Naudingi Vabzdžiai Sodui (Dvisparniai)

Uninvited bathroom guestNaudingi dvisparniai
Daugelis dvisparnių yra žiedadulkių pernešėjai, dalis jų augalų kenkėjai, dalis – įvairių ligų platintojai. Tačiau tarpe jų yra dvisparnių savo veikla padedančių žmonėms kovoti su žemės ūkio augalų kenkėjais.

Musės plėšrūnės (Asilidae). Vidutinio dydžio vabzdžiai, jų randame miško aikštelėse, smėlėtose kalvose, pakelėse. Staigiais šuoliais jos puola skraidančius drugius, plėviaspar-nius, vabalus. Jos labai ėdrios ir sunaikina daug vabzdžių kenkėjų. Kartais joms pakliūva net bitės.

Žalsvamusės (Dolichopodidae). Smulkios, metaiiškai žvilgančios musės. Jos užpuola uodus, muses ir kitus smulkius, minkšto kūno vabzdžius, kuriuos užmuša ir iščiulpia. Kai kurios rūšys, kaip {Hydrophorus) medžioja vabzdžius vandens paviršiuje. Medetera genties žalsvamusės dažnai randamos miškuose. Jų lervos gyvena po medžių žieve, minta kinivarpų lervomis ir lėliukėmis.

Žiedmusės (Syrphidae). Augalų apsaugos požiūriu labai naudingos grobuoniškos žiedmusės – afidofagai. jų patelės deda kelis šimtus kiaušinėlių, po vieną ant amarų apniktų lapų. Išsiritusios lervos vystosi apie 20 dienų, sunaikinda-mos kiekvieną dieną po 150-200 amarų.

Labai perspektyvi yra ir kopūstinė žiedmusė (Syrphus balteatus), naikinanti kopūstinius amarus ir serbentinė žiedmusė (Syrphus ribessi). Pastaroji bandoma panaudoti šiltnamiuose, kaip agurkų amarų naikintojas.

Be naudingųjų dvisparnių yra nemažai ir kitų vabzdžių, kurie padeda naikinti augalų kenkėjus.

Šaltinis: Naudingi Vabzdžiai Sodui (Dvisparniai)