Pirkimas Internetu – Elektroninė Prekyba

Drauge su interneto populiarumu auga ir elektroninių parduotuvių patrauklumas. Juk jose gali apsilankyti kada panorėjęs ir nė kojos nekeldamas iš namų. Vilioja ir galimybė apsipirkti pigiau.

Svarbiausia – saugumas
Jeigu niekada nesate pirkę internetu, ko gero, pagrindinis pavojus, sulaikantis nuo šio žingsnio, – baimė netekti pinigų ir likti be prekės. Čia peršasi pirma ir viena iš pagrindinių taisyklių – pirkti reikia tik patikimose, gerai žinomose interneto parduotuvėse.
Lietuvos policija iš tiesų nuolat sulaukia skundų dėl apgavysčių, duomenų vagysčių. Pavyzdžiui, žinoma atvejų apie fiktyviai sukurtas elektronines parduotuves. Taip viliojami pinigai ir prekės nepristatomos. Vieną dieną parduotuvė paprasčiausiai išnyksta…

pirkimas internetuKad pirkti internetu iš Lietuvos parduotuvių būtų saugu ir patikima, buvo įkurta Lietuvos elektroninės prekybos asociacija. Ji padės įvesti tam tikrą tvarką iki šiol nereglamentuotoje elektroninės prekybos srityje. Laikui bėgant saugumą ir gerą interneto parduotuvės vardą liudys tam tikras pažymėjimas.
Iš užsienio

Kitose šalyse, pavyzdžiui, JAV, esančios parduotuvės ne tik turi daugiau patirties, bet ir yra gerokai didesnės nei lietuviškos – pirkėjui gali pasiūlyti beveik viską, ko jis įsigeidžia. Kaip pirkti čia? Pirmiausia jums reikės mokėjimo kortelės. Interneto platybėse mokėti galėsite tik kreditine arba specialia virtualia, skirta tik atsiskaitymams internete, kortele. Jos sąskaitoje galite laikyti tik tiek pinigų, kiek jums reikia operacijai atlikti.

Dar geriau, jeigu mokėsite ne kortele, o naudodamiesi inter-netine mokėjimo sistema. Registracija čia kainuos, tačiau būsite tikri dėl savo asmens duomenų saugumo. Populiariausia mokėjimo sistema -„PayPal”. Ja naudojantis leidžiama atsiskaityti daugelyje pasaulio parduotuvių.

Tiesa, būkite budrūs – „PayPal” rekomenduoja niekada nesijungti prie jų svetainės iš elektroninio laiško, nesvarbu, kad kartais tokias nuorodas laiškuose skelbia „PayPal”. Taip pat visada stebėkite disponuojamų pinigų balansą „PayPal” kortelėje, kad už prekes sumokėtumėte tik tiek, kiek reikia.

Katė maiše
Egzistuoja ir dar vienas būdas – pirkti per tarpininkus. Dažniausiai schema būna tokia: vienas iš tarpininkų užsako prekę toje šalyje, iš kur norite pirkti, kitas ją gauna Lietuvoje ir jums pristato. Paprastai už prekę prašoma sumokėti, kai ją gauna užsienyje gyvenantis tarpininkas.
Žinoma, už paslaugas taip pat bus paprašyta susimokėti. Pavyzdžiui, JAV perkantys tarpininkai dažniausiai prašo 15 proc. komisinių, iš kai kurių interneto parduotuvių – 20 proc. Kiekvienu konkrečiu atveju reikia skaičiuoti, ar tikrai verta mokėti už tarpininkavimą – gal pigiau bus pirkti pačiam? O gal jūsų pasirinkta parduotuvė į Lietuvą prekių nesiunčia arba tai kainuoja didžiulius pinigus? Patarimas – pasirinkite patikimą žmogų, kitaip galite likti ir be pinigų, ir be prekės.

Ir dar viena svarbi pastaba, padėsianti nenusivilti virtualaus pirkimo malonumu. Perkate tik pagal aprašymą ir nuotrauką? Tačiau ar esate tikras, kad tas gaminys yra būtent tai, ko jums reikia? Pavyzdžiui, įsigyjate batus. Paveikslėlyje jie – rudi, pagal batų dydžių lentelę jums reikia, tarkime, 7 JAV dydžio. Kai batai atkeliauja, pasirodo, kad jie – ne rudi, o rusvi, be to, per maži, tad nusiviliate…

Žinoma, niekada negalite būti tikri, kad paveiksliukas ar aprašymas atitiks jūsų įsivaizduojamą gaminį. Šiuo atveju gali pagelbėti įprastos parduotuvės. Galbūt Lietuvoje taip pat parduodami jūsų išsvajoti batai? Tad parduotuvėje galite juos pasimatuoti -už tai mokėti nereikia.

