Kalifornijos Sliekai. Eksperimentas

Kitas projektas, kurį norėtume pristatyti, yra dviejų mergaičių iš Raseinių rajono Girkalnio pagrindinės mokyklos bendras darbas „Kalifornijos sliekų (eisenia fetida) vermikompostas namuose".

Septintokė Neda Bružaitė ir penktokė Deimantė Andraitytė, paskatintos biologijos ir chemijos mokytojos Laimos Ma-telienės, paprastomis, bet efektyviomis priemonėmis pabandė įrodyti Kalifornijos sliekų naudą. Jos panaudojo lyginamąjį metodą – dalį lysvių tręšė vermikompostu, o kitos dalies – ne. Prieš tai Neda ir Deimantė pasigamino vermikmposto dėžutėse su pjuvenomis, papuvusiais obuoliais ir kitokia organine medžiaga bei jaukiai jose apgyvendino Kalifornijos sliekus. Tokiomis pat sąlygomis buvo apgyvendinti ir paprastieji sliekai. Viena problema – abi moksleivės prisipažino, kad imti sliekus rankomis joms nebuvo ypač malonu. Nuolat tręšiant vien mineralinėmis trąšomis bei naudojant įvairius pesticidus, užteršiamas dirvožemis, žūva jame esantys mikroorganizmai. Mažėjant humuso, iš dirvos sunkiau pasišalina sunkieji metalai, augalams ima trūkti būtinų mikroelementų, jie tampa mažiau atsparūs įvairioms ligoms. Dirvožemio derlingumą nesunku atstatyti patręšus sliekų perdirbta trąša – biohumusu, kuris šiandien yra pripažinta efektyviausia organinė trąša pasaulyje. Jos pagrindu gaminami ir subalansuoti žemės mišiniai.

 

Tai labai svarbu diegiant ekologinę žemdirbystę, auginant daržoves, gėles ir sodo augalus užmiesčio poilsio sodybose ar žemdirbių ūkiuose.

Net palyginti su populiariausia organine trąša – mėšlu, biohumuse yra 100 kartų daugiau bakterijų, atstatančių dirvožemio gyvybingumą. Jo rūgštingumas artimas neutraliam (pH 6,5-7,2), taigi įterptas į dirvą jis trukdo plisti įvairių ligų sukėlėjams. Biohumusas keliolika kartų efektyvesnis: pavyzdžiui, 60 tonas mėšlo atstoja 4 tonos biohumuso.

Kalifornijos sliekai gyvena apie 16 metų, t. y. net keturis kartus ilgiau nei paprastieji sliekai. Taip pat jie net šimteriopai daugiau susilaukia palikuonių. Esant palankioms gyvenimo sąlygoms, Kalifornijos sliekų populiacija per metus gali padidėti dvidešimt kartų.
Eksperimentams sugaišusios dvidešimt dvi savaites, Neda ir Deimantė pateikė savo eksperimento rezultatus, kurie pasirodė ypač įkvepiantys:
Morkų derlius biohumusu tręštose lysvėse buvo net 10 kartų didesnis nei kontrolinėse lysvėse.
Vidutinis morkų svoris – 380 gramų ir 50 gramu ilgis – atitinkamai 25 cm ir 10 cm.

Šaltinis: Kalifornijos Sliekai. Eksperimentas