Skausmas (Nugaros Skausmas, Kojos Skausmas)

Gydytojai nepataria kęsti stipraus skausmo, nes jį sunkiau nuslopinti, reikia stipresnių vaistų ir pan. Stiprus nuolatinis skausmas silpnina ir imuninę sistemą. Jeigu skausmingos mėnesinės, dažnai vargina migrena, reikėtų imtis priemonių, kurios padėtų pašalinti skausmą, o tik joms nepadėjus gerti skausmą malšinančių vaistų.

Lying on a Bed of Nails and Feeling FinePirmiausia vertėtų išbandyti saugius, organizmui nekenksmingus būdus. Tam tikrais atvejais gali padėti masažas, šildomieji ar šaldomieji kompresai, kvapų terapija, akupresūra ir kt. Pavyzdžiui, lėtinius raumenų skausmus veiksmingai mažina fizioterapija. Kitais atvejais galbūt padėtų speciali mankšta, atsipalaidavimo pratimai, gyvenimo būdo keitimas, žalingų įpročių atsisakymas ir kt.

Specialistų teigimu, nešalinant skausmo priežasčių, neslopinant skausmo (ypač stipraus), jo siunčiamas signalas tęsiasi ir gali sukelti nepataisomų pakitimų nervų skaidulose. Nervai pasidaro pernelyg jautrūs ir dėl menkiausios priežasties gali atsirasti skausmo pojūtis. Taigi nenumokite ranka į skausmą, nes negydomas ūmus skausmas gali tapti varginančiu, sunkiai šalinamu lėtiniu, o negydomas lėtinis skausmas – liga.

Shandi-lee X {pieces I}Gydytojų teigimu, skausmo be priežasties neatsiranda – jį gali sukelti įvairios ligos ir traumos. Skausmas skirstomas pagal trukmę. Staiga prasidėjęs, ne ilgiau kaip vieną mėnesį trunkantis skausmas vadinamas ūmiuoju. Jis būdingas beveik 90proc. visų ligų. Ūmųjį skausmą gali sukelti įvairios traumos, operacijos, uždegimai, menstruacijos. Dažnai žmones vargina ūmūs nugaros, dantų ar galvos skausmai ir kt. Ūmiajam skausmui slopinti tinka greitai veikiantys ir veiksmingai skausmą malšinantys vaistai.

Nuo vieno iki šešių mėnesių trunkantis skausmas vadinamas poūmiu. Tokiu atveju ypač svarbu kreiptis į gydytoją, kad būtų ištirtos skausmo priežastys ir paskirtas gydymas.

Ilgiau nei šešis mėnesius besitęsiantis skausmas įvardijamas kaip lėtinis. Anot statistikos, dėl jo kenčia apie 10 proc. visų gyventojų. Lėtinius skausmus paprastai sukelia sąnarių, stuburo, onkologinės ir kitos ligos. Lėtinio pobūdžio gali būti ir galvos skausmai. Lėtinio skausmo priežastis nustatyti sunkiau, paprastai skiriami ilgiau veikiantys, kuo mažesnį šalutinį poveikį turintys vaistai nuo skausmo ir uždegimo.

Ką reikia žinoti apie skausmą

AloneSkausmas gali būti labai klastingas ir juntamas ne tik toje vietoje, iš kur kyla. Pavyzdžiui, kojos skausmo priežastis gali būti ir stuburo problemos (skausmas plinta į koją, bet tikroji priežastis – stuburo išvarža ir pan.). Strėnų skausmą gali sukelti ginekologinės ligos (uždegimai, pasmukusi gimda ir kt.). Pagal susitelkimą gydytojai skiria kelis skausmo tipus: židininį (nurodo skausmo šaltinį), atspindžio (kai skausmas juntamas kitoje vietoje nei yra tikrasis skausmo šaltinis) ir centrinį. Šis susijęs su laidinės sistemos skausmo sutrikimu (nugaros smegenų, galvos smegenų kamieno, gumburo). Gali būti savaiminis, nuolatinis, deginantis, lėtinis. Pagal kilmę skausmas skiriamas į somatinį, neuropatinį ir psichinės kilmės. Somatinis skausmas kyla odoje, raumenyse, sąnariuose, kauluose ir dengiamajame audinyje. Skausmą sukelia mechaninis, terminis, cheminis audinių pažeidimas ar trauma. T. y. įvairūs nudegimai, lūžiai, sumušimai, žaizdos (po operacijų ir kt.), ūmieji uždegimai (sinusitas, artritas, radikulitas ir kt.). Taip pat funkciniai sutrikimai (vidaus organų ligos ir kt.). Somatinės kilmės skausmas būna aštrus, veriantis, tvinkčiojantis ir ūmus. Neuropatinio skausmo priežastys -periferinės ar centrinės nervų sistemos struktūrų pažeidimai, jų funkcijų sutrikimas. Kyla, kai perdeginamos ar pažeidžiamos nervų ląstelės. Būdinga deginimo pojūtis. Skausmas būna bukas, gilus, spazminis ir kt.

Kai nepavyksta nustatyti jokių audinių pažeidimų arba skausmo pobūdis neatitinka esamų pažeidimų, jis įvardijamas kaip psichinės kilmės.

Šaltinis: Skausmas (Nugaros Skausmas, Kojos Skausmas)