Vėjaraupiai

vejaraupiaiVėjaraupiai – tai ūminė virusinė liga, kurios dažniausi simptomai – karščiavimas, pūslelinis odos ir gleivinių bėrimas. Dažniausiai vėjaraupiais serga 2-8 metų vaikai. Maži kūdikiai serga retai, nes jų organizmą dar saugo iš mamos gautas imunitetas. Pavojingiausia šia liga užsikrėsti nėščiosioms. Susirgus nėštumo pradžioje – gresia persileidimas, o pabaigoje – liga gali užsikrėsti vaisius.
■ Pastabos
Vaikus nuo vėjaraupių gydytojai rekomenduoja skiepyti su tymų, raudonukės, epiderminio parotito vakcina. Ši vakcina skiriama vaikams nuo 12 mėnesių ir vyresniems, jei dar nesirgo.
Simptomai
Iš pradžių jaučiamas bendras negalavimas, vaikas tampa neramus, irzlus. Pakyla temperatūra (iki 37,5-38,5 laipsnių). Paskui išberia, iš pradžių atsiranda rausva dėmelė, vėliau – iškilimas, tada susidaro pūslelė su skaidriu skysčiu, kuriai džiūstant, užsideda šašas. Išbertas vietas niežti. Jei prisideda bakterinė infekcija ir bėrimas supūliuoja, gali likti randų.
Kaip gydyti
Specialių vaistų nuo vėjaraupių nėra. Gali būti skiriami tik mažinantys karščiavimą ar pan. Bėrimus reikėtų dezinfekuoti specialiu skysčiu. Tik ne briliantinės žalumos tirpalu – jis sausina odą ir didina niežulį. Jei išberta burnos gleivinė, burną, ypač pavalgius, patartina skalauti ramunėlių nuoviru. Jei vaikutis mažas, kad kasydamasis nesusižalotų odos, reikėtų trumpai nukirpti nagučius. Kuo dažniau plaukite rankytes. Nedėkite ant išbertų vietų kompresų, drėgmė po kompresais didina bėrimą ir trukdo gyti opelėms.

Šaltinis: Vėjaraupiai