Daržininko Daržo Darbai Gruodžio Mėnesį

Daržininko darbai gruodžio mėnesį

Gruodį reikėtų išsikasti lysvėje paliktus salierus. Jei norite, kad jie išliktų švieži ir ilgiau, galima palikti lysvėje, tik pridengti eglišakėmis, kad labai neįšaltų žemė. Pasisėkite ankstyvųjų daržovių. Mėnesio pradžioje sutraukus gruodui, dar galima pasėti žalumyninių daržovių (krapų, salotų, petražolių) ir ankstyvųjų morkų, – pavasarį anksčiau pradės želti.

Pats laikas pasirūpinti žemių ir dėžučių augalų sodinukams auginti. Žinoma, parduotuvėse jų bus galima įsigyti ir kiek vėliau.

Apšildomuose šiltnamiuose jau galima pradėti ruošti žemę ankstyvosioms daržovėms ir kitiems žalumynams. Čia jau galite pradėti sėti svogūnus, krapus, pipirnes, petražoles, rūgštynes ar kitus žalumynus laiškams, sodinti burokėlių, petražolių, salierų šaknis, kad jos išaugintų lapus maistui. Neturint šiltnamio, svogūnų ropeles ir žalumyninių daržovių sėklas galima sėti tiesiai į vazonėlius ar dėžutes. Daigyklas pastatyti arčiau šilumą skleidžiančių šaltinių (krosnies, židinio ar radiatoriaus), o prasikalus daigeliams – perkelti ant saulėtos palangės.

Ruoškite trąšas pavasariui. Jeigu gyvenate individualiame name ir jį apšildote malkomis (akmens anglys ir kitoks kuras netinka), galite rinkti medžių pelenus. Juos surinkite ir laikykite sausai ir sandariai. Medžio pelenai labai vertinga trąša. Juose yra apie 30 įvairių cheminių elementų, reikalingų visiems augalams. Juose nėra chloro, taigi jie geresni už kitas trąšas. Per žiemą surinkti pelenai labai pravers ekologinėms daržovėms ar vaismedžiams auginti bei amarams ir kitiems kenkėjams naikinti, augalų ligų profilaktikai, nes atlieka ir dezinfekavimo funkciją.

Ūkininkai jau turėtų pradėti kaupti mėšlo atsargas. Išmėžus mėšlą jį būtina suslėgti, kad mažiau patektų oro ir mėšlas nekaistų. Perkaitęs mėšlas netinka inspektams ir šiltnamiams tręšti, j mėšlą negalima mesti daržovių atliekų,-nes dėl to gali pradėti plisti augalų ligos. Likusį mėšlą galima iškratyti sode aplink medžius ir krūmus.

Jei žemėje palikote žiemoti gelteklių, reikia jas pridengti 20 cm durpių sluoksniu. Pridengiame dar prieš sniegui iškrentant, galime ir lapkričio mėnesį.
Reikia nuolatos stebėti, kaip laikosi bulvių gumbai, svogūnai ir kitos daržovės. Sergančius atrinkime ir sunaikinkime.

Jeigu yra galimybė nuolat lesinti paukščius, pakabinkite sode lesyklėlę. Nepamirškite kasdien paberti lesalo ir valyti paukščių lesinimo vietą.

• Po gausaus snygio nupurtykite nuo medžio šakų šlapią prilipusį sniegą. Purtykite nuo apačios.

• Virve suriškite suaugusių spygliuočių medžių vainikus, kad sniegas jų neišlaužytų. Jaunus spygliuočius uždenkite maišiniu audeklu, kad nenudegintų saulė.

• Būtinai užmeskite sniego ant pasodintų svogūninių, daugiamečių augalų.

• Tinkamas metas remontuoti daržo inventorių ir sodo techniką.

• Užsiauginkite ant palangės žalumynų, pavyzdžiui, salotų, svogūnų laiškų.

• Įdėmiai stebėkite saugomų dekoratyvinių augalų ir gėlių sėklų būklę. Patikrinkite, ar neliko namie ėdalo pelėms ir žiurkėms, pagal rekomendacijas išdėliokite priemones, skirtas kovoti su graužikais. Nusipirkite ir pastatykite pelėkautus.

• Pasirūpinkite kambariniais augalais. Apsaugokite juos nuo šalto oro, sklindančio nuo langų, ir karšto -sklindančio nuo šildymo sistemų.

Apžiūrėkite apatinę kambarinių augalų lapų pusę – ar neatsirado vabzdžių kenkėjų. Jeigu patalpoje trūksta drėgmės, gali įsiveisti voratinklinės erkės, paprastieji ir miltuotieji skydamariai. Jeigu tai pastebėsite, apdorokite augalus insekticidais, padidinkite oro drėgmę bute ir sumažinkite temperatūrą. Daugumą kambarinių augalų laistykite saikingai, o tuos, kurie yra ramybės būsenos, – retai.

Šaltinis: Daržininko Daržo Darbai Gruodžio Mėnesį