Kelionė į Egiptą. Kelionės įspūdžiai

Lietuvių turistų pamėgtą Egiptą sujaukė politinių neramumų keliamos sumaištys. Suspėję išvykti į šią šalį lietuviai neteko galimybės pakeliauti ir pamatyti, kitiems teko atsisakyti ilgai ir kruopščiai planuotų atostogų.

Nusivylę poilsiautojai
„Ilgai laukėme savo kelionės į Egiptą: su vyru suderinome atostogų laiką, įsigijome kelionę, krovėmės daiktus, įsivaizdavome, kaip šauniai praleisime laiką, pasipliuškensime jūroje, pasišildysime saulėje, pakeliausime, – sako Agnė. – Tačiau į savo svajonių kelionę taip ir neišvykome. Kasdien žiūrėjome žinias, ieškojome informacijos internete, skambinome į kelionę pardavusią agentūrą. Sužinojome, kad Egipte nevyksta jokios ekskursijos, šalyje įvesta komendanto valanda.”

kelione i egiptaKelionių agentūros atstovė išvakarėse pranešė, kad Egipte neveikia internetas, lyg ir nėra mobiliojo ryšio. „Ta žinia mus labai įbaugino, – prisipažįsta Agnė. – Maža to, kad nuvykę į Egiptą turėsime sėdėti viešbutyje, užuot pamatę šalį, dar ir nėra jokio ryšio, kuriuo, nutikus nelaimei, galėtum kam nors apie tai pranešti. Juk nutikti gali bet kas…”

Moteris įsitikinusi, kad jos šeimos atostogos – nepataisomai sugadintos. „Žinoma, agentūra dėl to nekalta – nutiko taip, kaip nutiko, – teigia Agnė. – Tiesiog artimiausiu metu neturėsime galimybės pakeliauti – dėl to labiausiai gaila. Mes negalime rinktis kitos kelionės datos, nes esame užsiėmę žmonės. Nukeliauti ne į Egiptą, o kur nors kitur taip pat nespėsime, be to, už šį malonumą tektų primokėti. Kas lieka?Tikėtis, kad kelionių agentūra mums grąžins sumokėtus pinigus.”
Ieško kompromisų

Tarptautinis kelionių organizatorius „TezTour” dar praėjusią savaitę informavo savo partnerius, kelionių agentūras ir visus Lietuvos keliautojus, kad atšaukiamos kelionės į Egipto Hurga-dos kurortą, turėjusios vykti praėjusį ketvirtadienį ir šį antradie-nį.„Mūsų lėktuvai į Egiptą skrido tušti – vien tam, kad galėtume į Lietuvą parskraidinti čia poilsiavusius lietuvius”, – tvirtina „Tez Tour” Lietuvoje Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė.
Dėl kitų galimų skrydžių grafikų pokyčių„TezTour” žada informuoti, kai tik bus gauta naujos informacijos apie padėtį Egipte.

Kelionių organizatorius visus savo klientus, kurie turėjo išvykti į Egiptą, bet neišvyko, ragina kreiptis į jiems kelionę pardavusią agentūrą ir tartis dėl priimtino problemos sprendimo būdo – krypties ar datos pakeitimo arba pinigų grąžinimo.
Pašnekovė pabrėžia, kad Egiptas irTurkija – tos šalys, kurias itin pamėgo mūsų turistai. „Sutinku, kad šios kryptys – puiki kainos ir kokybės alternatyva. Vis dėlto yra taip, kaip yra. Galime pasiūlyti kelionę kitu metu ar į kitą šalį, – sako I. Aukštuolytė. – Kaip alternatyvą Egiptui siūlyčiau Te-nerifės salą. Žinoma, ši kelionė yra brangesnė, vykti iki salos teks ilgiau. Be abejo, galimos ir kitos poilsio vietos. Vis dėlto, jeigu turistams nėra priimtinos, siūlome grąžinti visus sumokėtus pinigus.”
Kol kas ši sąlyga galioja visoms vasario kelionėms į Egiptą. Kaip situacija keisis ateityje, sunku pasakyti.
Siūlo pasirinkti

Alternatyvų keliautojams, neišvykusiems į Egiptą, siūlo ir kelionių organizatorius „Nova-turas”. Klientai, įsigiję vasario keliones į Egiptą, bet nenorintys ten vykti, gali jas pakeisti į kitas siūlomas keliones.

„Siūlome keletą alternatyvų Egiptui: Tenerife, Antaliją, slidinėjimą Italijoje, tolimuosius kraštus, – vardija „Novaturo” pardavimų ir rinkodaros direktorius Tomas Mikalonis. – Žinoma, šios šalys – kiek brangesnės už Egiptą, tačiau klientams siūlome rinktis žemesnės kategorijos viešbučius. Taip kelionės kaina būtų kuo artimesnė tai, kurią jie sumokėjo už kelionę į Egiptą.”
Nenorintiesiems keisti kelionių kitomis bus grąžinami pinigai, tad visi klientai, norintys atsisakyti kelionės arba ją pakeisti, turi kreiptis į kelionių agentūrą, kurioje buvo sudaryta turizmo paslaugų teikimo sutartis, ir pateikti rašytinį prašymą.

Egypt: GizehAtšauktos ekskursijos
Į Egiptą neišvykę turistai gali apsispręsti ir pasirinkti jiems priimtiną kelionės kompensavimo variantą. O kaipgi sekėsi tiems, kurie atsidūrė pačiame šios šalies politinių neramumų įkarštyje?
Egipte atostogavusiems lietuvių turistams buvo sustabdytos su Lietuvos kelionių organizatorių partneriais vykdomos ekskursijos. Poilsiautojai buvo įspėti nevykti žvalgytis po šalį ir per vietines agentūras. Vis dėlto turistų iš Lietuvos laisvė nebuvo ribojama. „Taip, mūsų poilsiautojai negalėjo keliauti į ekskursijas, bet jie tikrai neprivalėjo sėdėti viešbučiuose, -sako I. Aukštuolytė. – Iš turistų atsiliepimų sužinojome, kad kai kurie net nepajuto šalyje vykstančių neramumų. Taip, buvo demonstracijų, protestų, bet kurortiniuose regionuose jie atrodė gana taikiai.”
Pašnekovė juokauja, kad Lietuvoje likę poilsiautojų draugai ir artimieji apie padėtį Egipte žinojo gerokai daugiau negu patys turistai, nes jų neramumų banga paprasčiausiai nepalietė. „Dėl konfliktinės situacijos šalyje siūlėme poilsiautojams sutrumpinti atostogas – norėjome juos parskraidinti ne antradienį, o sekmadienį. Visgi šio pasiūlymo mūsų turistai atsisakė, – teigia I. Aukštuolytė. – Manau, tai tik dar kartą įrodo, kad žmonės jautėsi saugūs.”

Iš pirmų lūpų
Viena iš tų turisčių, kurios ilsėjosi Egipte per pačius politinius neramumus, mūsų pašnekovė Austėja. Mergina nesigaili, kad šią poilsiautojų pamėgtą šalį pamatė būtent dabar. „Taip, pakeliauti po Egiptą mums nepavyko, tačiau dėl to tikrai nesigailiu. Jeigu tik norėsiu, Kairą ir Luksorą galėsiu pamatyti šimtus kartų, o to, ką mačiau ir patyriau dabar, turbūt nepatirsiu niekada”, – įsitikinusi Austėja.
Kai turistų grupė iš Lietuvos atvyko į Hurgadą, kurortas atrodė gana ramus.,,0 štai paskutinėmis poilsio dienomis jau buvo baisoka, – prisimena pašnekovė. – Sėdėdamas viešbutyje girdi šūvius, kažkur rūksta dūmai. Hurgada tapo tuščia – turistų gatvėse beveik nebuvo matyti. Vietiniai prekeiviai jau buvo nebe paslaugūs, o pikti, maisto parduotuvės – tuščios, suvenyrai – brangūs.”
Mūsų kalbinta mergina atkreipė dėmesį, jog kelionės organizatoriai puikiai atliko savo darbą, tad turistai jautėsi ganėtinai saugūs ir informuoti. „Mes nesijautėme palikti likimo valiai, mat kelionės vadovė nuolat mumis rūpinosi, pranešdavo visas naujienas, – pabrėžia Austėja. -O štai, pavyzdžiui, turistai iš Rusijos vieną dieną buvo pamiršti
– jų neatvažiavo parsivežti iš viešbučio. Žmonės buvo apimti panikos.”
Viskas gerai, kas gerai baigiasi. Laimei, turistai iš Lietuvos laimingai sugrįžo namo.
Vertinti – anksti

Kaip patikino „Tez Tour” atstovė, poilsiautojų saugumas yra svarbiausias. „Žinoma, dėl neįvykusių kelionių į Egiptą patyrėme nuostolių, – apgailestauja I. Aukštuolytė. – Priklausomai nuo padėties Egipte, tikėtina, patirsime ir daugiau. Esame įsipareigoję orlaivių bendrovei. Bus, žinoma, ir kitų nuostolių. Vis dėlto svarbiausi yra turistaTTad, nepaisant nieko, ju/saugumas
– pirmoje vietoje. Taigi rizikuoti dėl pelno niekada nedrįsime.”
Pasak pašnekovės, rizikuoti turistais negali ir Egipto valdžia. „Ši šalis gyvena iš turizmo. Taip, ten vyksta neramumai, tačiau tikiu, jog yra daroma viskas, kad tie neramumai nepakenktų poilsiautojams”, – tikina I. Aukštuolytė.

Pašnekovė nedrįso prognozuoti, kaip pakis Egipto populiarumas tarp lietuvių turistų – ilgą laiką ši šalis buvo itin mėgstama poilsio vieta, be to, gana pigi. „Patirtis rodo, kad turistai greitai pamiršta nemalonius įvykius, – teigia I. Aukštuolytė. – Pavyzdžiui, vieno viešbučio teritorijoje sprogo sprogmuo. Po tam tikro laiko tas viešbutis ir vėl tapo itin mėgstamas bei lankomas mūsų turistų.Taigi ateities prognozuoti neįmanoma.”
Ginkite savo teises
Kad nekiltų rūpesčių, kai kitą kartą planuosite pailsėti užsienio kurortuose, mes priminsime esminį dalyką-jūsų teises.
Pirmiausia pakalbėkime apie informaciją, kurią jums privalo suteikti bet kurioje kelionių agentūroje. Taigi kelionės pardavėjas jums turi pasakyti kelionės maršrutus ir laiką, apgyvendinimo vietą, maitinimo tipą, ekskursijas, kurios yra įskaičiuotos į kainą, galutinę visos kelionės kainą ir avansą, reikalavimus pasui ir vizai, kelionių organizatoriaus atstovų kontaktinius duomenis bei rekomenduojamus skiepus. Būtina informacija turi būti pateikta raštu.
Arabian EyesKą daryti, jeigu kelionių agentūra keičia sutarties sąlygas arba didina kelionės kainą? Šiuo atveju pagrindinė taisyklė ta, kad pasirašius sutartį sąlygos gali būti keičiamos tik jums sutikus. Kelionės kaina gali būti keičiama tik tuo atveju, kai tai numatyta sutartyje ir nurodyta, kaip kainos yra perskaičiuojamos. Jei kelionių organizatorius atlieka svarbius pakeitimus, pavyzdžiui, labai padidina kelionės kainą, jūs galite atšaukti kelionę ir atgauti sumokėtus pinigus, beje, nemokėdami baudos.

Bet kokiu atveju, likus mažiau nei 20 dienų iki kelionės, organizatorius nebegali padidinti kainos, ir tai yra dar vienas labai svarbus faktas, kurį turite įsiminti.

Ką daryti, jeigu kelionė atšaukiama? Pagal šiuo metu galiojančius mūsų šalies įstatymus, jei kelionių organizatorius atšaukia organizuotą turistinę kelionę, jūs turite teisę atgauti visus sumokėtus pinigus. Kelionės organizatoriui siūlant, galite pasirinkti alternatyvią kelionę. Jeigu pasirinkta kita kelionė yra pigesnė ar prastesnės kokybės, jūs turite teisę prašyti atlyginti kainų skirtumą.

