Chrizantemų auginimas priežiūra

Šios gėlės – tikros rudens karalienės, kurios stebina ne tik žiedų formomis ir dydžiais, bet ir spalvų gausa. Gaila, kad Lietuvoje jos laikomos kapinių gėlėmis ir retai perkamos aplinkai papuošti ar kam nors dovanoti.

Chrizantemos – astrinių (Astera-ceae) šeimos vienmečiai arba daugiamečiai augalai, atkeliavę iš Azijos šalių: Kinijos, Indijos, Korėjos, Japonijos. Europiečiai šias gėles pradėjo auginti gerokai vėliau nei azijiečiai – tik 18 a. Chrysanthemum of OctoberGarsus švedų biologas Carl Linnaeus (Karlas Linėjus) jas pavadino chrysanthemum: graikiškas žodis „chrysos” reiškia auksą, „anthemion” – gėlė. Kitaip tariant, chrizantemos yra ne paprastos, o auksinės gėlės… Japonijoje jos ypač vertinamos: gerais darbais išgarsėję žmonės apdovanojami „Chrizantemos” ordinu, šioje šalyje kasmet švenčiama Chrizantemų šventė. Be to, japonai chrizantemas laiko Ilgo gyvenimo, laimės ir sėkmės simboliu.

Šių augalų yra daugybė rūšių ir veislių. Jos klasifikuojamos ir pagal graižų formą, ir pagal žydėjimo laiką (chrizantemos žiedus pradeda krauti tada, kai diena sutrumpėja iki 9-15 vai.: ankstyvosios pražysta rugpjūtį -rugsėjį, vėlyvesnės – spalio pabaigoje, vėlyvosios – lapkričio pabaigoje – gruodį), tačiau dažniausiai skiriamos dvi chrizantemų grupės: stambiažiedžių, kurių graižų skersmuo yra 10-25 cm, ir smulkiažiedžių, kurių graižų skersmuo-iki 10 cm. Stambiažiedės chrizantemos (dažnai vadinamos karališkosiomis) – lepesnės ir paprastai sodinamos šiltnamiuose. Aukštaūgės stambiažiedžių chrizantemų formos (aukštesnės nei 60 cm) auginamos skinti, žemesnės sodinamos į vazonus. Smulkiažiedes chrizantemas galima sodinti tiesiai į dirvą lauke arba auginti vazonuose terasoje, balkone. Ir stambiažiedės, ir smulkiažiedes gėlės žydi įvairiausiomis spalvomis: balta, geltona, oranžine, bronzine, vyšnine, violetine, rožine, rusvai raudona ir kt.

Kaip auginti chrizantemas

Vieta. Lauke chrizantemas sodink saulėtoje, šviesioje, nuo vėjo apsaugotoje vietoje. Jeigu gėles auginsi namuose, parink vėsesnį kambarį, antraip ištįs, išbluks žiedų spalvos.

Dirva. Chrizantemoms tinkamiausia gerai praleidžianti orą ir vandenį, silpnai rūgšti priesmėlio arba priemolio dirva. Ją geriausia paruošti vėlai rudenį arba žiemos pradžioje: perkask (prisipildys deguonies, prasivėdins) ir sumaišyk su perpuvusiu galvijų mėšlu, kompostu arba durpėmis. Papildomai į dirvą dar gali įterpti lėtai tirpstančių trąšų.

Purple ChrysanthemumLaistymas. Augimo laikotarpiu chrizantemas laistyk dažnai (3-4 kartus per savaitę) – svarbu, kad žemė neperdžiūtų. Jeigu vasara karšta, saulėta, dirvą sudrėkinti reikia kasdien. Tam labiausiai tinka vasarošiltis vanduo. Kai gėlės pradės krauti pumpurus ir pražys, laistyk rečiau – 2 kartus per savaitę. Vandens reikia pilti atsargiai, kad nesušlaptų lapai.
Jeigu augantiems augalams trūks drėgmės, sumedės stiebai, augalai sukraus smulkesnius žiedus. Be to, kereliai užaugs netvirti arba netaisyklingos formos.

Tręšimas. Jaunus augalus pavasarį kas dvi savaites tręšk trąšomis su azotu, vėliau, kai ims krauti pumpurus, pamaitink trąšomis su kaliu ir fosforu.

Peachy CurlsKai pasimatys žiedų spalvos, tręšti nustok, antraip žiedai bus gležni.
Dauginimas. Lengviausia chrizantemas dauginti ūgliais. Pavasarį juos su 3-4 išsivysčiusiais lapeliais pamerk į vandenį arba sukaišiok į dėžutes su smėliu Ir laikyk 12-15°C patalpoje, kol įsišaknys (tai truks maždaug 3 sav.). Gerai įsišaknijusius ūglius pasodink į vazonėlius, o pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje – į nuolatinę vietą.

Atstumas tarp pasodintų augalų turi būti toks, kad užaugusių kerų lapai nesiliestų.

Žiemojimas
Dauguma smulkiažiedzių chrizantemų yra atsparios šalčiui ir gali žiemoti lauke. Rudenį, kai peržydi, nupjauk jų stiebus, palikdama nuo žemės 5-8 cm. Prasidėjus šalčiams, spalio pabaigoje, kerelius mulčiuok pjuvenomis, November Painted Lady - today!durpėmis arba pridenk eglišakėmis. Jeigu žiema labai šalta, gėles papildomai gali uždengti medinėmis dėžėmis.

■ Šalčiui neatsparių veislių chrizantemas, atšalus orams, iškask
Ir pasodink į didesnius vazonus. Juos laikyk rūsyje arba šiltnamyje, kur temperatūra – 1-4 laipsniai šilumos, retsykiais palaistyk (svarbu, kad dirva neperdžiūtų). Maždaug vasario mėnesį pernešk į šiltesnę (7-10°C) patalpą ir pradėk gausiau laistyti.

■ Iškasti chrizantemas reikia labai atsargiai, nepažeisti jų šaknų.

■ Jeigu žiemojančias chrizantemas laistysi dažnai, jos gali supūti.

Būtina formuoti
Kai chrizantemų ūgliai užaugs iki 15-20 cm aukščio, patrumpink jų viršūnes (nugnybti reikia maždaug 1 cm). Augančioms gėlėms (maždaug po dviejų mėnesių) nugnaibyk šoninius ūglius, tada jos daugiau energijos atiduos stiebams ir žiedams. Ypač tai svarbu stambiažiedėms chrizantemoms, antraip jos sukraus daug žiedpumpurių ir žydės smulkesniais žiedais.

Vazonuose auginamas stambiažiedes ir smulkiažiedes chrizantemas reikia formuoti visą vasarą iki rugpjūčio vidurio – nuo to priklauso, koks bus kerų aukštis, forma, žiedų dydis.

Šaltinis: Chrizantemų auginimas priežiūra