Kenkėjų Naikinimas Sode

Biologinis kovos būdas
Daug problemų iškyla žemdirbiams dėl sodų ir daržo kenkėjų. Kovai su jais tebenaudojama daugybė įvairiausių pesticidų, kurie žemės ūkio produkciją pavertė beveik nevalgoma. Nenaudojant pesticidų derliui gresia įvairūs bestuburiai. Daugelyje pasaulio šalių vis labiau prisimenami biologiniai kovos su kenkėjais būdai. Jie paremti gyvų organizmų tarpusavio kova, nuolat vykstančia gamtoje. Mat vabzdžiai, kirminai, grybai turi natūralių priešų. Jais gali būti varlės, rupūžes, šikšnosparniai, kirstukai, ežiai. Taip pat visi gerai žino, kad kenkėjų skaičių mažina paukščiai – varnėnai, kielės, zyles, kregždės, volungės, geniai ir kt. Nepelnytai mažai dėmesio susilaukia kita gyvūnų grupė – varliagyviai.

Suėda daug kenkėjų
Mokslininkų duomenimis, varlių maisto racione vidutiniškai 60-69 proc. sudaro žalingi bestuburiai. Varlės ėda net kolorado vabalus. Mpsų agrolandšaftuose, esant palankiomis sąlygomis (kai netoli yra vandens telkiniai, kur varliagyviai neršia), bendras jų tankumas pasiekia 200 vnt./ha, o kai kuriuose soduose ir parkuose jis gali būti net dešimteriopai didesnis. Ir visi varliagyviai per parą suėda iki 200-300 g bestuburių. Taigi varlės, mintančios vabzdžiais ir kitais smulkiais gyviais, taip pat išnaikina ir nemažai kenkėjų. Svarbią vietą jų mityboje užima vikšrai, ypač kenkėjai iš pelėdgalvių, sprindžių, lapsukių šeimų – pagrindinių sodo, daržo ir miškų kenkėjų.

Labai naudingi varliagyviai
Dėl nelabai gražios išvaizdos rupūžės ne itin mėgstamos. Tačiau tai labai naudingi varliagyviai. Biologiniai skirtumai tarp varlių ir rupūžių nedideli, tačiau rupūžės ‘ kitaip tupi, jų kojos trumpesnės, o oda sausa ir karpota. Rupūžės, kaip ir varlės, tupėdamos tyko grobio ir vabzdžius arba kitus smulkius gyvius sugauna ilgu lipniu liežuviu. Kai kurios jų aktyvios naktį, o kitos medžioja dieną.
Lietuvoje, rupūžės dažniausiai gyvena mišriuose drėgnuose miškuose, pievose, dirbamuose laukuose, parkuose, soduose, po gyvenamųjų namų pastatais, namų rūsiuose, smėlio duobėse. Dieną jos paprastai slepiasi graužikų urvuose, po akmenimis, po medžių šaknimis, tarp
drėgnų lapų.. Tai naktiniai gyvūnai. Sutemus jos lenda iš savo slėptuvių ir išeina "medžioti". Jų maistas – skruzdėlės, vabalai, kirmėlės, drugių vikšrai, erkės, amarai lervos. Yra žinoma, kad senos rupūžės suėda net smulkius graužikus ir driežus.

Varliagyviai yra neišrankūs maistui. Jie naikina masiškiausias bestuburių rūšis. Be to, skirtingai negu paukščiai, varliagyviai efektyviau naikina įspėjamosios spalvos bes-tuburiu formas, ėda gyvūnus, turinčius nemalonų skonį  ir kvapą, maitinasi daugiausia prietemoje ir naktį, niekad nepradeda misti kultūrinių augalų vaisiais ir sėklomis, kaip kai kurie paukščiai.

Šaltinis: Kenkėjų Naikinimas Sode

Žymės: