Šparagai

Šparagai – daugiamečiai augalai, kurie buvo auginami dar senovės Romoje.
Teigiama, jog tai viena vertingiausių daržovių žmonijos istorijoje. Baltieji šparagų ūgliai vartojami salotoms, juos taip pat galima kepti, troškinti, konservuoti .ir šaldyti. Šparagus patariama dauginti daigais

Prieš sėją šparagų sėklas 2 paras pamirkykite šiltame vandenyje, tada pasėkite 2 cm gvlyje 5 cm eilėse, tarp eilių paliekant 20 cm tarpus. Šparagų
seklas reikia daiginti, o daigus auginti saulėtoje šviesioje vietoje.
Šparagai gerai auga supurentoje ir tirštu mėšlo tirpalu laistomoje dirvoje. Rudenį š_paragus uždenkite perpuvusio mėšlo sluoksniu, šįaragai nebijo žiemos salcių ir neiššąla ne tik šaltomis, bet ir besniegėmis žiemomis.

Šparagų daigus reikia iškasti kitų metų pavasarį Pavasari iškaskite šparagus išleidusius penkis ir daugiau ūglių, kurių šaknys yra gerai išsivysčiusios,

Šparagų daigus pastovioje augimo vietoje sodinkite eilėmis kas 25 – 30 cm, tarp eilių paliekant 50 -60 cm tarpus.

Švelnūs ir balkšvi šparagų ūgliai užaugs, jei juos apkaupsite 25 – 30 cm aukščio žemių sluoksniu. Šparagus patariama apkaupti žemėmis su medžio pjuvenomis, nes paliejus apkauptą žemę, joje po laistymo ar lietaus nesusidarys kieta žemės pluta ir šparagų ūgliai nesusisuks, o augs tiesus.
Jei dirvos paviršiuje atsiranda įtrūkimai, kietą žemės sluoksnį atsargiai nuimkite ir įtrūkimų vietas užberkite puria žeme.

Pirmaisiais augimo metais nuo vieno šparago augalo nupjaukite du ar tris 15 – 20 cm ilgio ir 1 – 1,5 cm storio ūglius.

Nuo šparagų ūglių atsargiai nulupkite odelę, neleisdami, kad nulūžtų pati skaniausia augalo dalis -galvutė. Šparagus nuplaukite ir ant didelės ugnies virkite 20 minučių.
Pervirti šparagų negalima, nes pervirti šparagai tampia vandeningi ir praradę aromatą. Išvirtus šparagų ėglius sudėkite į sietą, leiskite nubėgti vandeniui ir pagardinkite sviesta bei žalumynais.

Šaltinis: Šparagai

Žymės: