Daržininko darbai spalio mėnesi

Spalio mėnesį baigiame imti visas daržoves. Nuėmę derlių pašaliname iš lysvių visas daržovių liekanas – jose slepiasi kenkėjai ir ligų sukėlėjai. Išnešame jas iš šiltnamių bei inspektų. Šiltnamiubse dezinfekuojame žemę ir įrankius. Šiltnamiams tinka 4 proc. chlorkafkių tirpalas, įrankiams – 10 proc, o žemei – 100 g miltelių 10 m2. Jei juose daržovės blogai derėjo – pakeiskime žemę.

Spalio mėnesį nuskiname visus likusius pomidorų vaisius ir nokiname kambaryje. Kertame vėlyvuosius kopūstus, kasame petražoles, pastarnokus, salierus, geltekles.
Kol žemė neįmirkus ir neįšalus, prieš žiemą paruošiame dirvą daržovių sėjai. Tam tikslui parenkame lengvesnę dirvą, kur vėlų rudenį ir ankstų pavasarį netelkšos vanduo. Padarome lysves. Morkas, svogūnus, ridikėlius, salotas sėjame prieš pat užšąlant – spalio pabaigoje. Jei šiltas ruduo – lapkritį, kad sėklos nespėtų sudygti.
Spalio mėnesį sodiname česnakus. Taikome laiką, kad skiltelės spėtų išleisti šaknelę, bet nepasirodytų laiškai. Juos pasodinus, mulčiuojame durpėmis ar šiaudingu mėšlu. Skiltelės sodinamos 5-8 cm gylyje. Česnakai šalčiui atsparūs, įsišakniję pakelia net 30 laipsnių šaltį.

Iki šalčių iškaskime iš lysvių likusius lapkotinius salierus. Lapinių kopūstų derlių imame spalio viduryje. Nenusigąskime, jei jie gavo šalčio. Gavę šalčio lapiniai kopūstai kur kas skanesni. Tuo tarpu ropinius kopūstus nuimame kol neprasidėjo stipresnės naktinės šalnos. Šalnų nebijo grieščiai. Šiltoje patalpoje jie greitai pūva ir maistui vartoti netinka.

Paskutinėmis spalio dienomis iškaskime lauke likusius krienus ir rūsyje susluoksniuokime su drėgnu smėliu.

Morkas, skirtas naudoti žiemą, geriausia laikyti žemės kaupuose, o greitam vartojimui – rūsyje. Svarbu jas apsaugoti nuo pelių. Peles naikiname pelėkautais, nes užnuodyto masalo dėti negalime. Laikomas rūsyje jas sluqksniuokime su smėliu.
Imant raudonųjų burokėlių derlių, svarbu nepažeisti jų šaknų. Jeigu pažeidžiama pagrindinė šaknis, iš jos išteka sultys ir daržovė greitai supūva.

Spalio pabaigoje kasame salierus, geltekles, cikorijas. Nors gūžiniai baltieji, raudonieji ir Savojos kopūstai nebijo kelių laipsnių šalčio, juos imame paskutinėmis spalio dienomis. Dedame į kaupus ir žiūrime, kad nebūtų labai šlapi, nes prastai laikosi.
Petražolių šaknis kasame prieš šalčius. Jos laikomos kaip ir morkos – rūsyje ar kaupe. Pravartu petražolių pasisodinti į vazonėlius. Tada jomis mėgausimės visą žiemą.

Šaltinis: Daržininko darbai spalio mėnesi