Tokiu atveju, kai turistas atsisako sutarties dėl aplinkybių, už kurias atsako, jis turi atlyginti kelionės organizatoriaus nuostolius, patirtus dėl tokio turisto atsisakymo. Pavyzdžiui, jei kelionės organizatorius už iš anksto rezervuotas apgyvendinimo ar vežimo paslaugas jau buvo atsiskaitęs.

Tiesa, tokiu atveju nuostolių dydis negali viršyti maksimalios vienos kelionės kainos.
Jeigu kelionė neatšaukta, bet vykti į ją negalite, tad vyks kitas asmuo, privalote apie tai raštu įspėti kelionės organizatorių likus pakankamai laiko iki kelionės pradžios.

O dabar keletas žodžių apie jūsų lūkesčius ir jų įgyvendinimą. Jeigu negaunate to, kas buvo numatyta sutartyje, kelionių organizatorius ar jo atstovas be jokio papildomo mokesčio privalo pasiūlyti tinkamas alternatyvias paslaugas. Jeigu jis to nepadaro, reikalaukite kompensacijos už visas netinkamai suteiktas ir nesuteiktas paslaugas. Beje, jei pasiūlytos alternatyvos kaina yra mažesnė ar prastesnės kokybės, galite reikalauti kompensuoti kainų skirtumą.
Tačiau kelionės organizatorius neatsako už netinkamą sutarties įvykdymą ir patirtų nuostolių atlyginimą, jeigu sutartis netinkamai įvykdoma dėl nenugalimos jėgos ar įvykio.
Pagelbės draudimas?

Marsa Alam beachŠi žiema tapo išskirtinė ne tik norintiems ilsėtis Egipte, bet ir daugeliui kitų keliautojų, kuriems ne vien poilsio, bet ir darbo reikalais tenka pabuvoti ne vienoje pasaulio šalyje. Pasitaiko visko: lėktuvai vėluoja arba visai nekyla, tuomet nakvoti tenka oro uostuose. Čia pagelbėti gali draudimas.
„Mūsų draudimo bendrovė siūlo kelionės finansinių nuostolių draudimą, užtikrinantį, kad netikėtai atšaukus ar nutraukus kelionę, pavėlavus išvykti ar nebegalint tęsti pradėtos kelionės, t. y. praradus kelionės jungiamąjį skrydį, bus kompensuoti patirti nuostoliai”, – sako „Ergo Lietuva” Turto draudimo departamento direktorius Tomas Nenartavičius.

Draudimo bendrovės duomenimis, apsidraudusiems kelionės finansinių nuostolių draudimu asmenims dažniausiai atlyginamos išlaidos už iš anksto užsakytus bilietus, viešbučio kambarius ar automobilių nuomą. Šias išlaidas draudimo bendrovė kompensuoja tais atvejais, kai jos yra patiriamos dėl kliento, jo artimųjų ar verslo partnerio ligos ar traumos, kai kelionė atšaukiama dėl netikėto atleidimo iš darbo ar prarasto asmens dokumento. Draudimo apsauga taip pat galiotų, jeigu prieš kelionę ar jos metu kliento namams ar komercinėms patalpoms žalos pridarytų gaisras, sprogimas, stichinė nelaimė ar tiesiog vagišiai.

„Kai skrydis atšaukiamas dėl šalies vidaus neramumų, sukilimų, maištų, karo, teroro aktų, finansinių nuostolių draudimas negalioja”, – pabrėžia T. Nenartavičius.
Draudimo bendrovės „Ergo Lietuva” 2010 metų statistikos duomenimis, pagrindinė kelionės atšaukimo ar nutraukimo priežastis buvo keliautojo arba jo šeimos nario liga. Vidutinė išmoka klientui siekė 915 litų.

Šaltinis: Kelionė į Egiptą. Kelionės įspūdžiai