Daržininko darbai gegužės mėnesį

Agurkai. Genimi šiltnamiuose auginami agurkai. Balandžio pabaigoje pasodintų agurkų pagrindinis stiebas per 3-4 savaites pasiekia virš eilės ištemptą vielą. Tada viršūnė nulenkiama, apsukama aplink ją ir pririšama. Ant pagrindinio stiebo formuojasi daug vadinamųjų stiebi-nių vaisių. Kad augalas geriau vystytųsi, stiebo apačioje (50-60 cm nuo dirvos paviršiaus) esančias užuomazgas reikia laiku pašalinti. Pasodinus agurkus šiltnamiai vėdinami minimaliai, jei temperatūra aukštesnė kaip 28 laipsniai C.

Šiltnamiuose auginami agurkai labai reiklūs dirvos ir oro drėgnumui. Vandens poreikis priklauso nuo augalo vystymosi, taip pat nuo šviesos ir temperatūros sąlygų. Daugiausia drėgmės agurkai sunaudoja gegužės-liepos mėnesiais. Šiltu oru vieno augalo dienos vandens norma – 2-3 litrai. Geriausia lieti prieš pietus, kad iki vakaro augalai spėtų apdžiūti. Kai oro temperatūra labai aukšta, augalus reikia ne tik laistyti, bet ir purkšti, kad pakeltume santykinį oro drėgnumą.
Lauke auginami agurkai. Jų derlius pirmiausia priklauso nuo klimatinių ir dirvos sąlygų. Agurkai jautrūs ne tik šalčiui, bet ir vėjui. Tinkamiausia agurkams auginti humu-singą priesmėlio žemė su laidžių podirviu, kad prie šaknų patektų oras ir dirvos paviršiuje netelkšotų vanduo.

Pomidorai. Kad pomidorai šiltnamyje gerai augtų ir duotų gerą derlių, juos reikia tinkamai drėkinti. Pomidorai laistomi gausiai ir reguliariai, bet jie nepakenčia drėgno oro. Taigi žemę reikia gausiai drėkinti, o kad vanduo negaruotų, dirvą mulčiuoti. Vienos dienos vandens norma 4 l/m2.
Šiltnamiuose auginamų pomidorų stiebai rišami, pa-žastiniai ūgliai reguliariai šalinami. Lapų pažastyse išaugę ugliąi nugnybiami, kai tik įmanoma juos suimti dviem "pirštais. Laiku nepašalinus šoninių ūglių, augalas silpniau auga ir blogiau mezga. Susiformavus 2-3 žiedynams, .pagrindinio stiebo viršūnė nugnybiama. Virš paskutiniojo žiedyno paliekamas vienas lapas.

Morkos ir burokėliai. Jų nesėkite visų iš karto, nes jeigu šiltas pavasaris, tai tarp anksti pasėtų morkų bei burokėlių būna da’ugiau žyduolių. Be to, peraugę šakniavaisiai būna prastesni, blogiau laikosi žiemą. Ilgesniam laikymui morkas ir burokėlius sėkite mėnesio pabaigoje.
Bulvės. Jeigu dirva pakankamai pradžiūvusi, laikas sodinti ir vėlyvąsias bulves. Anksčiau pasodinus gausiau derės. Daigintos ankstyvosios bulvės jau greit sudygs. Jei numatomos šalnos, bulves apkaupkite žemėmis, o šalnoms praėjus, nuakėkite grėbliu.

Pupelės. Krūminių pupelių negalima sėti anksčiau nei gegužės 15 dieną, vijoklinės pupelės sėjamos gegužės pabaigoje, kartu su jomis galima auginti ropinius kopūstus ir gūžinės salotas, moliūgai sėjami mėnesio viduryje, šakniavaisiai sodinami antroje gegužės pusėje, o gegužės pabaigoje sodinami aguročiai ir cukinijos. Pastarųjų daigai sodinami 60-10 cm atstumu.
Ridikėliai. Gegužės mėnesj dar galite sėti ridikėlius ir vasarinius ridikus. Juos nuolat laistykite, kad nepultų sraigės ir būtų skanūs, minkšti.

Porai. Antroje mėnesio pusėje sodinkite porus. Atstumai tarp eilių – 30 cm. Porų daigai sodinami 10-15 cm gyliu.

Svogūnai. Nuolat stebėkite, kad musių lervos nežalotų svogjSnų. Efektyvi priemonė – laistymas karštu pelenų šarmu (1 kg pelenų/ į 10 I vandens). Galite naudoti ir kaštonų nuovirą (40 nuluptų kaštonų/ 10 I vandens).

Žirniai. Išbrinkusius žirnius labai mėgsta paukščiai, todėl stenkitės jų nepalikti neįterptų į dirvą arba pribarstę. Paukščiai, aptikę, kad yra žirnių, pradeda kapstyti visą plotą.

Šaltinis: Daržininko darbai gegužės mėnesį

Žymės: