► Lovos ir patalynės, užuolaidų priežiūra
Lovas ir patalynę geriausia valyti dulkių siurbliu.
Čiužinius .reikia reguliariai išsiurbti dulkių siurbliu iš abiejų pusių, išdaužyti dulkintuvu arba išvalyti šepečiu, jų užvalkalus išskalbti. Lovos skalbiniai turi būti keičiami maždaug kas dvi savaitės. Klojant lovą, patalynę, reikia visada vienodai sulankstyti, tada ji nesusiglamžys.
Baltas ir neblunkančias spalvotas medvilnines antklodes galima skalbti skalbimo mašina, sintetines — šiltame vandenyje su muilu, netrinant ir ne-gręžiant. Vilnones antklodes taip pat galima skalbti šiltose pamuilėse dideliame dubenyje arba vonioje, bet geriau jas valyti cheminėje valykloje.
Lovatiesių esama įvairių. Tačiau geriausia jas atiduoti į valyklą — bus mažiau vargo, be to, nesusitrauks.
Lovos priegalvių užvalkalus reikia keisti kas 8—10 dienų, nes nuo plaukų jie greitai susitepa. Priegalvių plunksnos, pūkai ir dirbtinis pluoštas skalbiama šiltose pamuilėse Lr gerai išskalaujama. Priegalves dažnai išdulkinkite dulkintuvu, labai nešvarias valykite cheminėje valykloje.
Pūkinės ir vatinės antklodės valomos šepečiu, išdulkinamos. Geriausia jas valyti sausas. Antklodes su sintetine vata galima skalbti šiltose pamuilėse, bet sunku jas išdžiovinti, todėl jas, ypač šilkines, patariama valyti cheminėje valykloje.
Užuolaidos
Jas reikia dažnai išdulkinti lauke, išsiurbti dulkių siurbliu.
Naktines užuolaidas, kaip ir lovatieses, skalbkite, atsižvelgdama į medžiagos, iš kurios jos pasiūtos, ypatybes. Geriausia jas valyti cheminėje valykloje. Laidykite jas, patempdama
i ilgi-
Dieninės užuolaidos prieš skalbiant pamirkomos šaltame vandenyje, kad nusiplautų dulkės. Medvilninės užuolaidos skalbiamos karštose pamuilėse, netrinamos, gerai išskalaujamos. Laidomos drėgnos. Sustandintos medvilninės užuolaidos gražiau atrodo ir ne taip greit susitepa. Sintetinių užuolaidų negalima skalbti šiltame vandenyje, trinti ir gręžti. Geriausia jas taisyklingai sulankstyti ir, spaudant tarp rankų, išskalbti pamuilėse. Išskalautos užuolaidos pakabinamos, kad nuvarvėtų vanduo. Laidyti jų nereikia.
Langų stiklai ir stiklo gaminiai
Langų stiklus ir stiklo gaminius lengviausia ir geriausia valyti specialiomis stiklo valymo priemonėmis. Labai nešvarūs langų stiklai pirmiausia nušluostomi sausu skuduru arba laikraščiu. Neturint specialių priemonių, langų stiklus galima valyti denatūruotu spiritu, paskui labai gerai nublizginti sausu skudurėliu arba laikraščiu. Langų stiklai valomi kas keturios penkios savaitės.
Pamuilėse pamirkyta ir išgręžta kempine arba sausu skudurėliu nuvalomos elektros lemputės, šviestuvai, dienos šviesos vamzdeliai.
Smulkūs stiklo gaminiai, vazos išplaunamos pamuilėse, nušluostomos. Nuosėdos pašalinamos, į vandenį įpylus amoniako.
Metalo gaminiai
Varį, alavą, sidabrą, nikeliuotą ir juodą geležį reikia prižiūrėti nuolatos. Varis ir alavas valoma specialiomis priemonėmis. Metaliniai kėdžių skersiniai valomi zomša. Chromo ir nikelio daiktai blizginami specialiomis valymo priemonėmis arba denatūruotu spiritu.
