Pomidorų biologinės ypatybės ir nauda organizmui

Pomidorai yra vienmečiai arba daugiamečiai bulvinių (Solanaceae) šeimos žoliniai augalai. Kultūrinimui naudojami keli pomidoro (Lycopersicon lycopersicum) varie-tetai, tarp kurių reikšmingiausi yra paprastieji pomidorai, krūmo formos pomidorai ir didžialapiai pomidorai.

Šie varietetai išoriškai skiriasi lapų bei augalo kompozicija. Stačiu keru pomidorai turi tvirtesnį, lėtai augantį stiebą, atstumai tarp lapų nedideli, žiedeliai smulkūs, augalai mažai šakojasi ir yra pakankamai atsparūs karščiui.

Didžialapiai pomidorai išsiskiria specifine, panašia į bulvių lapų forma, o karščiui nėra atsparesni negu paprastieji pomidorai.
Paprastieji pomidorai yra labiausiai paplitę, išsiaugina įvairaus ilgio stiebą su daugybe šoninių šakų, vaisiai būna įvairių formų ir spalvų.

Pagal vaisių formą pomidorai skirstomi į dvi pagrindines grupes. Indeterminantiniu (ilgastiebių) pomidorų pagrindinė atžala auga ištisai į ilgį (iki 10-15 m ir daugiau), iš kiekvienos pažasties išauga šoninė šaka. žiedų kekės kas 3-4 lapai.

Determinantinių (krūmo formos) pomidorų pagrindinė atžala baigiasi žiedų keke, taip pat nedaugelis šoninių šakų baigiasi žiedų kekėmis, jų vegetavimo periodas yra trumpas, duoda ankstyvą derlių. Sio tipo veislės labai tinka auginti lauke.

Kartais išskiriamos ir tarpinės formos -pusiau determinantiniai pomidorai, kurių žiedų kekės kas 1-2 lapai, po 4-6 kekių augalo viršūnės baigiasi žiedų keke.

Pomidorai turi tvirtas, stipriai išsišakojusias šaknis, augančias iki 0,8 m ir giliau. Palankiomis drėgmės bei šilumos sąlygomis iš pagrindinės atžalos bet kurioje vietoje, ypač apatinėje dalyje, gali susidaryti pridėtinės šaknys. Kartais tuo naudojamasi retoms veislėms dauginti iš auginių.

Pomidorų žiedų kekės būna įvairios formos, tai veislės ypatumas. Yra 3 žiedų kekės formos: paprastoji, dvišakė ir daugiašakė. Žiedas turi 5-7 suaugusius taurėlapius, vainiklapius ir kuokelius, 2 vaislapius, piestelę su vienu liemenėliu ir viena purka. Kadangi paprastai purka žiede būna žemiau negu kuokeliai, pomidorams būdinga savi-dulka.

Pomidoro vaisius botaniškai yra uoga, jos spalva ir forma būna labai įvairi ir apibūdina veislę.

Nauda organizmui

Pomidorų vaisiai yra skanūs ir sveiki. Jie turi daug vitaminų, cukrų, organinių rūgščių, aromatinių medžiagų. Vaisiuose yra maždaug 94 proc. vandens, 100 g vaisių turi 22-24 kcal. 100 g prinokusių pomidorų yra 1,2-1,6 mg karotino, 20-30 mg vitamino C, 0,6-0,7 mg vitamino PP taip pat kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Pomidorai skatina žmogaus priešinimąsi radiacijos poveikiui, riboja cholesterino kaupimąsi organizme.

Pomidorų vaisiuose esantis alkaloidas tomatinas padeda gydyti kelių odos ligų (dermatito) formas, riboja ir odos grybelines ligas. Liaudies medicinoje pomidorai vartojami ir tromboflebitui, venų išsiplėtimui, gastritui gydyti ir kaip šiek tiek vidurius laisvinantys vaistai.

Kadaise buvo bijoma, kad pomidoruose yra daug oksarūgšties, kas turi įtakos druskų apykaitos procesui organizme. Tačiau pastaraisiais metais bandymais nustatyta, jog oksarūgšties pomidoruose yra 6 kartus mažiau negu salotose, 10 kartų mažiau negu bulvėse ir 50 kartų mažiau negu rabarbarų kotuose. Taigi pomidorus drąsiai gali valgyti kiekvienas žmogus.

Šaltinis: Pomidorų biologinės ypatybės ir nauda organizmui