Pokalbis dėl darbo. Kaip tinkamai pasiruošti

Pirmiausia paklausk savęs, kokio darbo nori, ką sugebi ir pasidomėk, ar tai šių dienų darbo rinkoje reikalinga. Būtinai tikėk, kad darbo paieška anksčiau ar vėliau baigsis sėkmingai. Tik, žinoma, tam prireiks pastangų. Ieškoti darbo – aktyvus ir sunkus procesas, todėl greitų rezultatų tikėtis neverta.

Ieškok kantriai ir atkakliai

Business networkingDarbdaviai, ieškodami darbuotojų, dažnai pirmiausia kreipiasi į savo pažįstamus ir bendradarbius, kuriais pasitiki. Ir tik paskui, nieko nepešę, apie laisvą darbo vietą paskelbia spaudoje, internete, įdarbinimo agentūroje ar darbo biržoje. Todėl kai ieškai darbo, svarbu nenustoti bendrauti, lankytis svečiuose, renginiuose ir visiems (draugams, giminėms, pažįstamiems) skelbti: „Ieškau tokio darbo. Moku tą ir aną. Jei ką nors išgirsite, praneškite.” Nesijauskite prašantys padėti, nes tai ne prašymas, o tik informacija.

BossVien pažinčių negana: reikia nuolat sekti skelbimus apie laisvas darbo vietas spaudoje, internete, užsiregistruoti įdarbinimo agentūrose. Parengę gerą savo gyvenimo aprašymą, išsiuntinėkite jį į įstaigas, kuriose norėtumėte dirbti. Lietuvoje daug darbo vietų siūloma per darbo biržas. Gal jose siūlomi darbai ir nėra labai patrauklūs, gerai apmokami, tačiau pasinaudoti paslaugomis šių valstybinių įdarbinimo įstaigų, bendradarbiaujančių su darbo rinkos mokymo ir konsultavimo tarnybomis, verta.

 

■ Išmintingi žmonės, netekę darbo ir kurį laiką negalėdami rasti pagal savo poreikius, įsidarbina kad ir kiemsargiais – tol, kol vieną dieną jiems pasiseks rasti norimą darbą. Šiuo atveju posakis „nėra nieko pastoviau už laikina” netinka. Svarbu ir toliau ieškoti to, ko norisi.

Kaip elgtis per pokalbį su darbdaviu?

Darbdaviai ieškančiuosius darbo jaučiasi perkandę jau po pirmųjų pokalbio minučių. Apie 90% pirmojo įspūdžio, kurį paliekame kitiems, paremtas tuo, kaip atrodome ir kaip kalbame. Parepetuok pokalbį.

FerrisPokalbiui su darbdaviu reikėtų gerai pasirengti – tuomet jaudulys gerokai sumažėja. Parenk atsakymus į visus įmanomus klausimus, išstudijuok ir išmok savo frazes bei gestus, kuriuos atlieki, kai esi visiškai rami ir savimi pasitikinti. Repetuoti pokalbį galima mintyse, prieš veidrodį arba su draugais.

Gerai pailsėk ir tinkamai apsirenk. Prieš pokalbį patariama gerai išsimiegoti, išsiplauti galvą, susitvarkyti nagus, apsivilkti tinkančiais, tvarkingais, judesių nevaržančiais ir kokybiškais drabužiais (geriausia – klasikiniu kostiumėliu), avėti tvarkingais bateliais.

Ball Busting Business WomanDokumentus patariama susidėti į aplanką. Portfelio, didelės rankinės, palto, skėčio į darbdavio kabinetą neštis nereikėtų: esant galimybei verčiau palikti juos pas sekretorę.

Prisistatyk laiku. Patariama į pokalbį neiti pernelyg anksti. Dauguma darbdavių labai nemėgsta, kai už durų kas nors lūkuriuoja, o ypač – kai jos pradedamos varstyti anksčiau sutarto laiko. Jeigu jau atvykai anksčiau, lik nepastebėta. Žinoma, vėluoti ir įgriūti į kabinetą suplukusiai taip pat netinka.

Teigiamai nusiteik. Labai svarbu tiek savo galimybių, tiek galimo darbdavio atžvilgiu nusiteikti pozityviai – optimizmas ir geranoriškumas jaučiamas iš tolo. Šypsokis! Nuoširdi šypsena sukuria malonų įspūdį. Pasisveikindama, jei esi įpratusi, gali tvirtai spustelėti darbdaviui (ir kitiems) ranką. Dalį laiko pokalbio metu pasistenk pašnekovui žiūrėti į akis – tai rodo, kad esi susidomėjusi tuo, kas sakoma, ir kad neturi ko slėpti. Nepamiršk nusišypsoti ir pasižiūrėti į akis tam pašnekovui, kuris visą laiką tyli-juk gali atsitikti ir taip, kad būtent jo balsas vėliau taps lemiamu sprendžiant, priimti tave į darbą ar ne.

successful business woman on a laptopParodyk, kad esi susidomėjusi. Kai darbdavys nurodys, kur atsisėsti, prisėsk tiesiai, šiek tiek palinkusi į priekį, leisdama suprasti, kad esi ne apatiška, o pasirengusi pokalbiui ir juo susidomėjusi. Jeigu darbdavys atsisėsti nepasiūlo, dera paklausti pačiai, ar gali tai padaryti. Nuo darbdavio tave turėtų skirti ne mažiau kaip du metrai. Tačiau per didelis atstumas irgi nėra palankus sėkmingam bendravimui užmegzti.

Business WomanGeriau nepradėti pokalbio, kol darbdavys užsiėmęs, kol nepažvelgia tau į akis. Šiuo atveju dažniausiai gelbėja klausimas: „Matau, kad esate užimtas – gal man užeiti vėliau?

Pagrįsk norą dirbti šioje įmonėje. Kai užeisi į kabinetą, darbdavys apie tave spręs iš to, ką pokalbio metu pamatys ir išgirs. Todėl reikia tinkamai pateikti savo pasirengimą ir norą dirbti įstaigoje, kurioje nori įsidarbinti. Pabrėžk tas turimas žinias, patirtį, gebėjimus, pomėgius, kurie reikalingi būtent šiame darbe.

Iš anksto pasidomėk įmone. Prieš apsilankymą patariama susipažinti su įmonės, kurioje nori dirbti, veikla, tikslais. Būtų labai gerai pamatyti, kaip darbuotojai rengiasi, sužinoti, kaip kolektyvas kartu praleidžia laisvalaikį. Galima turėti visus reikiamus įgūdžius ir patirtį siekiamam darbui atlikti, bet jeigu nepavyks pritapti prie bendros įmonės kultūros, dvasios, tikimybė, kad joje dirbsi – maža.

Sugebėjimas bendrauti, dirbti komandoje lemia labai daug. Pokalbio metu reikėtų pabrėžti savo ir darbdavio (įmonės) panašumus, o ne skirtumus. Viena ilgai nekalbėk. Nederėtų į klausimus atsakinėti pernelyg sausai, tačiau nepasiduok pagundai prišnekėti darbdaviui daugiau, negu reikia. Pokalbio metu turi vykti dialogas, o ne monologas. Į klausimą pabaigoje: „Gal norite ko nors paklausti?“ -reikėtų atsakyti, kad nori, ir klausti. Noras greičiau baigti pokalbį taip pat palieka blogą įspūdį.

SashaTurėk omenyje, kad darbdaviai dažniausiai ieško patikimo ir ištikimo darbuotojo, pasiryžusio įmonėje dirbti ilgai. Pasirenk atsakyti į klausimą: „Kokiu atveju mus paliktumėte?“

Sakyk tik tiesą. Melas visuomet išaiškėja. Labai teigiami kandidatai darbdaviui visada sukelia įtarimą, tad apie save kalbėk tiktai tiesą. Beje, dažnai darbdaviai ieškančiajam nepasiūlo darbo vien todėl, kad pretendento išsilavinimas pernelyg geras norimoms pareigoms užimti.

Pasidomėk alga. Nedera iš pokalbio išeiti nepasiteiravusiai apie atlyginimą. Darbdavys gali pamanyti, kad tau tai nerūpi. Prieš tai pasidomėk, kiek tos įmonės darbuotojai vidutiniškai uždirba.

Kalbėdama su potencialiu darbdaviu jokiu būdu nesakyk nieko blogo apie buvusį darbdavį, bendradarbius. Iš to pašnekovas turės galimybę sužinoti, kaip ateityje kalbėsi apie jį, jo kolegas.

Šaltinis: Pokalbis dėl darbo. Kaip tinkamai pasiruošti