Indų plovimas
Metodiškai dirbant ir turint tinkamų priemonių, šį darbą galima atlikti greitai, net jeigu šeima didelė. Nešvarius indus galima išplauti ir palikti nešluostytus iki vakaro. Stalo įrankius ir stiklines reikia išplauti ir nušluostyti tuoj pat, nes nešvarumai jiems kenkia.
Indams plauti reikia turėti:
jei virtuvėje yra tik viena kriauklė, reikia gana didelio ir gilaus dubens arba net dviejų: vieno — plovimui, kito — skalavimui. Geriausi plastmasiniai — jie lengvi, ryškių spalvų, į jų šonus nesudūžta trapūs indai;
plastmasinį kilimėlį (jis įdedamas į kriauklę);
medvilninę mazgotę, kempinę arba apvalų, ilgu kotu šepetėlį;
specialią indų plovimo priemonę;
džiovyklą, pastatomą šalia kriauklės arba pakabinamą ant sienos: jų esama metalinių ir plastmasinių;
tris keturias pašluostes: vieną — stiklinėms ir puodukams, kitą — lėkštėms, dubenims, salotinėms, trečią — stalo įrankiams ir puodams šluostyti;
popierinių rankšluosčių puodų \<r keptuvių dugnams nušluostyti; rankšluostį.
Kaip pradedama plauti?
Pirmiausia tvarkingai sudėkite indus — jie užims mažiau vietos! Kiekvieną indą perplaukite kriauklėje po šilto vandens srove.
Visus įrankius sudėkite į gilų dubenį kotais į viršų (sidabrinius ir pasidabruotus įrankius geriau plauti kitame dubenyje).
I puodus, kuriuose gaminate valgį, pripilkite vandens ir palaikykite. Atmirkusius puodus išplaukite tuo pačiu vandeniu, paskui išskalaukite švariu.
Nešvarius indus susidėkite kairėje kriauklės pusėje, džiovyklą pasistatykite dešinėje,
Į vieną dubenį įpilkite šilto vandens ir plovimo priemonės, į kitą — tik gryno šalto vandens; jame indus perskalaukite. Stiklines, taureles, puodukus ir lėkšteles išplaukite kriauklėje po šilto vandens srove, taip pat išplaukite ir kitus indus.
Pirmiausia išplaukite švariausius indus. Jeigu reikia, vandenį pakeiskite.
Aliumininius puodus šveiskite metaliniais šveistukais arba plastmasine kempine. Kad aliumininis puodas ne-pajuostų, prieš pradėdama jį naudoti, pavirinkite jame pieną arba labai riebų sultinį.
Nerūdijančio plieno puodų ne-šveiskite metaliniais šveistukais ir labai kietomis kempinėmis, kad nesu-raižytute. Geriausia juos valyti specialiomis priemonėmis.
Emaliuotus puodus plaukite šepetuku arba nailonine kempine.
Troškintuvus ir ketines keptuves šveiskite kietu šepetuku, šiurkščia (gramdančia) kempine. Keptuvės, kuriose kepama be riebalų, valomos tik kempine.
Jei puodas priskrunda, pridega ir jo negalima atmirkyti, pavirinkite jame truputį vandens su druska arba šaukštu acto.
Medinės lentelės nuplaunamos vandeniu ir ištrinamos stambia druska, kad išnyktų nemalonus kvapas.
Stikliniai indai, grafinai ir buteliai plaunami actu, į Jj jbėrus stambios druskos.
Sidabriniai indai plaunami muiluotame vandenyje, kartkartėmis nušluos-toml sidabro valymo priemone sudrėkintu skudurėliu. Geriausia juos laikyti sandarioje dėžutėje arba suvyniotus į švelnų popierių, nes ore sidabras tamsėja.
Fajansiniai Ir porcelianiniai, taip pat stikliniai Indai gerai išplaunami šiltame vandenyje, išskalaujami, išdžiovinami Ir Išblizginami sausa pašluoste.
