Sienų Dažymas

Dažų pasiūla parduotuvėse dabar tokia didelė, kad sunku net išsirinkti, kokios firmos ir sudėties dažus pirkti. Kad susivoktumėte, kokie dažai atitiks jūsų poreikius, atsakykite į du klausimus: kam jie reikalingi (vidaus ar lauko darbams) ir pink dreams and chocolate skykokios medžiagos paviršius bus dažomas? Specializuotos parduotuvės siūlo:

■    grynus akrilinius dažus (atsparius atmosferos poveikiui, nepralaidžius vandeniui, gerai tonuojamus, numatytus daugiausia lauko darbams);

■    akrilinius dažus, pagamintus latekso pagrindu;

■    latekso dažus;

■    vandens emulsijos dažus (palyginti pigius, greitai džiūstančius, atsparius ugniai, pralaidžius oro ir vandens garams, vienodo, matinio blizgesio);

■    vandens emulsijos dažus, pagamintus latekso rišamosios medžiagos pagrindu (atsparius atmosferos poveikiui, gerai padengiančius, tinkamus ir vidaus, ir lauko darbams);

■    vandens emulsijos dažus, pagamintus polivinilacetato rišamosios medžiagos pagrindu (pralaidžius garams ir atsparius dilimui);

■    vandens emulsijas, pagamintas dirbtinių silikoninių dervų pagrindu (atsparias, gerai padengiančias, vandenį atstumiančias).

Prieš dažant sieną reikėtų atkreipti dėmesį į dar kelis dalykus: dažų kokybę (ar dažai yra sertifikuoti toje šalyje) ir jų ekologiškumą (ar džiūvimo ir eksploatavimo metu jie neišskiria sveikatai žalingų garų). Labai svarbus ir dažų atsparumas drėgmei, saulės spinduliams ir nusitrynimui (po kiek laiko normaliomis eksploatacijos sąlygomis paviršių reikės vėl perdažyti), taip pat dažų džiūvimo trukmė ir tai, ar nudžiūvęs paviršius bus matinis, blizgantis ar grūdėtas.

Kadangi ką tik nudažytas paviršius po kurio laiko susitepa – ypač vietos prie elektros jungiklių, – rinkitės tokius dažus, kuriuos lengva nuvalyti. Lengviausiai nuvalomas pusiau matiniais akriliniais dažais, pagamintais latekso pagrindu, nudažytas paviršius; grynai matinį paviršių bus sunku nuvalyti.

Labai blizgantys dažai yra lengvai nuvalomi, bet negražiai atrodo. Optimaliausia rinktis vadinamuosius „kiaušinio lukšto“ (pusiau matinio blizgesio) dažus, nes juos galima plauti įprastinėmis plovimo priemonėmis.

Jei tenka perdažyti jau anksčiau dažytą sieną, svarbu išsiaiškinti, kokiais dažais ji prieš tai buvo dažyta. Jei siena buvo dažyta latekso akriliniais dažais, paviršių nuplaukite tik tokia plovimo priemone, kuri pašalina riebalus, užtepkite plyšius glaistu, nušlifuokite švitriniu popieriumi ir vėl nudažykite tais pačiais dažais. Jei siena buvo nudažyta alkidiniais (aliejiniais) dažais, tada blizgantį paviršių šveiskite švitriniu popieriumi arba metaliniu šepečiu tol, kol paviršius pasidarys matinis. Taip paruoštą galėsite perdažyti aliejiniais dažais. Bet jei ketinate dažyti latekso akriliniais dažais, paviršių prieš dažant reikės ne tik nušlifuoti, bet ir nugruntuoti specialiu gruntu. Kalkiniais arba kreidiniais dažais nudažytą paviršių reikės gruntuoti kalkes izoliuojančiu gruntu arba senuosius dažus visiškai nuplauti.

Spalvų reikšmės:

Geltona Šilta, žadinanti kūrybinę dvasią ir žvalumą.
Oranžinė Sudaro saugumo ir jaukumo įspūdį, palankiai veikia sielos būseną.
Žalia Gamtos, kūrybos ir vilties spalva. Padeda atsipalaiduoti.
Mėlyna Ramina, nuteikia apmąstymams, šalina miego sutrikimus, bet mažina darbin­gumą. Salti mėlynos spalvos tonai yra giminingi ledui, todėl patalpos, kuriose dominuoja ši spalva, gali atrodyti vėsios.
Raudona Gyvybės ir energijos simbolis. Pakelia darbingumą, bet ilgainiui nuvargina. Gali sukelti agresyvumą.
Ruda Rami, santūri, sukelia šilumos jausmą ir švelnią nuotaiką, tačiau ypač intensyvus tonas veikia slegiamai.
Violetinė Pasyviausia iš visų spalvų, net trumpalaikis jos poveikis gali smarkiai sumažinti darbingumą. Kelia nusiminimą ir nerimą.
 

Labai drėgnoms patalpoms dažyti dažniausiai naudojami vandenyje netirpstantys dažai. Jais gausite matinį arba blizgantį paviršių. Aliejiniai ir emaliniai dažai bei lakai taip pat tinka mediniams apvadams dažyti. Medinėms lauko sienoms dažnai naudojami ne tik dekoratyvinei medienos apdailai skirti dažai, bet ir tokie, kurie pabrėžia medienos natūralią faktūrą ir apsaugo pačią medieną, t. y. atlieka antiseptines funkcijas (Pinotex, Kofadex). Pastaruoju metu ypač išpopuliarėjo tendencija dažyti sienas struktūriniais dažais – tai reiškia, kad pasitelkus įvairius instrumentus ir dažymo techniką, suformuojamas dekoratyvus reljefinis paviršius. Kai kurios firmos jau parduoda gatavus, naudoti tinkamus struktūrinius dažus, pavyzdžiui, Skalflex, o į Vivacolor dažus dar reikia dėti miltelių pavidalo priedo.

Jei jau išsirinkote dažų rūšį, apskaičiuokite, kiek jų reikės. Kadangi dauguma prekyboje esančių dažų jau paruošti naudoti, o jų išeiga nurodyta ant pakuotės, padaryti tai bus nesunku.

Jei remiate „žaliuosius“, pirkite dažus, kurie mažiau kenksmingi sveikatai ir nežaloja gamtos. Žalia gėlė (1)image ant pakuotės yra aplinkos apsaugos ženklas. Ekologinis ženklas „Žydrasis angelas“ (2) imageskirtas high-solid (kietiems) ir vandenyje tirpstantiems dažams bei lakams. Jis rodo, kad šioje medžiagoje, palyginti su kitomis, yra labai maža kenksmingų medžiagų koncentracija. High-solid lakų sudėtyje yra daug mažiau organinių skiediklių negu daugumoje įprastinių lakų, be to, į juos įmaišyta naujų rišamųjų medžiagų, pagamintų iš augalinio aliejaus. Toks derinys atitinka aukščiausius aplinkos apsaugos kriterijus. Bio pin natūralių statybinių dažų pagrindą sudaro bičių vaškas, natūralios dervos, augaliniai aliejai ir mineralų pigmentai. Šie dažai gaminami vandens pagrindu ir neturi kenksmingų skiediklių, lengvai padengia paviršių ir turi nestiprų, natūralų kvapą.

Šaltinis: Sienų Dažymas