Šiek tiek statistikos
Apklausas atliekančių įmonių duomenimis, per paskutiniuosius tris metus interneto vartotojų kiekis išaugo net 400 tūkstančių. Apklausų agentūros „TNS Gallup” duomenimis, 2010 metais interneto skvarbą Lietuvoje siekė 60%, o internetu perka apie 289 tūkst. Lietuvos gyventojų. Didžiausia dalis (39%) perkančiųjų tai darė rečiau nei kartą per 6 mėn., 22% (64 tūkst. žmonių) – bent kartą ar kelis kartus per pastaruosius 6 mėn., beveik 18% (52 tūkst. žmonių) – bent kelis kartus per 3 mėn. Anot „Gemius”, 43% respondentų teigia, kad yra pirkę internetu. Didžiausios elektroninės prekybos įmonės savo duomenų bazėse turi daugiau nei 50 tūkst. klientų el. pašto adresų, o tos, kurios dirba seniau – dar daugiau. Šie skaičiai byloja apie tai, kad Lietuvoje yra ne vienas šimtas tūkstančių pirkėjų. Rinkos tyrimų specialistai prognozuoja, kad šie skaičiai didės. Tam yra nemažai prielaidų. Visų pirma, didėja interneto vartotojų skaičius kaimo vietovėse. Antra, internetinės parduotuvės sparčiai tobulėja: didelis dėmesys skiriamas prekių pristatymo, apmokėjimo sąlygų gerinimui. Be to, daugelis žinomų prekių ženklų taip pat pradeda elektroninį verslą, tad daugėja pasirinkimo galimybių (galima įsigyti originalių firminių drabužių, suknelės internete ir kt.).

Į ką kreiptis pagalbos?
Nepaisant to, kad dažniau girdimi teigiami atsiliepimai apie pirkimą internetu, nesusipratimų, apgavysčių, kaip ir visur, pasitaiko.
Būna atvejų, kai žmogus internetu įsigijęs vienokią ar kitokią paslaugą ar prekę, jos negauna. Taip pat negali susigrąžinti ir už paslaugą pervestų pinigų. Jei geruoju nepavyksta susitarti su Lietuvoje registruota prekybos internetu įmone, pagalbos galima tikėtis iš Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos.

Europos vartotojų centras konsultuoja ir padeda tais atvejais, kai nesusipratimų kyla dėl Europos Sąjungos šalyse registruotų prekybos internetu įmonių veiklos. Beje, šios institucijos nenagrinėja atvejų, kai sandėriai sudaromi tarp fizinių asmenų.

Būkite apdairūs
Europos vartotojų centras ne tik padeda spręsti konfliktus teisiniu aspektu, bet ir vykdo pravencinę – šviečiamąją veiklą. Jei vis dėlto nebijote naujovių ir pirmą kartą prireikė kažką įsigyti internetu, turėtumėte būti apdairūs. Svarbu nepakliūti į fiktyvių interneto portalų pinkles. Rimta veikla užsiimanti internetinės prekybos įmonė savo svetainėje turėtų nurodyti kontaktinius duomenis, įmonės kodą, o ne vien tik elektroninio pašto adresą. Patariama atidžiai skaityti pirkimo-pardavimo internetu sutartis, atkreipti dėmesį į visus punktus (ypač į tuos, kurie parašyti mažomis raidėmis).

O jeigu išsirinkote ir nusipirkote prekę, vertėtų atsispausdinti ar bent jau išsaugoti kompiuteryje užsakymo kopiją su patvirtinimo numeriu, visas sąlygas ir taisykles. Šie dokumentai atitinka pirkimo kvitą, tad jeigu kiltų  nesklandumų, galėsite įrodyti, kad tikrai pirkote.

Šaltinis: Elektroninės Parduotuvės