► Kinų Medicina
„Kai sutrinka skrandžio veikla, ima kamuoti įkyrios mintys, suprastėja atmintis. „Sustreikavus” širdelei, prarandame gyvenimo džiaugsmą. Jei prastai funkcionuoja kepenys, sumažėja kūrybingumas”, – sako kinų medicinos ir mitybos žinovė Dalia Sekmokienė.
Pagal kinų mediciną mus valdo penkios stichijos, kurios lemia savijauta?
Išties tūkstantmečių patikrinta kinų praktika rodo, kad mūsų savijauta priklauso nuo materijos ir energijos, t. y. in ir jan santykio. Svarbu, kad žmogus būtų subalansuotas pagal penkias energijas, vadinamąsias stichijas, kurios valdo mūsų fiziologines funkcijas ir emocijas. Pagal kinų mediciną, fizinio kūno negalavimai tiesiogiai susiję su jausmų sfera. Neigiami jausmai, išgyvenimai, mintys gali susargdinti, t. y. išderinti tam tikro organo veiklą.
Taigi teisingas posakis, kad sveikata prasideda nuo mūsų minčių. Vertėtų atkreipti dėmesį j menkiausius nuotaikos svyravimus, nes apnikęs liūdesys, nerimas ar kitokie anksčiau nebūdingi, be priežasties kilę pojūčiai – ženklas, kad kažkuri sistema pažeista.
Ar tiesa, kad gimstame turėdami mums skirtą gyvybinės energijos. arba či, limitą?
Tiesa. Tačiau neteisingai mąstydami, gyvendami, maitindamiesi, net netaisyklingai kvėpuodami mes tą energiją galime per greitai išeikvoti. Viename moksliniame straipsnyje skaičiau, kad, rodos, toks dalykas kaip piktnaudžiavimas kava gyvenimą gali sutrumpinti iki dvidešimties metų. Prigimtinę energiją pažeidžia ir šaltis, baimė, ilgas sekinantis darbas, ypač naktimis, taip pat abortai. Žmogaus ilgaamžiškumo paslaptis – gebėjimas nepereikvoti ar pasipildyti šios prigimtinės energijos. Gyvybines jėgas grąžina gydomosios žolės, taisyklingas kvėpavimas ir kitos dvasinės praktikos.
Kaip mus veikia tos penkios stichijos?
Norėdami kuo ilgiau gyventi, būti sveiki, turime išsaugoti mus valdančių energijų pusiausvyrą. Pavyzdžiui, ugnies stichija atsakinga už širdį, jausmus, žemės stichija – už skrandį, kasą, blužnį, metalo – už plaučius, storąjį žarnyną, odą ir 1.1. Jeigu ugnies stichija pažeista, prarandame galimybę džiaugtis gyvenimu, mažėja kūrybingumas ir pan. Kai dėl netinkamos mitybos pažeidžiama žemės stichija, blogai funkcionuoja kasa ir blužnis. Žemės stichija lemia normalų mąstymą, o jai sutrikus apninka įkyrios mintys, sunku įveikti iškilusias problemas. Kai organizme pažeista metalo stichija, atsiranda polinkis į melancholiją, negalime išgyventi malonių prisiminimų, pasimokyti iš įgytos patirties. Vadinasi, esame ne vien kaulai, oda ir raumenys?..
Be abejo, nesame vien fizinis kūnas. Anot kinų medicinos, svarbu, kad būtų ne tik kūno, bet ir jausmų bei minčių pusiausvyra. Žmogų valdo dvidešimt kanalų, iš jų aštuoni skirti mentalu! (mąstymui), du – jausmams ir dešimt – vykstantiens fiziologiniams procesams. Krikščionybėje taip pat daug dėmesio skiriama mąstymui, net Dievo įsakymuose parašyta, kad nenusidėtume mintimis. Juk mąstymas yra visko pradžia, jis gali įgyti ir griaunamąją, ir kuriamąjąjėgą. Štai atominės bombos sukūrimas – neigiama mąstymo pasekmė, atnešusi mirtiną pavojų žmonijai. Tai, ką kasdien galvojame, tarsi oro gurkšnį iškvepiame, paleidžiame į eterį, O aukštesnėje, mentalo plotmėje mūsų mintys jungiasi, todėl galime net nenorėdami nusiųsti į kito žmogaus pasąmonę tam tikrų minčių, emocijų. Neatsitiktinai kelis žmones aplanko ta pati mintis, jie „pasigauna11 tą pačią idėją, nes viskas sklando ore.
Senovės Kinijoje egzistavo specialios kastos žmonių, kurie būdavo atsakingi už visuomenės minčių švarumą, tyrumą. Kreipdavo negeras mintis, padėdavo atsipalaiduoti ir išmokti teisingai mąstyti. Minčių higiena labai svarbu.
Kokios yra ligų priežastys?
Kinų medicina išskiria keturias pagrindines ligų priežastis. Viena iš jų — nevykdymas savo misijos, dėl kurios buvome pasiųsti į Žemę.
Antroji priežastis – paveldimos arba karminės ligos (cukrinis diabetas, vėžys ir kt.). Kinų medicinoje jos gydomos per aštuonis mentalo kanalus. Jei elgiamės teisingai, nuo jų aukštesniosios jėgos mus apsaugo. Trečioji priežastis – ego ligos, gydomos per specialų kanalą (organizme yra taškų, kuriuos išmanantis reflek-soterapeutas gali suaktyvinti vienos ar kitos energijos tekėjimą).
Ligas lemia žmogaus santykis su aukštesniuoju pasauliu, dangumi (nuolankumas), žmonėmis (solidarumas) ir žeme (pagarba). Beje, nereikia toli ieškoti pavyzdžių, kaip savanaudiškai elgiamės su aplinkiniais, juolab žeme, kurios resursus
baigiame išnaudoti. Viską tik imame, bet nieko neduodame atgal.
Pagal visatos dėsnius, turime neperžengti savo ego ir elgtis žmogiškai net ekstremaliomis sąlygomis.
O kokia ketvirtoji priežastis?
Tai – fizinės aplinkos veiksniai: virusai, bakterijos, sausumas, drėgmė, karštis ir šaltis. Kiekvieno perteklius arba trūkumas pažeidžia vieną iš penkių stichijų, todėl susergame. Taip ir su augalu: jeigu jo nelaistysi, sudžius, jeigu perliesi, supus… Jeigu žmogus nėra harmoninga asmenybė, jo jausmai nesubalansuoti, sutrinka gyvybinė či energija, kuri teka trimis lygmenimis: mentaliniu, jausmų ir fiziniu.
Kokias ligas gali sukelti neigiamos emocijos?
Pavyzdžiui, jei žmogus gyvena baimėje (bijo netekti darbo, mylimojo, jaučiasi pernelyg atsakingas už šeimą), pažeidžiama vandens stichija. Tik laiko klausimas, kada susirgs
inkstų ar šlapimo takų ligomis. Fiziniame lygmenyje baimė labiausiai pažeidžia antinksčius. Pagal kinų mediciną, inkstų kanalas saugo gyvybinę žmogaus energiją, o šlapimo pūslės kanalas skirsto ją visam kūnui. Kai mums trūksta gyvybinės energijos, inkstai ją atiduoda. Kritiniu atveju atiduoda ne tik tai, ką sukaupiame kvėpuodami, valgydami, bet ir savo esminę, pradinę energiją. Inkstai taip pat atsako už seksualinę energiją, todėl be saiko mylintis gali būti pažeista inkstų energija. Beje, visos kaulų ligos, netgi dantų ėduonis yra susijęs su inkstų veikla. Tai -ženklas, kad yra pažeistas energinis inkstų kanalas. Kai stinga gyvybinės energijos, silpsta imuninė sistema, mažėja darbingumas. Žmogus, kurio inkstai pažeisti, instinktyviai renkasi juodą spalvą.
Kaip galima pagerinti inkstų energijos tekėjimą?
Jei kamuoja baimė dėl visko, kaulų ir sąnarių skausmai, slenka ir yra silpni plaukai, vertėtų kreiptis į reflekso-terapeutą. Masažuodamas tam tikrus biologiškai aktyvius taškus, jis sustiprins energijos tekėjimą. Masažo galima išmokti ir patiems – svarbu žinoti, kokius taškus masažuoti. Inkstų energiją stiprina ir dvasinės praktikos, ypač meditacija, nes ji padeda įveikti įvairias baimes. Būtent baimė, apmaudas, pavydas, pagieža silpnina inkstų energijos tekėjimą. Lengva pažinti žmogų, kurio yra pažeista vandens stichija: jis nesugeba apginti savo nuomonės, įsitikinimų
net neekstremaliose situacijose. Vandens stichiją harmonizuoja ir maistas: reikia gerti daugiau šaltinio vandens, valgyti jūros kopūstų, ankštinių, žuvų ir jūrų gėrybių.
Kiek procentų mūsų sveikatos lemia maistas?
Yra daug prieštaringų nuomonių. Vieni teigia, kad maistas sveikatą lemia 75 proc., kiti – kad tik 25 proc. Mano nuon/ione, tikroji sveikatos sutrikimo priežastis – pirmiausia nedarna, disharmonija energinėje sistemoje. Sudrikus gyvybinės energijos tėkmei,’, energiniuose kanaluose susiformuoja energiniai kamščiai (blokai)! dėl kurių atitinkami organai prasčiau aprūpinami gyvybine energija. Pto kurio laiko tai pasireiškia fiziniame kūne Įvairiais negalavimais: nuovargiu, bloga nuotaika, dirglumu, pykčiu, hęrimu, liūdesiu ir kt. Tai – pirmieji požymiai, verčiantys susirūpinti sveikata Įtakos daro ir mityba: piktnaudžiavimas cukrumi, kava, sintetinių maisto priedų turinčiais produktais. Taip pat alkoholiu, nikotinu. Kenkia bet kokie kraštutinumai. Pavyzdžiui, kinų medicina nepripažįsta žalio maisto. O dabar žaliavalgystė tapo kone mados reikalu. Kurį laiką tinka maitintis žaliu maistu nebent tiems, kurie turi daug ugnies energijos, nes žalias maistas vėsina. Tačiau žmonėms, kurių ugnies stichija pažeista, J tokia mityba netgi gali pakenkti. O štai piktnaudžiavimas mėsa mažina gebėjimą priimti kosminę energiją, nes mėsa skleidžia žemo dažnio vibracijas.
Štai sūrus skonis atitinka vandens stichiją, rūgštus – medžio, kartus-ugnies, saldus, arba greičiau prėskas (bet tai ne cukrus, o grūdai, pienas), – žemės, aštrus -metalo stichiją. Jeigu norisi vieno ar kito skonio, vadinasi, reikia stiprinti atitinkamą stichiją. Deja, daugelis esame praradę prigimtinę intuiciją, kaip sveikai maitintis. Juk yra patarlė: klausyk savo širdies balso. Va tada ir prasideda netvarka. O reikėtų pabūti tyloje, gamtoje, padaryti iškrovos dieną – ir organizmas pats ims siųsti teisingus signalus.
Šaltinis: Kinų Medicina