VARIS IR JO POVEIKIS AUGALAMS

Varis – būtinas elementas visiems augalams. Kai vario yra reikiamas kiekis (0,0001 – 0,05 proc), ši medžiaga sustiprina augalų kvėpavimo intensyvumą, todėl juose pagerėja baltymų apykaita, o augalai ima sparčiai vystytis ir augti. Kai vario pakanka augalams, jie tampa atsparesni ligoms ir kenkėjams, todėl užaugina gausesnį vaisių ir sėklų derlių.
1 kg dirvožemio yra nuo 1,5 iki 100 mg vario. Beje, vario dirvožemyje trūksta gana retai. Mažiausiai vario yra durpynuose (1 kg sausų durpių – vos 2-8 mg vario). Tačiau didžioji vario dalis yra netirpiuose junginiuose su organine medžiaga, todėl šios medžiagos augalai negali pasisavinti. Vario trūkumą ypač jaučia augalai, augantys durpiniame dirvožemyje, todėl juos būtina tręšti trąšomis, kurių sudėtyje yra vario.

* Augalus, kurie auga smėlio ir velėninėje dirvoje, taip pat reikia patręšti trąšomis, kurių sudėtyje yra vario. Tiesa, tokiuose dirvožemiuose augančius augalus vario trąšomis reikia tręšti ne taip gausiai, kaip augančius durpiniame dirvožemyje.

* Jei pomidorams trūksta vario, jie lėčiau auga, užaugina smulkesnius ūglius ir melsvai žalsvus lapelius. Jei trūksta vario, pomidorų žiedai pakankamai gerai neišsivysto, neužmezga vaisių, o jų žiedpumpuriai nukrenta.
* Jei agurkams trūksta vario, tai kaip ir trūkstant kalcio ir boro, jie išlieka nykštukiniai, jų audiniai suminkštėja, o jauniausių lapų galiukai pabąla. Jei trūksta vario, agurkai numeta žiedus ir vaisių užuomazgas.
* O štai vario trūkumas bulvėms ir kopūstams beveik nepakenkia.
VARIO TRĄŠOS
Dažniausiai vartojama vario trąša – vario sulfatas. Vario sulfatu ypač naudinga tręšti durpinį dirvožemį; 1 m2 šio dirvožemio patariama patręšti 1 -1,5 g vario sulfato. Šio trąšų kiekio dažniausiai pakanka 5-6 metams. Vario sulfato tirpalu taip pat patariama vegetacijos metu nupurkšti augalus: 10 litrų vandens reikia ištirpinti 2 – 5 g vario sulfato.
* Prieš sėdami daržovių sėklas, jas išmirkykite vario sulfato tirpale: 1 litre vandens reikia ištirpinti 2 g vario sulfato.
* Vario sulfatas prastai tirpsta šaltame vandenyje, todėl jį reikia tirpinti tik karštame vandenyje.

Šaltinis: VARIS IR JO POVEIKIS AUGALAMS

Žymės: