Nugaros Skausmai

Kuo dažniau stiebkitės į viršų
Iš tiesų apie 15 proc. žmonių nugaros skausmas pažįstamas labai gerai, o 80 proc. bent kartą gyvenime jį patyrė. Beje, viena priežasčių, kodėl mums skauda nugarą, yra mūsų gebėjimas vaikščioti dviem kojomis… Deja, šiandien jau nieko nepakeisi – kelio atgal nėra. Kita vertus, daugelio mūsų stuburas per anksti susidėvi dėl netinkamo krūvio, netaisyklingos laikysenos, judėjimo trūkumo.

Dažnai kūprinamės dėl to, kad per silpni nugaros raumenys. Tačiau tokią bėdą galime įveikti atlikdami visai nesunkius pratimus – pav. prisitraukimai prie skersinio, kurie lavina nugaros ir pečių raumenis. Beje, psichologai tvirtina, kad panarinta galva ir sulinkusi nugara rodo pasyvumą, nedrąsumą ir nepasitikėjimą savimi.
• Manoma, kad “pataisiusę” laikyseną galite paaugti net 3-5 centimetrais, kuriuos susikūprinimas tarsi atima.

Kontroliuokite savo judesius
■ Kaip lenktis? Visada atminkite, kad lenktis reikia ne per juosmenį, o pritūpiant.

■ Kaip kelti? Kai nelengvą naštą keliate pasilenkę ar susikūprinę, raumenys patiria keturis kartus didesnę įtampą, negu atliekant tai atsitūpus. Jei lenksite kelius, o ne nugarą, stuburui teks mažesnis krūvis. Keldami sunkumus įpraskite nesukioti liemens. Stenkitės nekelti daiktų virš galvos. Jei reikia sudėti, tarkim, drabužius ar knygas į aukštai esančias lentynas, patogiau pasilipti ant kopėtėlių ar patikimo suoliuko.

■ Kaip nešti? Kartais sunki rankinė sveria petį, o tenka paimti dar vieną nelengvą nešulį. Atsitūpkite, pakelkite jį ir lėtai stokitės pamažu tiesindama kelius. Sunkų daiktą kelkite laikydama kuo arčiau savęs. Jei keliate du sunkius krovinius, atminkite – negalima kūprintis. Jei ilgokai tenka nešti sunkią naštą, reikėtų ją padalyti per pusę, kad tektų abiem rankoms – tuomet sumažėja krūvis stuburui. Dar geriau tokią naštą nešti kuprinėje ant pečių, o ne nepakeliamoje rankinėje, kuri tempia jus į vieną šoną.

■ Kaip keltis? Kai suskambus žadintuvui tenka skubiai iš miegų grįžti į šį gyvenimą, o jus nuolat kankina nugaros skausmai – šiukštu strimgalviais nešokite keltis: pirmiausia atsibuskite, pasirąžykite į visą ilgį ir lėtai ramiai lipkite iš lovos…
• Net paprasčiausius buities darbus dirbkite taip, kad išsaugotume gerą laikyseną ir nenuvargintume stuburo – tereikia išmokti judėti protingai, kitaip sakant, galvoti, ką darome.

Laistydami gėles, audamiesi batus, plaudami grindis ne lenkitės per juosmenį, o pritūpkite. Visur ir visada įpraskite taip daryti, kad tausotumėte savo nugarą – net ir sveiką, o juo labiau kamuojamą skausmų! Šluostydami dulkes po baldais ir kitose sunkiai pasiekiamose atsiklaupkite, o ne pasilenkite. Jei dar tenka ir ką nors kelti, viena ranka atsiremkite į kėdę ar stalą, kad nevargintumėte stuburo. Vonioje. Kai imate iš skalbyklės skalbinius, keliate iš vonios dubenį
su vandeniu ar ką tik išmaudytą vaiką, šiek tiek pasilenkite į priekį, bet pečiai turi būti tiesūs. Ką nors keldami visada atsisukite į keliamą daiktą – niekada nekelkite svorio pasisukę šonu. Lyginant skalbinius. Lyginimas – sunkus užsiėmimas… Tai darant nesilenkite į priekį, nes gali įsiskaudėti nugarą. Kad taip neatsitiktų, įsigykite specialų ir pakankamai aukštą (reguliuojamą) lyginimo stalą – tuomet neteks kūprintis. Stovėdami kojas šiek tiek sulenkite ir laikykite pečių plotyje.

Arba vieną koją galite atremti į neaukštą suolelį ar kitą nedidelį paaukštinimą. Stovėjimo pozą patariama keisti maždaug kas 10 min. ir remtis tai viena, tai kita koja. Jei lyginant skalbinių kalną tenka ilgai stovėti ir tuomet pajuntate nuovargį nugaroje, pečių juostoje ir pakaušyje – tuomet kartkartėmis iškelkite rankas į viršų, atsiloškite atgal ir giliai įkvėpkite. Taip pasiraivius nuovargis sumažėja. Nešiojant vaiką. Augantis mažylis ant mamos rankų praleidžia daug laiko. Nors ši našta tokia miela, tačiau nėra lengva: nuolat kilnojant vaiką stuburui tenka didelis krūvis. Atminkite, kad laikyti mažylį įremtą sau į šoną – prastas įprotis. Savo svoriu vaikas spaudžia klubą ir pažeidžia pusiausvyrą juosmens srityje – tai gali sukelti nugaros skausmus. Geriausia išeitis ir jums, ir vaikui: laikykite jį krūtinės lygmenyje ir kilnokite abiem rankomis vienodai. Nuvargusi prisėdate atsikvėpti -bet ar tikrai tuomet pailsės jūsų nugara? Kad tikrai pailsėtų, patogiausia nugaros linkio vieta glaudžiai atsiremti į kėdės atkaltę. Sėdėti reikia tiesiai (atsimenate, kaip tėvai ar mokytojai kadaise kartojo maldelę – nesikūprink), nepalenkę į priekį galvos ir viršutinės liemens dalies, kad neįsitemptų raumenys. Vairuojate. “Banano poza” netikusi visada, bet pati netinkamiausia ji tada, kai sėdite pasilenkę prie automobilio vairo, o tiesias kojas esate ištempę pedalų link. Tada didžiausias spaudimas tenka stuburo tarpslanksteliniams diskams, o nuo kratymo važiuojant jis dar sustiprėja.

Nesikūprinkite niekada! Pvz., darbas dulkių siurbliu – taip pat krūvis nugarai. Kad jis būtų kuo mažesnis ir nereikėtų labai lenktis, nepatingėkite užmauti pakankamai ilgą vamzdį ir žarną.

Šaltinis: Nugaros Skausmai

Žymės: