► Pomidorų Auginimas Lauke
Latvijoje visiškai atvirame lauke, nepridengti pomidorai hektariniais plotais praktiškai nebeauginami, nes vėsiomis vasaromis pomidorai duoda labai mažą derlių ir tai kainuoja brangiau negu auginti šiltnamiuose. Lauko pomidorai prinoksta per trumpą laiką (liepos-rugpjūčio mėn.), o tai pastarosiomis rinkos sąlygomis pasunkina derliaus pardavimą.
Daržuose būna auginamos kelios dešimtys pomidorų augalų ir už šiltnamio sienų. Jeigu vieta apsaugota nuo vėjų ir šaltesniu metu pomidorai uždengiami agrotinklu, galima gauti neblogą ankstyvųjų veislių ‘Agata’, ‘Belij naliv’, ‘Otradnij’, ‘RoncoFj1 , ‘Kamila ir kitų derlių.
Lauko pomidorams tinka gerai drenuota, greitai sušylanti priesmėlio dirva pietinės pusės šlaituose. Geriausia, jeigu prieš tai ten auginti kopūstai, agurkai bei ankštiniai augalai.
Pomidorų daigai laukui auginami taip pat kaip šiltnamiams, tik daigai persodinami jaunesni, 20-25 cm ilgio, su 7-8 lapais. Todėl daigams auginti galima naudoti mažesnius, 7-8 cm skersmens vazonėlius. Daigus su atvira šaknų sistema (be vazonėlių) Latvijoje persodinti į lauką visiškai netinka, nes tai sutrumpina pomidorų naudingą augimo laiką mažiausiai 7-10 dienų. Pomidorus lauke galima sodinti po šalnų – gegužės pabai-goje-birželio pradžioje. Dirvos temperatūra turi būti mažiausiai 14 °C.
Priklausomai nuo veislės ypatybių sodinama 2,5-4,5 augalus kv. m vienoje eilėje paliekant 50-70 cm tarpueilius. Tai priklauso nuo ploto ir apdirbimo būdo – rankomis ar traktoriumi. Didesniuose plotuose galima sodinti dvieiliais ruožais 50 + 90 cm atstumu, tarp augalų eilėje paliekant 30-40 cm atstumą. Patartina vagas ir lysves parengti 1-2 savaites prieš pomidorus sodinant, tada dirva greičiau įšyla. Nedideliuose plotuose dirvą prieš sodinant galima apdengti plėvele, tai taip pat skatina greitesnį dirvos sušilimą.
Didesnius plotus pomidorų naudinga apsaugoti ankščiau pasėtų kulisinių augalų ruožais, pavyzdžiui, pupomis arba žirniais, sėjant 2-3 eilių ruožus 5-6 m vieną nuo kito. Valstiečiai pomidorus gali apsaugoti 2-2,5 m plačiais žieminių rugių ruožais kas 6-10 m. Vietoje kulisų galima pastatyti 1-2 m aukščio plastmasinio tinklo sieną (plėvelė tam ne taip tinka, nes stiprus vėjas tokia sieną gali apversti).
Jeigu pomidorai sodinami tankiai, maždaug 20 augalų kv. m (vadinasi, jie bus 20×25 cm), juos labai sunku prižiūrėti, kainuoja brangiau, o realaus derliaus padidėjimo tai neduoda.
Pagrindinės trąšos pomidorams: azotas iki 50 kg/ ha (150 kg/ha amonio nitrato arba 100 kg/ha karbamido), fosforas 50 kg/ha P205 (250 kg/ha superfosfato), kalis 100-150 kg/ha K2O (200-300 kg/ha kalio sulfato) ir magnis 20 kg/ha MgO (125 kg/ha magnio sulfato). Trąšų dozė 100 kg/ha atitinka 10 g/kv. m. Papildomai tręšiant, 2-3 kartus vienu metu duodama iki 50 kg/ha azoto, tačiau geriau bent vieną kartą naudoti kompleksines trąšas, kurių sudėtyje yra ir mikroelementai, o kitais kartais geriau naudoti kalio nitratą – 50-100 kg/ha (5-10 g/ kv. m) vienu kartu.
Pagrindiniai priežiūros darbai yra ravėjimas, laistymas, kova su kenkėjais ir ligomis. Latvijoje pomidorams registruotas tik vienas berbicidas fuziladas-suner (dozė – 1-4 l/ha) Varpučiams ir trumpaamžėms stiebi-nėms žolėms naikinti, kai piktžolės būna išsiauginusios 2-5 lapus ir pomidorų daigai prigiję. Kitas piktžoles tenka naikinti purenant tarpueilius ir ravint.
Nelaistant sausomis vasaromis gerą derlių gauti būna gana sunku. Reikia laistyti mažiausiai kartą per 10 dienų 10 l/ kv. m (100 kub. m /ha)’.
Lauko pomidorų augalų apsauga yra tokia pati kaip šiltnamiuose. Lauke daugiausia problemų atsiranda dėl vaisių rudojo puvinio (fitoftoros). Neatsparias veislies -lapų rudasis pelėsis (kladosporiozė). Dideliuose plotuose pomidorų derlių gali sugadinti ir paukščiai (varnos, strazdai ir kt.)
Ilgastiebių pomidorų (indeterminantinių ir pusiau determinantinių) veislės lauke turi būti rišamos prie kuoliukų (1 m ilgumo ir 3-4 cm storumo) ir jiems reguliariai reikia išlaužyti pažastinius ūglius. Jeigu nėra jokio uždengimo, indeterminantines veisles galima auginti tik iki 2-4 kekių, aukščiau liepos pabaigoje ir rugpjūčio pradžioje augalams reikia apskabyti viršūnes.
Pomidorų derlius lauke baigiamas imti prieš šalnas – rugpjūčio pabaigoje, vėliausiai -rugsėjo pradžioje. Tačiau liepos-rugpjūčio mėn. pomidorų turgaus kainos būna mažiausios. Jei likę neprinokusių pomidorų, o plotai nedideli, galima išrauti augalus su visomis šaknimis ir pakabintus ant vielų nokinti patalpoje 10-14 °C temperatūroje. Taip šviežių pomidorų sezoną galima pailginti 1-2 mėnesiais. Žalius pomidorus galima rausanti bei konservuoti.
Šaltinis: Pomidorų Auginimas Lauke