Nuplauti sidabriniai Ir nerūdijančio metalo indai bei Įrankiai nušluostomi kol dar šilti — tada jie labiau blizga.
Išplovus indus, šiltomis pamuilėmls išplaunama kriauklė, dubuo, šepetėliai Ir kt. Metalinius švelstukus, kad nerūdytų, geriausia laikyti Inde su pamuilėmls. Reguliariai plaukite šiukšlių dėif. Jeigu jl metalinė, išplovusi ją, būtinai Išdžiovinkite, kad nerūdytų.
Skalbiniai
Pasirinkite praktiškus linksmų, gyvų spalvų skalbinius. Nebūtina spintas Ir stalčius prigrūsti matų matais nenaudojamų paklodžių Ir užvalkalų. Tačiau pasistenkite turėti bent minimumą.
Skalbiniai turi būti gražūs, todėl pirkdama negailėkite nei fantazijos, nei pinigu. Efektyvios skalbimo priemonės, skalbimo mašina palengvina skalbinių priežiūrą. Nereikia visko pirkti il karto, Pašluosčių, rankšluosčių, staltiesių, paklodžių, priegalvių Ir antklodžių užvalkalų galima įsigyti po šalis, tris, du ir net po vieną.
Balti skalbiniai Jau seniai nebemadingi, įsigykite spalvotų, margų, languotų skalbinių, o baltus Išsiuvinėkite ryškių arba pastelinių spalvų siūlais.
Rankšluosčių yra labai Jvalrlų: frotlnių, garai sugeriančių vandenj, šiurkščių Ir minkštu; plonų žvilgančių medvilninių ir lininiu.
Labai maži rankšluostėliai skiriami svečiams, dideli, kaip paklodės, nau-
dojami nusišluostyti išsimaudžius vonioje.
Rankšluosčius rinkitės ryškių spalvų, gražių raštų ir audimo.
Maudantis vonioje reikia turėti rankšluostį, pirštinę-kempinę, paklodę-rankšluostį, šlepetes ir peniuarą. Gražu, kai visi šie daiktai tarp savęs suderinti. Patogiausia kiekvienam šeimos nariui nusipirkti kitokios spalvos ansamblį.
Manome, kad jaunai šeimai pakanka: 12 frotinių rankšluosčių; 6 paprastų rankšluosčių; 12 pirštinių-kempinių; 3 vonios rankšluosčių ir 2 peniuarų.
Nepamirškite ir virtuvės skalbinių: 12 paprastų pašluosčių; 6 pašluosčių stiklinėms; 6 rankšluosčių;
2 skudurų grindims plauti;
2—3 skudurų baldams valyti.
Lovos skalbiniai. Nebalintos medžiagos, kuri skalbiant išbąla, skalbiniai ilgiau laiko. Plonas lininis audinys, maloniai priglundantis prie kūno ir gerai praleidžiantis orą, yra brangus ir glamžosi. Dabar audžiami lininiai audiniai su dirbtiniu pluoštu. Geros kokybės yra ir lininių audinių su medvilne. Jie pigesni ir mažiau glamžosi, šiuo metu labai populiarūs medvilniniai lovos skalbiniai. Medvilnė lengva, praktiškesnė negu linas, ją galima skalbti ir skalbimo mašina.
Sintetiniai audiniai yra lengvi, ne-siglamžo, Juos lengva išskalbti, net žiemą galima džiovinti patalpoje, nes labai greitai išdžiūva.
Patalynės skalbiniai gali būti spalvoti — nuo pastelinių iki tamsių spalvų, dryžuoti, languoti, gėlėti. Nusipirkusi norimo audinio, viską galite pasisiūti ir pati.
Vienai lovai reikia:
3 komplektų skalbinių (vienas apvilktas, antras atsarginis, trečias skalbykloje);
2 vilnonių antklodžių;
medvilninio pledo.
Dviem vienodo dydžio lovoms blogiausiu atveju pakanka 5 komplektų skalbinių.
Šaltinis: Lovos ir patalynės, užuolaidų priežiūra