AUGALŲ LIGOS

Vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje dar auga vaisiai ir uogos, o augalus vis dar pažeidžia įvairios ligos ir kenkėjai.

Jei ligos ir augalų kenkėjai gausiai vasaros pabaigoje pažeis vaismedžius ir vaiskrūmius, jų kokybiškų vaisių ir uogų derlius pastebimai sumažės.
Ligų užkratas dažnai slypi augalų lapuose. Vėliau tai gali pastebimai atsiliepti kraunant kitų metų derliaus vaispumpurius.

Vasaros pabaigoje vėlu galvoti apie augalų ligų profilaktiką, o būtina kuo skubiau šias ligas gydyti.
* Ant obelų sparčiai nesivystys ligos, vasaros pabaigoje pažeidžiančios ir vaisius, jei vaismedžius nupurkšite 0,2 proc. fungicidų tirpalu (10 litrų vandens ištirpinsite 2 g fungicidų), 1 proc. boro arba 0,4 proc. vario chlorido (10 litrų vandens ištirpinkite 4 g vario chlorido) tirpalu.
* Jei obelis vasaros pabaigoje gausiai pažeidė miltligė, vaismedžius patariama nupurkšti koloidinės sieros tirpalu: 10 litrų vandens ištirpinkite 40 g koloidinės sieros.

* Kovodami su vaisių puviniu, reguliariai rinkite krituolius, skinkite pradėjusius pūti vaisius, o vaismedžius nupurkškite fungicidų tirpalais. Pirmąjį kartą obelis fungicidų tirpalais nupurkškite tada, kai jų vaisiai bus graikinio riešuto dydžio. Jei tuo metu obelis jau buvote nupurškę fungicidais, apsaugančiais nuo rauplių, tai specialiai purkšti vaismedžių priemonėmis, apsaugančiomis nuo puvinio, nereikia.

* Vasaros pabaigoje išpjaukite nudžiūvusias ir moniliozės pažeistas vaismedžių šakeles kartu su 1,5 – 2 cm sveikos medienos.

Nupjautas vyšnių šakeles tuoj pat sudeginkite, o vaismedžius nupurkškite 1 proc. bordo tirpalu: 10 litrų vandens ištirpinkite po 100 g vario sulfato ir tiek pat kalkių.

Nugenėtas vyšnias vasaros pabaigoje taip pat galima nupurkšti vario chlorido tirpalu: 10 litrų vandens ištirpinkite 40 g vario chlorido. Vyšnias šiais tirpalais purkškite kelis kartus kas 2 – 3 savaites, o baikite purkšti likus 30 dienų iki uogų skynimo.

* Tokiu pat metu bordo ir vario chlorido tirpalais patariama nupurkšti slyvas, abrikosus ir kaukazi-nes slyvaites, nes šiuos vaismedžius pažeidžia tos pačios ligos kaip ir vyšnias.

Šaltinis: AUGALŲ LIGOS

Žymės: