NAUDINGI VABZDŽIAI

Nuo seno žmonės rinkdavo boružes ir jas „apgyvendindavo" savo sodybose. Raudonos spalvos boružes su 4 juodais taškeliais galima pamatyti ant jaunų medžių ūglių, ant kurių gausu amarų.
Kasdien boružė suėda 150 – 200 įvairių vabzdžių. Per trumpą savo gyvenimą boružė suėda apie 6000 amarų ir skydamarių. Pavasarį amarai dauginasi ypač greitai, tačiau jų dauginimąsi sustabdo jų priešai, tame tarpe ir boružės. Beje, boružės amarus aptinka net ir susisukusiuose lapuose, kur amarams nepakenkia net ir cheminės medžiagos. Boružės gana greitai ir gausiai dauginasi.
Viena boružės patelė ant amarų aplipusių šakelių padeda iki šimto ryškiai geltonos spalvos kiaušinėlių. Beje, boružės kiaušinėlius deda nedidelėmis krūvelėmis, po 10 – 30 vnt.

Pradžioje boružių lervos minta mažais amarais bei kiaušinėliais, tačiau netrukus „apetitu" pranoksta net ir savo tėvus. Raida nuo kiaušinėlio iki suaugusio vabzdžio trunka apie mėnesį laiko. Žiemoti boružės pasislepia po nukritusiais lapais, augalinėmis atliekomis arba įlenda į jaukias medžių ertmes.

Šaltinis: NAUDINGI VABZDŽIAI

Žymės: