Depresijos Gydymas

Depresija – tai sutrikimas nuotaikos, kuriam būdinga liūdna nuotaika, liguistas prislėgtumas, sulėtėja mąstymas, pasireiškia energijos stoka, prislopinami judesiai ir kalba. Be šių pagrindinių depresijos požymių, dažnai pasireiškia ir savęs nuvertinimo, kaltumo idėjos. Labai dažnai depresija užklumpa organizme trūkstant serotonino. Oksitriptanas yra aminorūgštis, serotonino pirmtakas. Žmogaus organizme dekarboksilinimo proceso metu, veikiant aromatinei aminorūgščių dekarboksilazei, oksitriptanas virsta serotoninu.

Natūraliomis sąlygomis žmogaus organizme oksitriptanas gaminamas iš triptofano. Pastarojo gaunama iš baltyminio maisto (mėsos, paukštienos, žuvies, pieno produktų, ankštinių augalų, riešutų). Jei triptofano gaunama nepakankamai, sutrinka serotonino gamyba organizme. Tai lemia serotonino trūkumo simptomų atsiradimą. Išgertas okstriptanas gerai absorbuojamas iš virškinimo trakto. Maždaug 70 proc. jo patenka į sisteminę kraujotaką. Oksitriptano išgėrus valgio metu, jo absorbcija nekinta.

 

KAS PRIKLAUSO RIZIKOS GRUPEI?
Apie 5-7 proc. žmonių nėra linkę į depresijas. Psichiatrijoje tokie laimingieji vadinami„saulėtomis natūromis". Visus kitus laikas nuo laiko aplanko liūdesys. Dažniausiai depresijos aukomis tampa: • Ciklotimiškos asmenybės – tai iš esmės sveiki žmonės, bet linkę j nuotaikos svyravimus, iš prigimties labai jautrūs. Beveik visada juos veikia meteorologiniai reiškiniai, t.y. keičiantis orams jiems tarsi viskas krenta iš rankų, silpsta jėgos, žemėja emocinis fonas (tai gali būti verksmingas susierzinimas), vargina galvos skausmai ir bendra bloga savijauta.

• Žmonės, turintys silpną vegetatyvinę nervų sistemą. Juos iš pradžių užpuola distonijos priepuoliai, kraujospūdžio kaita, o vėliau, kaip pasekmė – depresinė būsena.
• Pati didžiausia grupė – visada iš prigimties besijaudinantys ir nerimaujantys žmonės.
• Depresija dažnai užklumpa žmones, patiriančius hormoninius sukrėtimus (nėštumas, klimaksas), sergančius skydliaukės ligomis, taip pat tuos, kurie audringai išgyvena „vidurio amžiaus" krizę.

KAIP OKSITRIPTANAS VEIKIA ORGANIZME?
Oksitriptanas greitai prasiskverbia į daugelį audinių, palaipsniui de-karboksilinamas ir paverčiamas serotoninu (5-hidroksitriptaminu), todėl kai kuriuose audiniuose, įskaitant smegenis, serotonino koncentracija labai padidėja (smegenyse gali būti 10 kartų didesnė už normalią).

Oksitriptanas verčiamas serotoninu ne tik smegenyse, bet ir periferinėje kraujotakoje. Norint sustiprinti oksitriptano veikimą, rekomenduojama jo vartoti kartu su periferinės dekarboksilazės inhibitoriais (pavyzdžiui, karbidopa). Oksitriptano, išgerto kartu su karbidopa, apskaičiuotas biologinis prieinamumas yra maždaug 49 proc. Monoterapijos oksitriptanu veiksmingumas panašus į įprastinių triciklių antidepresantų bei selektyviųjų serotonino reabsorbcijos inhibitorių (SSRI).

Vartojant oksitriptano, pirmiausia padidėja serotonino, kuris susijęs su daugelio funkcijų reguliacija, koncentracija. Be to, padaugėja ir kitų nervinio impulso pernešėjų bei medžiagų CNS, pavyzdžiui, melatonino, dopamino, norepinefrino ir beta endorfino. Dėl gebėjimo smegenyse didinti ne tik serotonino, bet ir dopamino bei norepinefrino koncentraciją, oksitriptanas labai specifiškai, kitaip nei kitos medžiagos, įskaitant L-triptofaną, veikia cheminius procesus smegenyse.

OKSITRIPTANAS ALTERNATYVIOJE MEDICINOJE IR TRADICINĖJE KINŲ MEDICINOJE

Alternatyvioje medicinoje ir tradicinėje kinų medicinoje oksitriptanas vartojamas nerimui, depresijai, fibromialgijai, nemigai, lėtiniam galvos skausmui, premenstruaciniam sindromui, dėmesio trūkumui, kai kurios rūšies traukuliams, parkinsonizmui gydyti.Taipogi oksitriptanas rekomenduojamas turint valgymo sutrikimų (nutukimas dėl persivalgymo, apetito trūkumas).

Šaltinis: Depresijos Gydymas