Kanarėlės (Priežiūra ir Auginimas)

Roseate Cockatoo or GalahJei pavargai nuo kasdieninio šurmulio, nuolatinio skubėjimo ir rutinos, įsigyk linksmomis trelėmis namus pripildančių paukštelių giesmininkų. Jie ne tik kas rytą pažadins vingria giesmele, bet ir džiugins akis savo spalvingomis plunksnomis.

Giesmininkų šeima. Ne tik dėl dekoratyvumo, bet ir dėl balso labiausiai yra vertinamos čiulbančiosios kanarėlės: roleriai, belgiškosios ir startinės. Jas galima vadinti tiesiog solinio dainavimo meistrėmis. Šių paukštelių balsai skaidrūs, o giesmės – melodingos ir skambios. Įdomu, kad čiulba tik patinėliai. Laikant porelę, patinėlis čiulba mažiau. Labai retai, mėgdžiodamos patinėlį, mėgina šiek tiek čiulbėti ir patelės. Melodingai čiulba, ypač mei-lindamiesi patelei, giedančiųjų papūgėlių (Psephotus haema-tonotus) patinėliai. Maloniais balseliais džiugina abu tigrinių astrildų (Amandava amanda-va) šeimynėlės paukšteliai: tiek patinėlis, tiek patelė.

Vienas ar porelė? Jei nori, kad tavo augintinis nuolat čiulbėtų, įsigyk patinėlį, tačiau jei ketini veisti paukštelius arba didžiąją dienos dalį praleidi ne namie, geriau įsigyk porelę. Kanarėlėms labai reikia draugijos ir dėmesio. Šiems paukšteliams labai patinka, kai yra nuolat kalbinami, o geriausiai jie jaučiasi tada, kai šalia turi vieną ar net daugiau draugų. Taip pat kanarėlę gali laikyti narvelyje su kitais gerai tarpusavyje sutariančiais paukščiais, pvz., banguotąją papūgėle, kikiliu ar dagiliu.
Laikymo sąlygos. Kanarėlės geriausiai jaučiasi ramioje, šviesioje kambario vietoje. Vienam paukšteliui visiškai gana mažo (40 x 25 x 30 cm) narvelio, porelei ir būsimiems jaunikliams reikėtų dvigubai didesnio. Jį pastatyk akių lygyje, kad galėtum pati stebėti paukštelius ir jie gerai viską matytų, jaustųsi saugūs. Kasdien atsigaivinti narvelyje turėtų būti maudynėms skirtas indelis. Giedančiųjų papūgų porelei patogiausias 100 x 50 x 50 cm narvelis, tigrinėms astrildoms pakanka 40 x 30 x 30 cm būsto.

Priežiūra. Kanarėlių gimtinėje, Kanarų salose, iš kurių į Europą šie gražiai giedantys paukšteliai atvežti dar 15 a. pabaigoje, yra užtektinai lesalo ir įvairiausių natūralių gardėsių. Jas kasdien būtina lesinti geru vitaminingu lesalu: įvairių augalų sėklų mišiniu, kietai virto kiaušinio tryniu, žalumynais, kuriuos, ypač šviežius, šie paukšteliai labai mėgsta. Įprastai vienai kanarėlei per dieną užtenka 6-7 g specialiai joms skirto sėklų mišinio. Kanarėlės bus sveikos ir žvalios, jei kasdien joms į girdyklėlę įpilsi šviežio vandens. Smulkios ir labai judrios tigrinės astrildos jautriai reaguoja į mažiausius mitybos sutrikimus ir visiškai nepakelia badavimo. Šiems paukšteliams būtinai reikia gyvulinio lesalo – vabzdžių, jų lervų, skruzdžių perų. Daugelis astrildų mielai lesa įvairių piktžolių sėklas, daigintas soras. Šie paukšteliai labai bijo skersvėjų ir pernelyg staigių temperatūros pokyčių. Jiems būtina nuolatinė 18-20°C temperatūra. Giedančiosios papūgos nelaisvėje jaučiasi itin gerai, ilgai gyvena ir nesunkiai dauginasi. Lesinamos vidutinių papūgų lesalu.

Jei kanarėlėms skirsi užtektinai dėmesio, jos taps labai meilios. Šiems guviems paukšteliams reikia sudaryti kuo daugiau galimybių paskraidyti kambaryje. Tai tiesiog būtina, nes judėjimas gerina kraujotaką ir stiprina raumenis. Prieš pirmąjį skraidymą turėtum kelias dienas palaukti, kol paukšteliai pripras prie naujų namų.

Laisvėje gyvenančios kanarėlės labai mėgsta turkštis vandenyje arba suvilgyti plunksneles rasos lašeliais. Tai būtina jų plunksnoms. Maudyklė su kambario temperatūros vandeniu turėtų būti ir giedančiųjų papūgų narvelyje, nes šie paukšteliai mėgsta maudytis ištisus metus. Žiemą leisk joms patirti maudynių malonumą nors kartą per savaitę, vasarą – bent du.

■ Daugelyje Europos šalių yra rengiami giedančiųjų kanarėlių konkursai. Labiausiai vertinama tokia kanarėlių giesmė, kurią sudaro daug dalių, nestaigūs perėjimai nuo vienos dalies
prie kitos, nesigirdi šaižių, spigių garsų. Balsas privalo būti skaidrus, tarytum lietis. Kanarėlės natūralų pa-lĮ   mėgdžiojimo instinktą b   gali skatinti jai nuolat ką nors švilpaudama.
■ Giedančiųjų papūgų balsas primena strazdo ir yra labai malonus.
■ Tigrinės astrildos maloniais balseliais gieda abi: tiek patinėlis, tiek patelė.
■ Daugelis paukščių giesmininkų: lakštingalos, kanarėlės, varnėnai, vyturiai, strazdai, zylės, dagiliai – priklauso žvirb-linių šeimai. Beje, varnos taip pat yra šios šeimos atstovės, nepaisant ne itin malonaus jų kranksėjimo.
■ Klausydami mylimo paukštelio trelių, jų šeimininkai tampa ramesni, geriau miega, o rytais, pažadinti mielo augintinio giesmelės, būna geresnės nuotaikos. Teigiama, kad mylimo paukštelio giesmė apsaugo šeimininką nuo nuolatinio šių dienų žmogaus palydovo – streso ir jo pasekmių.
■ Gyvūnų augintojai, siekdami pamaloninti ausį, kartais namuose augina ne tik paukštelius. Narveliuose laikomos cikados ir gėrimasi jų čirpimu. Daugelyje Rytų kraštų, taip pat Italijoje tūkstančiai mėgėjų laiko svirplius, nes žavisi neįmantriomis jų giesmėmis ir karingumu. Mat svirpliai – pašėlę peštukai, kurių kovas smagu stebėti.

Šaltinis: Kanarėlės (Priežiūra ir Auginimas)