Levandos. Levandų eterinis aliejus

Levandų kvapas ir spalva žinomi daugeliui. Iš levandų distiliuojamas eterinis aliejus yra vertinamas dėl valomojo, atpalaiduojamojo poveikio ir puikaus kvapo. Šie notrelinių genties augalai yra paplitę beveik visame pasaulyje, tačiau pačios vertingiausios ir dažniausiai naudojamos kosmetikos priemonių gamybai yra prancūziškos levandos iš Provanso.

Provansas – levandų karalystė
Dėl ypatingo šio Prancūzijos regiono klimato, kurį suformuoja nedidelis kritulių kiekis, žvarboki pavasario orai, ryškūs saulės spinduliai ir specifinė kalkakmenių žemė, šie augalai pasižymi ypatingomis vaistinėmis savybėmis. Sakoma, kad Provansas įsimenamas dėl ryškios saulės, daugybės kvapų ir garsų. O aukštai kalnuose ir įkalnėse besidriekiantys levandų laukai daugelį atvykėlių tiesiog užburia. Tiesa, pačios ypatingiausios ir kvapniausios levandos auga Alpių aukštikalnėse, o Provanse akis džiugina kultūriniai levandinai, kurie turistų dažniausiai painiojami su tikrosiomis levandomis.

Levandų rūšių įvairovė
Let go: Hushed Violet SoftnessPasaulyje yra priskaičiuojama apie 30 levandų rūšių, o Provansas garsėja trim šių violetine žiedų spalva žavinčių augalų rūšimis. Laukinės arba italinės levandos (Levandula stoechas) yra pačios kvapniausios ir natūraliai auga aukštai Alpių kalnuose. Iš jų gaunamas eterinis aliejus yra labai retas. Mat šios, kaip ir kitos jų giminaitės – tikrosios levandos, yra skinamos rankomis 1200-1800 m aukštyje. Iš laukinių levandų distiliuojama mažai eterinio aliejaus, todėl jis yra gana brangus. Įdomu, kad skirtinguose aukščiuose surinktų laukinių levandų eterinis aliejus skiriasi savo kvapu – kuo aukščiau auga levandos, tuo turtingesnis ir gausesnis kvapo pustonių jų aromatas. Dideli karščiai ir prastos augimo sąlygos šiems augalams – tik į naudą, nes kuo sunkesnės augimo sąlygos, tuo subtilesnis jų kvapas. Italinių levandų eterinis aliejus labai veiksmingai atkuria odą ir malšina suerzinimą ar sudirgimą.

Ne mažiau vertingos giminaitės

Be minėtųjų laukinių levandų, Provanse labai populiarios tikrosios levandos (Lavan-dulaa angustifolia), kurių krūmeliai yra įvairaus dydžio, formų ir spalvų ir natūraliai auga arba
yra auginami Alpių aukštikalnėse nuo 500 iki naždaug 2000 m virš jūros lygio. Kaip ir augančios natūraliai, šios levandos, paso-dinntos vietinių ūkininkų, žydi nevienodu lai-ku. Beje, būtent šių levandų eterinis alie-jus dažniausiai naudojamas aromaterapijo-je o aukščiausios kokybės tikrųjų

Provanso levandų eteriniam aliejui, kaip ir rūšiniams Prancūzijos vynams, yra suteikiamas AOC (Appellation d’Origine Controllee) ženklas, liudijantis aukščiausią kokybę. Šių levandų auginimas reikalauja nemažai pastangų ir kruopštaus darbo. Labai retai jų eterinis aliejus sukelia alerginę reakciją. Jis pasižymi antiseptinėmis ir analgetinėmis savybėmis, tinka nudegimams ir žaizdoms gydyti, taip pat spartina gijimą ir neleidžia susiformuoti randams.

Levandinai
Dažnai atvykusiems į Provansą turistams vietoj levandų plantacijų yra rodomos kultūrinių levandinų (Lavandula hybri-6a) augimvietės. Būtent levandinai, kurie atsirado sukryžminus tikrąją levandą su varpine, yra painiojami su tikrosiomis levandomis. Pradėti auginti praėjusio amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje, levandinai vietos ūkininkams tapo pelningu verslu. Įprastai levandinai auginami dideliuose ūkiuose, o jų derlius apdorojamas mašinomis. Maždaug iš 40 kg levandinų išgaunama apie 1 I eterinio aliejaus. Jo kvapas yra gerokai intensyvesnis, tačiau ne toks subtilus kaip tikrųjų levandų. Levandinų eterinis aliejus dažniausiai naudojamas namų kvapų, valiklių gamybai. Juo rekomenduojama tepti įvairius odos nubrozdinimus, nedideles žaizdas ar vabzdžių įkandimo vietas, naudoti aromaterapiniams masažams. Varginant nemigai šiuo eteriniu aliejumi rekomenduojama tepti vidines riešų puses arba kelis jo lašelius užlašinti tiesiog ant pagalvės.

Kaip naudoti levandų eterinį aliejų

levander garden in Santa rosaPasaulyje levandų aliejaus yra išgaunama tik šiek tiek mažiau nei arbatmedžių. Jį, kaip ir arbatmedžių aliejų, gali naudoti neskiestą. Levandų aliejumi rekomenduojama tepti odos nudegimus (ant atšaldytos nudegimo vietos) ir pūslelinės apimtas odos sritis. Taip pat užtepti ant nedidelių kūno žaizdelių ar odos įbrėžimų. Jis naudingas ir veiksmingas po plastinių operacijų. Ne veltui jis vadinamas ramybės aliejumi. Jei jau-tiesi prislėgta, esi blogos nuotaikos ar kenti nuo migrenos, panirk į šiltą vonią su keliais lašeliais levandų eterinio aliejaus. Masažas su šiuo aliejumi malšina sąnarių ir raumenų skausmus. O patalpoje aromaterapinės žvakidės ar lempos skleidžiamas levandų kvapas malšina galvos skausmą ir nemigą. Tiesa, esant žemam kraujospūdžiui, jo kvapas gali suerzinti, nes sustiprina mieguistumą ir apatiją.

Kosmetikos gurmanėms
Viena rečiausių pasaulyje – sevilinė levanda (Levandula Lusieri), auganti tik Ispanijos Iberijos pusiasalyje. Dažnai ji painiojama su italine (Lavandula stoechas) levanda, nors jų kvapai skirtingi. Jis jaunina odą, naikina bakterijas ir gydo žaizdas. Kosmetika su levandomis gerina savijautą, atpalaiduoja. Jos kvapas prišaukia miegą, atbaido mašalus, o levandų kūno kremai švelnina, lygina ir drėkina odą. Levandų aromato kvepalai tinka ir moterims, ir vyrams, o įsigijusi levandų aromato muiląirjuo nusiplovusi rankas dar ilgą laiką galėsi mėgautis nuo odos sklindančiu gaiviu levandų kvapu. Levandų aromato žvakės pripildo namus subtilaus šių smulkiažiedžių gėlių kvapo ir suteikia namams jaukumo. Džiovintų levandų maišelį gali laikyti spintoje tarp drabužių arba, jei sunkiai užmiegi, pasidėti šalia pagalvės.

Šaltinis: Levandos. Levandų eterinis aliejus