Archive for the 'Valymas' Category

Patalpų tvarkymas

Tradiciškai įprasta savaitinio patalpų tvarkymo imtis šeštadieniais, o didžiojo (vadinamojo generalinio) – du kartus per metus: pavasarį ir rudenį. Tačiau prieš tęsdami šį paprotį, pagalvokite, ar verta pašvęsti laisvadienį dulkių šluostymui ir ar didysis tvarkymasis išvis yra būtinas šiuolaikiškai įrengtame būste. Galbūt geriau patalpų tvarkymo darbelius nuveikti kokios nors darbo dienos vakare arba, jei yra galimybė, ryto valandomis, kai kiti šeimos nariai yra išėję savo reikalais?

All and all the cleaning clone thing has worked out pretty well.  But we do have a few kinks (so to speak) to work out.Per didįjį tvarkymąsi dažniausiai plaunami langai ir skalbiamos užuolaidos, tvarkomos drabužių spintos ir virtuvės spintelės, chemiškai valomos minkštos grindų dangos. Tačiau jeigu patalpos valomos reguliariai ir butas nėra prikimštas daiktų, generalinis tvarkymasis daug laiko neužima. Antai stiklo paketų langai, mūsų dienomis įdėti daugelyje būstų, labai lengvai plaunami, taigi šis darbas didelių pastangų nereikalauja. Daugiau laiko prireiks knygų lentynoms tvarkyti, ypač tada, jei esate įsirengę atvirąsias. Kilimus, sofų užtiesalus ir naktines užuolaidas nuneškite į cheminę valyklą.

Jeigu didžiojo tvarkymosi imsitės keičiantis metų laikams, drabužių ir avalynės spintose surenkite „ekspozicijos kaitą“ – pavasarį į tolimesnes lentynas padėkite žieminius drabužius, kepures ir šalikus, išblizgintą žieminį apavą, o rudenį – vasarines sukneles, šortus, basutes ir rankines. Padarykite ir „spintos inventorizaciją“ – atsikratykite nudėvėtų drabužių ir batų, nereikalingo šlamšto ir sugadintų žaislų. Tokie daiktai atima iš žmonių energiją, todėl juos arba sutaisykite, arba išmeskite.

Pasiruošimas darbui

Pirma užduotėlė – sukurti malonią nuotaiką: vienam reikia energingos muzikos, kitam – ramybės ir tylos. Pasirinkite, kas jums tinkamiausia!

Kad tvarkymo darbai eitųsi sklandžiai, visus darbo įrankius ir valymo priemones pasiruoškite iš anksto. Jos turi būti kokybiškos, lengvai pasiekiamos. Geriausia naudokite tokias priemones, kurios pagamintos iš natūralių medžiagų. Visa, kas reikalinga, susidėkite į nedidelį kibirėlį arba krepšelį, kad jis būtų po ranka tvarkymosi metu einant iš patalpos į patalpą.

Net ir tada, jei naudojate tik natūralias priemones, valymo metu apsimaukite gumines / latekso pirštines.

Įvairiems paviršiams (stiklui, medžiui, nerūdijančiajam plienui) valyti būtinai reikės ir skirtingų valymo priemonių.

Natūralių spalvų šluotelė pravers valant viršutines lentynas, knygas ir šviestuvus.

Patalpą pradėkite tvarkyti nuo vieno kampo eidami pagal perimetrą laikrodžio rodyklės kryptimi. Pirmiausia išvalykite viršutinę dalį – lubas, lentynas, antresoles, šviestuvo kupolą; paskui tai, kas yra žemiau, – palanges, stalus, sofas, kėdes. Grindis valykite pabaigoje.

Baldai, tekstilė, interjero elementai

Nušluostykite paveikslų ir nuotraukų rėmelius, stiklus.

Aliejiniais dažais tapytiems paveikslams valyti naudokite pusiau perpjautą bulvę. Paveikslą nušluostykite drėgna kempine, paskui minkštu skudurėliu.

Paauksuotus paveikslų rėmus valykite perpjautu svogūnu. Jeigu jie dažyti bal tai, „nubaltinkite“ kreidos košele.

Dramblio kaulo pianino klavišus ištepkite kreidos ir medžio spirito mišiniu. Paskui išblizginkite šilkiniu skudurėliu.

Knygos odiniais viršeliais atgaus pirmykštę išvaizdą, jeigu odą padengsite kiaušinio baltymo ir pieno mišiniu (vienodomis dalimis). Mišinį tepkite minkštu flanelės skudurėliu.

Blizgindami veidrodžius verčiau rinkitės tokią valymo priemonę, kuri nepalieka brėžių.

Nuvalykite židinio stiklą. Jei neturite specialios priemonės, tai padarykite drėgnu skudurėliu arba medžio pelenais iš židinio. Stiklas mažiau aprūksta suodžiais, jei židinys kūrenamas briketais.

Kambarinius augalus nušluostykite drėgnu skudurėliu, vazonus nuplaukite. Jei būtina, persodinkite augalus.

Žaliuzes valykite dulkių šluotele. Jei to nedarydavote nuolat, naudokite drėgną skudurėlį. Romanetes, padarytas iš poliesterio, valykite dulkių siurbliu.

Kad patalpoje visą laiką būtų grynas oras, minkštus baldus siurbkite dulkių siurbliu mažiausiai kartą per dvi savaites. Jei namie yra šuo arba katė, kilimus ir minkštus baldus valykite dažniau.

Kas keturis mėnesius nuvalykite kompiuterį. Klaviatūrą apverskite klavišais žemyn ir pakratykite, galima siurbti dulkių siurbliu. Klavišus, pelę ir monitorių valykite specialia drėgna servetėle (saugokite, kad į klaviatūrą nepatektų vandens).

Pūkinę pagalvę namų sąlygomis išskalbsite, jei pusvalandžiui ją įmerksite į šaltą pasūdytą vandenį (400 g druskos 8 1 vandens). Paskui skalbkite šiltame muiliname vandenyje. Skalaukite kelis kartus tol, kol vanduo bus švarus. Kai pagalvė išdžius, ją gerai išpurenkite.

Aliejiniais arba emaliniais dažais nudažytus paviršius plaukite skiediniu, paruoštu iš 11 vandens ir 1 arbat. šaukštelio amoniako. Toks mišinys gerai nuvalo nešvarumus ir suteikia spindesio. Nuplovę paviršių tučtuojau jį nušluostykite sausa medžiaga, antraip gali atsirasti geltonų dėmių.

Nudažytus medinius baldus nušveiskite minkštu šepečiu, panardintu į muiluotą vandenį.

Riešutmedžio baldus poliruokite alyvuogių aliejaus ir raudonojo vyno (2:1) mišiniu. Paskui nusausinkite ir pablizginkite.

Geltoniems ir rudiems poliruotiems baldams valyti sumaišykite 1 valg. šaukštą terpentino su 2 valg. šaukštais alyvuogių aliejaus. Nuvalę mišiniu baldus nusausinkite ir pablizginkite.

Langų stiklus geriausia plauti vėsią, nevėjuotą dieną, nes prieš saulę jie greitai nudžiūsta ir ant jų pasirodo spalvoti ratilai. Jei langų stiklai blandūs, juos sudrėkinkite actu ir nuplaukite vandeniu.

Stiklus šluostykite sėmenų aliejuje sumirkyta servetėle, paskui nublizginkite vilnoniu skudurėliu.

Musių paliktas dėmes nuo langų stiklų ir veidrodžių nuplaukite vandens ir amoniako mišiniu (1:1).

Akinių Priežiūra ir Valymas

■    Akinių lęšiams (stiklams) valyti rekomenduojama naudoti specialiai tam skirtą skystį (yra ir purškiamų), kurių būna optikos parduotuvėse. Šios priemonės gerai nuvalo ne tik riebaluotų pirštų dėmes, bet ir kitus nešvarumus, nepažeisdamos stiklo paviršiaus, be to, pasižymi antistatinėmis savybėmis.

akiniai■    Kad nesugadintum akinių stiklo, reikia ir geros šluostės, pageidautina mikropluošto, itin minkštos. Tokia nebraižo, gerai išvalo ir nepalieka dryžių. Turėkite ją visada su savimi, kad prireikus iš karto galėtumėte išsitraukti. Nuvalę akinius, šluostę išpurtykite (ji sugeria dulkes) ir įdėkite į kokį dėklą, kad rankinėje ar kišenėje neišsiteptų. Niekada akinių stiklams valyti nenaudokite kitų audinių: rankšluosčio kraštelio ar nosinės. Net jei šios medžiagos ir atrodo minkštos, valydamos gali stikle palikti mažyčių įbrėžimų, o akinių lęšiams su ultravioletiniu filtru jos gali būti apskritai pražūtingos.

Namų Valymas Gali Būti Pavojingas

Trokštame, kad namai spindėtų švara, tačiau nenorime aukoti brangaus laiko jiems tvarkyti. Cheminių priemonių gamintojai, kurie Ir įkalė mums į galvas, kad namuose visi paviršiai turi tviskėti, puikiai tai supranta, todėl įkyriai siūlo išmėginti kaskart vis naują kone magiškų galių turinčią valymo priemonę, kuri stebuklingu būdu pradangina kavos ir vyno dėmes, šalina kalkių nuosėdas, veiksmingai valo pridegusius riebalus ir įsisenėjusį purvą. Atrodo, nesame nei naivios, nei labai patiklios, bet imame ir susiviliojame tokia reklama, nes iš tiesų pavargome valyti, blizginti ir šveisti. Pirkdamos vis kitas priemones skirtingiems paviršiams valyti nė nepastebime, kaip mūsų vonios kambarys ar sandėlis pamažu virsta chemijos laboratorija, kur rikiuojasi baldų, grindų, kilimų, langų, keraminių ir metalnių paviršių valikliai.

Avalynės Priežiūra

PASIRŪPINKITE AVALYNE
Avalynė atsirado daug vėliau negu drabužiai: juk senovėje egiptiečiai ir romėnai vaikščiojo puošniai apsivilkę, bet… basi. Ilgainiui avalynė keitėsi, bet visą laiką buvo paisoma, kad ji būtų tvirta, graži ir higieniška.

RŪDŽIŲ DĖMĖS

chemical tearsŠviežias rūdžių dėmes valome citrinos riekute, įvyniota į marlę. Ją dedame ant išteptos vietos ir prispaudžiame karštu lygintuvu. Tinka visierns pluoštams.

Galima naudoti citrinos sultis ar 10 proc. citrinos rūgšties tirpalą. Sudrėkintą vietą patriname muilu, palyginame karštu lygintuvu, paskui suvilgome citrinos sultimis ar rūgštimi ir išskalaujame vandenyje.

Gerai valo citrinos rūgšties ir druskos mišinys (1:1). Jis palaikomas ant dėmės, o paskui nuplaunamas šiltu vandeniu. Į skalavimo vandenį įberiame geriamosios sodos.

Įvairiausių dėmių šalinimas

VAŠKO, PARAFINO, STEARINO DĖMĖS

Dėmes ant baltų medvilninių, lininių, šilkinių, vilnonių audinių atsargiai nugramdome bukuoju peilio galu, paskui valome benzinu arba terpentinu, arba paprastai išskalbiame. Negalima prieš skalbimą išlydyti vaško, parafino, stearino karštu lygintuvu – dėmė išryškės. Jeigu gaminys išteptas spalvota žvake, po skalbimo gali likti dažų dėmės, kurias valome balinančiais preparatais arba etilo spiritu.

Iš spalvotos medvilnės, lino valome kaip ir iš baltos, bet skalbiame ne aukštesnėje kaip 60° C temperatūroje.

Dėmę ant vilnonių audinių atsargiai nugramdome. Sugeriamuoju popieriumi ar servetėle apgaubiame dėmę iš abiejų pusių ir lyginame karštu lygintuvu vis keisdami popierių, kol nesusigers visas vaškas. Jeigu liko, valome tirpikliu (tinka benzinas). Tirpiklio pėdsakus pabarstome krakmolu arba talku.

Riebalų Dėmių Valymas

Öl 2RIEBALŲ IR ALIEJAUS DĖMĖS

Pats paprasčiausias valymo būdas: išteptą vietą pabarstome druska ir atsargiai triname sugeriamuoju popieriumi. Druska keičiama, kol išnyksta dėmė.

Šviežias dėmes lengva išvalyti, lyginant nekarštu (iki 100° C) lygintuvu per kelis sluoksnius sugeriamojo popieriaus, padėto iš abiejų dėmės pusių. Popierius keičiamas, kol dėmė išnyks.

Šviežios dėmės iš vilnos ir šilko išimamos taip: pabarstomos talku ir po 12 vai. lyginamos. Jeigu dėmė neišnyksta, patriname vatos tamponu, sudrėkintu benzine. Vatą keičiame. Išvalytą vietą pabarstome talku, kad susigertų benzinas ir paliekame 2 vai. Vietoj talko galima naudoti dantų miltelius.

Kraujo Dėmiu Valymas

The Name of the RoseŠviežios kraujo dėmės išsivalo labai lengvai. Reikia pamerkti kelioms valandoms į šaltą švarų vandenį, paskui išskalbti šiltose pamuilėse su trupučiu amoniako (2 šaukštai amoniako -11 vandens). Karštu vandeniu kraujas neišsiplauna.

Kitas būdas: 1 val. mirkome šaltame vandenyje, paskui dėmę įtriname skalbimo priemonės ir etilo spirito mišiniu. Po 1 vai, išskalaujame šiltame vandenyje.

Žolės Dėmių Valymas

Tree of LightŠviežios ŽOLĖS DĖMĖS valomos pamuilėmis su nedaug amoniako (1 arbatinis šaukštelis amoniako -1 stiklinė vandens), eteriu. Galima patrinti šiltu druskos tirpalu (2:10) arba salicilo spiritu, paskui nuplauti vandeniu.

Šviesius šilkinius ir vilnonius audinius valome glicerino ir kiaušinio baltymo lygių dalių mišiniu, o po 1 vai. išskalbiame šiltose pamuilėse. Šilką galima išvalyti ir su degtine.

Įvairių Dėmių Valymas

KIAUŠINIŲ DĖMĖS

Geltonos spalvos, su ryškiais kontūrais dėmės. Palietus – riebios. Trynys neįsigeria giliai į audinį. Iš karto neskubame, laukiame, kol išdžius. Dėmę valome šepečiu, paskui – benzinu.

Medvilnė ir šilkas lengvai išsiskalbia šaltame vandenyje. Skalbiant šiltame, lieka sunkiai išvalomas gelsvumas.

Valymui naudojame ir pašildytą gliceriną. Patepta juo dėmė po 10-15 min. vėl drėkinama glicerinu, o paskui skalbiama.

Dėmė ant tamsaus šilko arba spalvoto medvilninio audinio trinama druska ir skalaujama šiltu vandeniu su trupučiu amoniako.