Kaktusai – paslaptingi gražuoliai

Kaktusai – kaktusinių (Cactaceae) šeimos daugiamečiai augalai. Savaime auga Šiaurės Amerikos dykumose ir pusdykumėse. Apima 200 genčių ir daugybę tūkstančių rūšių. Iš pirmo žvilgsnio – tai nelabai patrauklūs, dygūs augalai, bet jų reto grožio žiedai pranoksta daugelio gėlių žiedus. Jie neturi lapų (išskyrus peireskiją), o lapų funkcijas atlieka žali stiebai. Žiedai ant stiebo būna po vieną arba susitelkę grupėmis, įvairaus dydžio – balti, geltoni, rožiniai, raudoni, violetiniai, net juodi – dažnai maloniai kvepiantys.

Kai kurie kaktusai (Opuncijos) naudojami pašarui. Tačiau daugumoje jų rūšių, kaip cereusas, epifiliumas, .filokaktusas, echinokaktusas, mamiliarija ir kiti auginami dekoratyviniai tikslais.

Apie 1500-sius metus pirmieji kaktusai atkeliavo į Europą. Labiausiai šiais augalais imta žavėtis devynioliktame šimtmetyje. Tuomet jie tapo viena iš mėgstamiausių gėlių ir plačiai išplito visuose kontinentuose.

Žydėti kaktusai pradeda įvairiai – nelygu rūšiai: anksčiausiai po 2-3 metų arba tik išaugę tam tikro dydžio. Dauguma jų žydi pavasarį ir ankstyvą vasarą. Tačiau kiti žydi žiemą ar vėlyvą rudenį.

– Kaktusus gali auginti kiekvienas, net neprityręs gėlininkas.

Šaltinis: Kaktusai – paslaptingi gražuoliai

Žymės: