Egzotiniai Vaisiai (Granatai ir Figos)

Parduotuvėse pastebėjote figas, kurių skonį pamenate iš kelionių. Jau ir granatai pasirodė. Net anais laikais mamos sakydavo, kad juos valgyti labai sveika. Tad verta apie šiuos vaisius sužinoti daugiau.

Granatas – sveikatą stiprinantis pažinimo medžio vaisius

Granatmedžius   žmonės augina daugiau kaip penkis tūkstančius metų. Šie vaisiai minimi net Senajame Testamente.

Kuo jis vertingas? Tai pats veiksmingiausias gamtoje esantis antioksidantas. Šiuose vaisiuose daug kalio, kalcio ir vitamino C. Be to, turi organinių medžiagų, pasižyminčių vėžį slopinančiu poveikiu. Granato minkštimas palankiai veikia virškinamąjį traktą. Jame esantys augaliniai estrogenai švelnina klimakso simptomus. Flavonoidai stiprina imuninę sistemą ir padeda gydyti uždegimus. Reguliariai geriant granatų sultis, gydoma aterosklerozė ir užkertamas jai kelias. Manoma, kad granatai veikia ir kaip afrodiziakai. Granatų sulčių ir alyvų aliejaus mišiniu galima gydyti įkyrius spuogus. Granatų ekstrakto yra ir kremuose nuo raukšlių.

■ Kad būtų skanu ir sveika. Kadangi nuskintas vaisius daugiau nebenoksta. pirkti reikėtų tik sunokusius granatus. Ar vaisius sunokęs, galima nustatyti pabeldus. Sunokę vaisiai skamba kaip metalas. Kadangi granatų odelė tvirta, šaldytuve juos galima laikyti iki poros mėnesių – nuo to kokybė nenukenčia. Kambario temperatūroje vaisius išlieka šviežias iki dviejų savaičių.

■ Galima valgyti visą vaisiaus vidų. Paritinėjus granatą vidinės odelės sutrūkinėja-tada sultis patogu gerti per šiaudelį. Tačiau būkite atsargūs! Ne veltui Rytuose granatų sultimis dažomi kilimai – rudos sulčių dėmės beveik neišvalomos. ■ Kulinarinės gudrybės. Lengviausia granato grūdelius išimti taip: perpjaukite vaisių pusiau, padėkite puseles ant lėkštės ir belsdami į kietą odelę juos išpurtykite.
Jei ketinate gerti tik sultis, jas išspausti galima citrusiniams vaisiams skirta sulčiaspaude.

Granato grūdeliai puikiai dera su graikiniais riešutais, ypač prie paukštienos ar kiaulienos. Jie pagardina vaisių salotas ir desertus. Be to, puikiai tinka su lapinėmis salotomis. Raudoni grūdeliai – nepamainomi Rytų virtuvėje. Pabandykite iš ryžių paruošti plovą su riešutais ir granato grūdeliais.

Figos – saldi pagunda

Figos nuo seno buvo laikomos afrodiziaku.
■ Kuo jos vertingos? 83 proc. figos vaisiaus sudaro fruktozė. Jose yra provitamino A ir mineralinių medžiagų – kalcio, kalio, magnio, fosforo ir geležies. 100 g šviežių vaisių yra 73 kcal (džiovintose – 274 kcal). Figose esanti geležis pagerina kraujo gamybą. Šviežios, termiškai neapdorotos figos skatina virškinimą. Jos gerina kepenų veiklą, malšina kosulį, palengvina astmą, faringi-tą. Be to, tai švelnus diuretikas (varo skysčius).
■ Kad būtų skanu ir sveika.

Pirkite tokias figas, kurios švelniai paspaudus įdumba, bet išlaiko formą. Figos turėtų kvepėti nestipriai, bet maloniai. Rūgščiai kvepiančios figos yra pernokusios, o ir skonis bus rūgštokas. Figoms nokstant jų odelė pasidengia baltomis apnašomis.
Šviežias figas reikėtų valgyti kuo labiau prinokusias. Prinokusios figos šaldytuve išsilaikys ilgiausiai tris dienas. Ne visai sunokusias figas (kokios ir importuojamos) galima porą dienų panokinti kambario temperatūroje. Subtilus figų skonis ir aromatas dar labiau išryškės, jeigu jos kokią valandą prieš patiekiant bus palaikytos saulėje.
Džiovintas figas reikėtų pamirkyti karštame vandenyje.

Tačiau pats optimaliausias būdas šiems vaisiams atgaivinti ir jų formai išlaikyti – palaikyti sietelyje virš garų. Smulkintos džiovintos figos kartu su riešutais ir prieskoniais puikiai pagardina pyragus, garnyrui prie antrųjų patiekalų jas galima ir troškinti su anyžiais ir pankoliais. ■ Kulinarinės gudrybės. Šviežias figas galima valgyti su odele arba nuluptas. Jos tiks kaip garnyras prie mėsos patiekalų ar kaip užkandis su sūriu, kumpiu arba saliamiu. Figos skiltelė, įsukta į plonytį gero tikro kumpio griežinėlį, – mėgstamas rudeninis gurmanų užkandis. Desertui šviežią figą tiesiog perpjaukite ir kabinkite minkštimą šaukšteliu.

Ne visai sunokusias figas rekomenduojama apvirti vanile pagardintame sirupe (ant mažos liepsnos) arba trumpai pakepti nekarštoje orkaitėje, prieš tai apšlaksčius medumi, saldžiu aromatingu vynu. įdėjus citrinos žievelės, cinamono lazdelę ir granato grūdelių.

Riešutais įdarytas džiovintas figas galima užpilti brendžiu. Po kelių savaičių turėsite ypatingą delikatesą!

Šaltinis: Egzotiniai Vaisiai (Granatai ir Figos)

Žymės: