► Sėklų Daiginimas
Prieš sudygdamos augalų sėklos subrinksta. Įvairių rūšių augalų sėkloms subrinkti reikia nevienodo kiekio vandens.
Kuo daugiau drėgmės, tuo greičiau subrinksta augalų sėklos. Iš drėgmės sėklos gauna mažiau oro, todėl dygimo procesai paspartėja.
Augalų sėklos vandenį ima sugerti maždaug 0 laipsnių temperatūroje, tačiau, jei temperatūra aukštesnė, augalų sėklos greičiau prisigeria vandens.
Dauguma augalų sėklų pradeda dygti, kai ore yra apie 10 proc. deguonies. Atminkite, kad oro sudėtis viršutiniame dirbamos žemės sluoksnyje mažai kuo skiriasi nuo oro sudėties dirvos paviršiuje. Jei dirvos paviršių padengia kieta pluta, dirvoje 2 proc. padaugėja anglies dvideginio, tačiau sumažėja deguonies, todėl šioje dirvoje sėklos sudygsta žymiai lėčiau.
Augalų sėkloms normaliai sudygti reikalingas ne tik vanduo ir deguonis, bet ir tinkama oro temperatūra. Vienos rūšies augalų sėklos ima dygti 5-10 laipsnių šilumoje, kitų rūšių – 12 – 15 laipsnių šilumoje. Oro temperatūrai didėjant iki 30 laipsnių, greičiau sudygsta ir augalų sėklos.
Žinoma ir dar viena sėklų dygimo ypatybė: nusistovėjusi oro temperatūra neskatina sėklų dygimo, nes sėklų dygimą skatina oro temperatūrų kaita.
Jei oro temperatūra keičiasi dienomis ir naktimis, augalų sėklos sudygsta greičiau.
Šiomis sąlygomis turėtų sudygti net ir nepakankamai subrendusios sėklos.
Sudygusios sėklos ima auginti daigus, tačiau ne visos sėklos užaugina normalius daigus.
Pradėjusioms dygti augalų sėkloms galima sudaryti idealias dygimo sąlygas, tačiau toli gražu ne visos jos vienodai sudygs.
Kad sėklos sudaigintų stiprius ir sveikus daigus, reikalingas atitinkamas dirvos drėgnumas, deguonis, maistinės medžiagos ir pakankama apsauga nuo ligų ir augalų kenkėjų.
Šaltinis: Sėklų Daiginimas