Saugus kompiuteris
Jeigu apsisprendėte pirkti virtualioje erdvėje, labai svarbu, kokiu kompiuteriu naudojatės. Visų pirma jis turi būti saugus: su aktyvia, nuolat atsinaujinančia antivirusine programa, įjungta ugniasiene.
Pasak ESET saugumo sprendimams Lietuvoje atstovaujančios bendrovės „NOD Baltic” vadovo Tomo Parnarausko, prieš perkant internetu ar įvedant asmens duomenis verta įsitikinti, kad lankomasi saugioje svetainėje. Saugaus ryšio kanalo buvimą rodo tinklalapio adreso pradžioje esantis prierašas https://. Daugelis naršyklių saugų ryšio kanalą pažymi žaliai nuspalvindamos adreso laukelio pradžią.

Į asmeninę ir mokėjimo kortelių informaciją taikosi ir daugelis •ESET saugumo sprendimų kūrėjų, sudariusių populiariausių virusų penketuką, kenkėjų. Labiausiai paplitusių grėsmių sąrašas sudaromas remiantis unikalios grėsmių stebėjimo sistemos „ThreatSense.Net” duomenimis.

Praėjusiais metais aktyviausios buvo vadinamojo kirmino „Conficker” atakos. Nuolat atsinaujinantis „Conficker” kuria savo modifikacijas, kurios be vargo patenka į neapsaugotus kompiuterius, pasinaudojusios „Windows” operacinių sistemų spragomis. Antrąją vietą pagal užkrėstų kompiuterių skaičių užima virusas „INF/Autorun”, plintantis per USB atmintines, skaitmeninių fotoaparatų ir kitų išorinių įrenginių laikmenas. Lyderių trejete išliko virusas „Win32/PSW.OnLineGames”, renkantis užkrėstame nešiojamame kompiuteryje saugomą informaciją ir siunčiantis ją savo kūrėjams. Ketvirtas pagal pavojingumą virusas „Win32.Agent” 2010 m. pateko į kompiuterius lankantis užkrėstose interneto svetainėse ar per mobiliąsias laikmenas. Viruso kūrėjai, vogdami prisijungimo prie svetainių duomenis, ten integravo dalį kenksmingo kodo, taip leisdami virusui plisti. Penktojoje vietoje atsidūręs „Win32/Sality” kompiuteriuose „apsimesdavo” foniniu režimu dirbančiu procesu ir iš registro ištrindavo saugumo priemones aktyvuojančius įrašus.

Ir dar keletas patarimų.

  • Pirma, nesigundykite itin maža kaina nežinomose interneto parduotuvėse. Vertėtų prieš tai paieškoti informacijos – įvesti bendrovės pavadinimą ir žodį „sukčiai” (angl. scam) arba „skundai” (angl. complaint). Nuo sukčių nukentėję žmonės,labai noriai dalijasi patirtirn/jvairiose svetainėse. Verta pabandyti, kad vėliau patiems netektų rašyti gailios istorijos.
  • Antra, atkreipkite dėmesį, kokiose elektroninėse parduotuvėse lankotės, į kokias svetaines nukreipia vienas ar kitas pasiūlymas. Jeigu tinklalapis siūlo instaliuoti ar atnaujinti neva naudojamą programą, kuo greičiau uždarykite naršyklę.

Šaltinis: Pirkimas Internetu – Elektroninė Prekyba

1 Response to “Pirkimas Internetu – Elektroninė Prekyba”


  1. 1Aq

    Dažniausia turbūt problema perkant iš JAV, tai yra kad prekių nesiunčia į Europą arba jos siunčiamos tik Amerikoje. Aš bent jau atradau gerą puslapiuką: http://www.viaddress.com/
    Užsisakau įvairiausias prekes kurių nesiunčia į mūsų šalį. Pristatymo kainos tikrai padorios, rekomenduoju.
    Na aišku prieš tai reikia tinkamai ištirti pardavėjus, bet jei užsisakinėji iš žymių Amerikos pardavėjų tinklapių nebus ko nusivilti 🙂

Comments are currently closed.