Baltasparniai Kenkėjai

KODĖL SODYBOSE VASARĄ BUVO DAUG BALTASPARNIŲ?

Kartais baltasparnių vasaromis šiltnamiuose būna ypač daug. Baltasparniai pažeidžia daugiau nei 300 rūšių augalų, tame tarpe pomidorus, agurkus, pipirus, salotas, salierus ir kitų rūšių daržoves, dekoratyvinius augalus ir gėles. Baltasparniai taip pat gali daugintis ir kenkti kambariniams augalams.

Baltasparniai – smulkūs augalų kenkėjai. Suaugę baltasparniai nėra ilgesni nei 1 mm. Jų kūnai gelsvi, turintys 2 poras baltomis apnašomis padengtų sparnų. Ramybės būsenoje baltasparnių sparnai suglausti išilgai kūno. Baltasparnių patelės sudeda pailgai ovalinius, žalsvai gelsvus kiaušinėlius, kurių plika akimi beveik neįmanoma pamatyti, nes jie yra vos 0,2 mm ilgio. Baltasparnių lervos – plokščios, ovalios, panašios į skydelius.

BALTASPARNIŲ AUGIMO YPATUMAI
Dažniausiai peržiemoja baltasparnių patelės. Beje, baltasparnių patelės neiššąla 5 laipsnių, o kartais net ir 12 laipsnių šaltyje. Tačiau šiltnamiuose gyvenantys baltasparniai lauke nesugeba peržiemoti, todėl stengiasi rasti šiltesnes žiemojimo vietas.

Vienoje vietoje pavasarį baltasparnių patelės sudeda po 10-20 kiaušinėlių. Kiaušinėlius jos sudeda ant vidinės augalų lapų pusės ir juos padengia balsvomis vaškinėmis apnašomis. Viena baltasparnių patelė vidutiniškai sudeda po 100 kiaušinėlių, iš kurių po 1 – 2 savaičių išsirita pirmosios kartos lervos, iššliaužiojančios į šonus, prilimpančios prie augalų lapų, o vėliau nebegalinčios pajudėti.
Baltasparnių lervos yra 4 kartų. Paskutinioji baltasparnių lervų karta išsipučia, praktiškai praranda galūnes ir tampa lėliukėmis.

KAIP BALTASPARNIAI KENKIA AUGALAMS?
Suaugę baltasparniai ir jų lervos čiulpia augalų lapų sultis, todėl jiems ir labai pakenkia. Ant pažeistų lapų atsiranda gelsvos, palaipsniui didėjančios dėmės, o vėliau lapai nuvysta ir nudžiūva.
Be to, baltasparniai ir jų lervos yra pavojingų virusinių augalų ligų nešiotojai. Baltasparnių padaugėja karštomis vasaromis, nes šiomis sąlygomis šie kenkėjai ypač sparčiai dauginasi ir vystosi.
Kai vasaros būna vėsesnės, baltasparnių pastebimai sumažėja.

Šaltinis: Baltasparniai Kenkėjai

Žymės: