Gėlininko Darbai Lapkričio Mėnesį

Pridenkime visas šakniagumbines ir svogūnines gėles, paliktas žiemoti. Pridenkime rožes, sumedėjusius bijūnus, naujai pasodintas lelijas, tulpes, jacintus, narcizus, stam-biažiedes raganes ir kitas jautrias šalčiui daugiametes gėles.

Nuskinkime rožių lapus ir nesumedėjusių ūglių viršūnes. Prieš uždengdami rožes, jas nupurškime 6 proc. žaliosios alyvos koncentratu. Kai lauke jau 6-8 laipsniai C šalčio, rožes uždenkime eglių šakomis, pjuvenomis, spygliais. Sumedėjusių bijūnų pirmiausia suglauskime ir suriškime stiebus, paskui apriškime juos eglių šakomis arba šiaudų pynėmis. Galima juos uždengti statinėmis ar dėžėmis.

Į laikymui skirtą patalpą sunešame gerai išdžiūvusius ir švarius kardelių gumbasvogūnius. Pernešdami apžiūrime, kad jų tarpe nebūtų pradėjusių pūti ar pažeistų. Dabar gumbasvogūnius reikia beicuoti. Beicavimui tinka bet kurie preparatai, tik reiktų vengti preparatų su gyvsidabriu. Kardelius, kurie vasarą buvo apnikti tripsų, prieš nešant į patalpą, reikia apdulkinti metafoso arba fosforo rūgšties esterio preparatais. Kardelių gumbasvogūniai laikomi sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje (8-12 laipsnių C). Juos sudedame į negilias dėžutes kaip pomidorus. Kiekvienoje dėžutėje dedamos tik dvi eilės. Kardelius galime laikyti ir šaltesnėje patalpoje (5-6 laipsnių C šalčio), tik jie turi būti susluoksniuoti su visiškai sausomis durpėmis – 5 cm storio sluoksniu.

Patartina eglišakėmis pridengti visžalius daugiamečius alpinariumų augalus. Šie augalai ne tiek nukenčia nuo šalčio, kiek nuo pavasarinės saulės. Induose augančias vandens lelijas ir kitus vandens augalus, išleidę vandenį iš baseino, suneškite į žiemojimo patalpas. Jei ruduo ilgas ir šiltas, dar kartą nupjaukite gazono žolę. Pasirūpinkite rododendrais, lauravyšnia ir kukmedžiu. Geriausia jiems pastatyti lengvą karkasą ir jį apkloti eglišakiais. Apvyniokite šiaudais ar eglišakėmis didžiažiedes raganes.

Baigiame dengti rožes, jeigu paliekami ilgesni rožių I stiebai, juos reikia pridengti ir prismeigti prie žemės smeigtukais. Galima dengti rožes ir polietileno plėvelės dangomis. Tačiau tarp dangos ir rožių krūmų turi būti pakankamas tarpas sausam ir švariam orui. Sausu, saulėtu oru dangos nuimamos, nuolat vėdinama. Dažniausiai rožės ne iššąla, bet iššunta.

Į paruoštą lengvą dirvą galima sėti atsparias vienmetes gėles: medetkas, laibenius, ešolcijas. Sėjama prieš pat įšalimą, kad sėklos tik išbrinktų, bet nespėtų sudygti.
4-6 mm storio žemių sluoksnis, užpiltas ant trumpai nušienauto gazono, apsaugos žolę nuo iššalimo. Geriausia tinka komposto žemė. Ją reikia persijoti ir išbarsčius lygiai sugrėbstyti.

Šaltinis: Gėlininko Darbai Lapkričio Mėnesį