Odos Vėžys

Prasidėjus šiltajam sezonui, gydytojai pataria nepiktnaudžiauti saule. Deginkitės atsakingai, pridengusi apgamus. Stebėkite, ar neatsiranda naujų, nes ilgai būnant saulėje didėja rizika susirgti melanoma – pikčiausia odos vėžio forma. Melanoma, priešingai nei bazalioma ar kitos odos vėžio formos, vystosi ne iš sveikos odos, o iš pigmentinio apgamo (nors būna ir išimčių). Ypač pavojingi dideli įgimti pigmentiniai apgamai. Būtina stebėti, ar nekinta jų forma ir pan. Gydytojas turi patarti, ar reikia tokį apgamą šalinti. Anksti diagnozavus melanomą, gydymo prognozės geresnės. O kai liga būna išplitusi į kitus audinius, išgyvenimo trukmė, anot onkologų, siekia vos 6 mėnesius. Laiku nepradėjus gydyti, greitai atsiranda metastazių limfmazgiuose ir kituose organuose (plaučiuose, kepenyse ir kt.).

Piktybinė melanoma diagnozuojama, kai apgamas padidėja, pakinta jo forma ar ima šlapiuoti, kraujuoti (svarbu nedirginti ir netraumuoti apgamų, kad tos vietos netrintų drabužiai ir pan.). |tarus melanomą, ji šalinama visa arba jos dalis ir atliekami tyrimai.

Dažniausiai melanoma atsiranda dėl ilgalaikio saulės poveikio. Didesnė rizika susirgti tiems žmonėms, kurių oda lengvai ir greitai nudega saulėje, ypač turintiems labai šviesią, strazdanotą odą, šviesius ar rudus (raudonus) plaukus ir mėlynas akis. Vaikystėje ar paauglystėje daug laiko praleista saulėje – taip pat melanomos rizikos faktorius. Dažniausiai melanoma diagnozuojama 40-60 metų amžiaus žmonėms. Moterys serga dažniau negu vyrai. Nustatyta, kad žmonėms, kurių artimi giminaičiai yra sirgę melanoma, didesnė tikimybė ja susirgti.

Odos vėžys diagnozuojamas atliekant citologinį ar histologinį tyrimus. Kuo anksčiau tai padaroma, tuo geresnės prognozės galima tikėtis. Apžiūrėkite dažnai savo ir savo artimųjų odą. Jei yra nors menkiausia abejonė, kreipkitės į specialistą.

Šaltinis: Odos Vėžys

Žymės: