Pomidorų sėklos, jų apdorojimas

Pomidorų sėklos yra plokščios, ovalios, 3-4 mm ilgio, 2-2,5 mm pločio, plaukuotos, 1 g jų gali būti nuo 180 iki 360. 1000 sėklų sveria 2,8-5,5 g. Dažniausiai sėklų daigumas yra 85-95 proc, drėgmė 6 proc. Įprastomis sąlygomis sėklos išlaiko daigumą 3-4 metus, hermetiškai įpakuotos ir žemoje temperatūroje – 5 metus ir ilgiau. Pagal Europos Sąjungos standartus (komisijos direktyva 79/641), mažiausias pomidorų daigumas -75 proc, o pagal buvusio TSRS GOST reikalavimus – 65 proc. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad sėklas pakuojančios firmos mėgėjams jas stengiasi parduoti geresnių rodiklių ir jų daigumas paprastai būna didesnis kaip 90 proc. Pomidorų sėklos gali būti gludintos ir dražuotos. Jos lengviau byra ir jas lengviau sėti.

Profesionaliems augintojams skirtos sėklos paprastai būna beicuotos fungicidais ir papildomai tokių sėklų apdoroti nereikia. Pačių augintas ir pirktas nebeicuotas sėklas būtina beicuoti fundazolu (5-6 g / 1 kg sėklų, apdorojimas 1-15 dienų prieš sėją apsaugo nuo fuzarinio vytulio).

Fundazolas parduodamas ir mėgėjams.
Jeigu auginamos veislės neatsparios virusams, sėklos apdorojamos 20 proc. druskos rūgštimi (30 min.) arba 1 proc. kalio permanganato tirpalu (15-20 min.). Pamirkius viename ar kitame tirpale sėklas reikia nuplauti vandenyje ir apdžiovinti.

Daugelis mėgėjų pomidorų sėklas mirko ir įvairių augalų sulčių (alavijo, česnakų ir kt.) tirpale. Vis dėlto reikia žiūrėti, kad tokiam apdorojimui būtų naudojami sveiki augalai, .česnakai, pavyzdžiui, dažnai būna ap-sikrėtę žaliuoju ar juodoju pelėsiu (sukelia grybeliai Penicillium ir Aspergillus) arba bakterioze. Sergančių augalų sultys pomidorų sėkloms gali tik pakenkti.

Sėklas galima mirkyti taip pat įvairių mikroelementų (vario, boro, mangano) tirpaluose – 2-3 g atitinkamų druskų / 10 1 vandens. Mirkoma iki 24 vai., bet ne ilgiau, kad nesumažėtų sėklų daigumas. Sėklos mirkomos ir pelenų (juose yra maždaug 30 elementų) antpile, kuris gaminamas taip: 1-2 valgomasis šaukštas pelenų įmaišomas į 1 1 šilto vandens ir parą leidžiama nusistoti (kelis kartus pamaišoma). Sėklos mirkomos 3-6 val.

Blogiau dygstančias sėklas galima mirkyti 15-20 val. oro deguonies prisotintame vandenyje. Tam reikia į indą su sėklomis ir vandeniu įsiurbti oro akvariumo kompresoriumi. Vandens talpumas turi būti mažiausiai 5 kartus didesnis negu sėklų talpumas, temperatūra – 22-25 °G
Anksti sodinant nešildomuose šiltnamiuose ir lauke, patariama sėklas ir grūdinti, t. y. jas pamirkyti viename ar kitame tirpale. Drėgnos pomidorų sėklos 2-3 paras palaikomos 20-25 °C temperatūroje, kol pasirodo maži kai kurių sėklų daigelių galiukai, po to 3 paroms šias sėklas reikia padėti į šaldytuvą ir palaikyti 1-3 °C temperatūroje. Taip pat yra pasiūlymų grūdinti sėklas, kaitaliojant kelis kartus per trumpą laiką žemą ir aukštą temperatūrą.
Reikia pasakyti, kad visos sėklų mirkymo procedūros (ir grūdinimas) atliekamos prieš jų cheminį beicavimą. Sėklų beicavimo bio-preparatais (trichoderminu, Bio-3, Bio-4 arba Bio-5) negalima derinti su cheminiu beicavimu.

Šaltinis: Pomidorų sėklos, jų apdorojimas