Kregždė – sodo draugė

Apskaičiuota, kad viena kregždžių pora savo mitybai per dieną suvartoja apie 1400 musių, uodų ir kitų vabzdžių bei kenkėjų. Kai kregždės maitina savo vaikus, vienos paukščių poros grobis pasiekia net iki 9000 įvairių’vabzdžių. Taigi, per mėnesį viena kregždžių pora sunaikina apie 270 tūkstančių įvairiausių sodo bei daržo kenkėjų. Kad sugautų tokį milžinišką kiekį vabzdžių, kregždės dirba po šešiolika valandų per dieną.

Skruzdėlyno svečiai
Apie skruzdėlių naudą parašyta labai daug. Jos sunaikina milijonus vabzdžių vikšrų, amarų ir kitų žemės ūkio kenkėjų. Kiekvienas vabzdys, pakliuvęs į jų žnyples, gyvas neištrūksta.
Tačiau yra virš 2000 vabzdžių rūšių, vadinamų mir-mekofilinais (skruzdės mylintieji), kurie su skruzdėmis draugiškai sugyvena ir šios jų nežudo, o priešingai – jais rūpinasi. Štai vabalėlis Claviger testaecus. Jis ant nugaros turi šepetėlį, kurį, skruzdei apžiojus, vabalėlis pradeda išskirti saldų skystį.

Šis vabalėlis taip gerai jaučiasi skruzdėlyne, jog čia gimsta, užauga ir numiršta. Jo vikšrų priežiūra bei maitinimu taip pat rūpinasi skruzdėlės. Tai tarsi karvių banda, aprūpinanti skruzdėlyną saldžiu pieneliu.

Šaltinis: Kregždė – sodo draugė

Žymės: