Šaldyti produktai

Šaldomi produktai mažiausiai praranda maistinių medžiagų. Tai vienas geriausių konservavimo būdų. Pavyzdžiui, verdant uogienes, dedama daug cukraus, jis kenkia sveikatai, nes turi didelį glikemijos indeksą. Be to, kaitinant žūsta daug vitaminų ir mineralų. Tačiau norint, kad produktas išlaikytų naudingas savybes, reikia laikytis šaldymo taisyklių.

saldytos vysniosPirmiausia uogos, daržovės, grybai, vaisiai ar mėsa turi būti gerai nusausinti. Šaldikliuose paprastai būna stalčiukai, skirti greitai užšaldyti produktus. Nuplautas ir gerai nusausintas uogas, daržoves reikia paskleisti viršutiniame šaldiklio stalčiuje vienu sluoksniu, kad jos nesuliptų, – tolygiai ir greitai užšąla. Paskui sudėti į specialius indus, šaldymo maišelius ir laikyti šaldiklyje. Taip pat galima užsišaldyti ir prieskoninių bei vaistinių augalų. Švarius, sausus bazilikus, petražoles, juozažoles, šalavijus susmulkinu, sudedame į plastikinius šaldymo indelius ir laikome šaldiklyje iki kito sezono. Tokie mišiniai puikiai tinka salotoms, sriuboms, padažams gardinti. Išlaiko aromatą ir naudingąsias medžiagas.

Šaldyti produktai sveikesni nei konservuoti. Jei, tarkim, uogas ir trinate, patartina nedėti cukraus.

O dar geriau šaldyti sveikas, nesmulkintas – išlieka daugiau naudingų medžiagų.

•    Šaldyti patariama ir grybus. Skanūs ir konservuoti, bet marinatai netinka tiems žmonėms, kurie serga virškinimo trakto ligomis. Be to, ilgai laikomuose konservuotuose produktuose, ypač grybuose, kaupiasi nuodingų medžiagų. Todėl grybų konservų negalima laikyti ilgiau nei metus.

• Šaldyti galima ir mėsą, lašinius, žuvį. Naujausių mokslinių tyrimų duomenimis, netgi antrąsyk užšaldytoje mėsoje išlieka visi mineralai ir kitos maistinės medžiagos. Tik ji netenka skysčių, todėl tampa sausesnė, mažiau sultinga. Nusipirkę iš ūkininkų mėsos, užsišaldykite ne tik mėsos gabaliukų, bet ir paruošto faršo. Geriau supakuoti mažomis porcijomis, kad nereikėtų antrąsyk užšaldyti.

• Labai svarbu laikytis produktų atšildymo taisyklių. Visus šaldytus produktus, ypač mėsą, žuvį, reikia atšildyti ne kambario temperatūroje, o šaldytuve. Atšildant mėsą šiltoje patalpoje, jos paviršiuje labai greitai pradeda daugintis mikroorganizmai. O vasarą arba žiemą šildomoje patalpoje mėsa ypač greitai genda.

Jeigu reikia labai greitai atšildyti, tarkim, žuvį, galima ją įdėti sandarų maišelį ir įmerkti į drungną vandenį. Jeigu mirkysite be maišelio, prisigers vandens, pakis konsistencija, kvapas, skonis.

Šaltinis: Šaldyti produktai

Žymės: