Fenologiniai Stebėjimai. Fenologija

Wall-E and The Maiden Tower :))) (HDR)Fenologija – mokslas apie periodiškai vykstančius gamtos reiškinius. Fenologijai svarbūs tie gamtos reiškiniai, kurie kartojasi metų bėgyje. Pavyzdžiui, medžių žydėjimas, vaisių sunokimas, lapų kritimas ir t.t. Fenologija apima ne tik augalų, bet ir gyvūnų pasaulį. Tai paukščių parskridimas ar išskridimas į šiltuosius kraštus, bičių spietimas, gyvulių ruja ir kt. Visi šie gamtos reiškiniai, kuriuos aiškina fenologija, yra tampriai susiję su žmogaus gyvenimu.
Fenologinius stebėjimus jau atliko Plinijus Vyresnysis (I a. pr. Kristų). Fenologijos pradininku laikomas Karlas Linėjus. XIX a. jie paplito Vokietijoje, Belgijoje. Austrijoje, Rusijoje. Lietuvoje pirmasis fenologiniais stebėjimais užsiėmė prof. Žanas Žiliberas, o mokslinius pagrindus sukūrė prof. Stasys Nacevičius.
Fenologiniai stebėjimai prieinami kiekvienam. Tokiems stebėjimams nereikia nei įrankių, nei sudėtingų prietaisų. Reikia tik stropiai ir tiksliai stebėti gamtos reiškinius. Geriausia juos užsirašyti. Kiekvienas; pradėjęs vykdyti fenologinius stebėjimus, įsitikins, kad tas darbas labai malonus ir visai nesunkus. Geriau įsižiūrėjus į gamtos dėsnius, pastebima tam tikra tvarka ir pasikartojimai.

354 Red Sunset-Bourgogne

Šaltinis: Fenologiniai Stebėjimai. Fenologija