Pomidorų Sėklų Auginimas

Geriausia sėklų įsigyti specializuotoje sėklų prekybos firmoje, kur galima išsirinkti tinkamiausia veislę. Sėklų sąskaita nereikia taupyti. Priminsime – niekas nekainuoja taip brangiai, kaip pigiai pirktos sėklos.
Reikia prisiminti, kad priklausomai nuo sėklų auginimo būdo yra dvi pomidorų veislių grupės:
1. Laisvo apsidulkinimo veislės (paprastos veislės);
2. Hibridinės veislės (heteroziniai hibridai).

Iš laisvo apsidulkinimo veislių daržininkas savo reikmėms gali gauti sėklas, tik svarbu atsiminti kai kurias taisykles, kad nebūtų sukryžmintos skirtingos veislės. Tokių veislių sėklas pardavimui galima auginti tik turint autoriaus leidimą. Jeigu autorius sužino, kad kas nors be jo leidimo augina jo veislės sėklas pardavimui, jis gali kreiptis į teismą ir reikalauti atlyginti nuostolius arba nutraukti prekybą sėklomis, nes Latvijoje galioja tarptautiniai įstatymai, ginantys autorines teises.

Nors pomidorai ir yra savidulkiai augalai, vis dėlto kamanės, bitės ir kiti vabzdžiai gali vienos veislės žiedadulkes pernešti ant kito augalo žiedų. Todėl vieną veislę reikia auginti pakankamai toli nuo kitos, mažiausiai 50 m. Sėkloms nuimti reikia pasirinkti tipiškus veislei vaisius. Dažniausiai ten, kur auginamos sėklos, neskinamas pomidorų
derlius vartojimui. Pirmosios kekės žiedai nupjaunami, o sėklai paliekamos kitos 2-3 kekės arba daugiau, jeigu pomidorai auginami šildomuose šiltnamiuose. Vaisiai turi prinokti ant augalo, tada sėklų kokybė būna geresnė.

Prinokę vaisiai nuskinami, perpjaunami ir sėklos su minkštimu įpilamos į atitinkamo dydžio indą, įdedama atskiestos druskos rūgšties ir 20-25 °C temperatūroje 2-3 dienas rauginama. Po to sėklos nuplaunamos vandenyje, auginant pramoniniu būdu apdorojamos centrifūgoje ir džiovinamos ventiliavimo spintoje 30-35 °C temperatūroje 1-2 dienas, kol drėgmė tampa 8-9 proc.

Iš hibridinių veislių (jos žymimos Fx po veislės pavadinimo) vaisių tinkamų sėklų gauti negalima. Pasėjus iš vieno augalo paimtas 5 hibridinių veislių sėklas, galima išauginti 5 skirtingus augalus – kai kurie iš jų visai neduos derliaus. Hibridinių veislių sėklų gaunama, kryžminant dvi motininių augalų linijas. Hibridų sėklos auginamos griežtai prižiūrint veislės autoriui.

Sausos pomidorų sėklos laikomos medžiaginiuose maišuose arba hermetiškai uždarytuose induose kaip galima žemesnėje temperatūroje sausoje vietoje, kur prie jų neprieina graužikai. Jeigu pirktos sėklos yra įpakuotos folijos pakelyje, jis atidaromas tik prieš sėjant ir stengiamasi visą pakelį pasėti. Kai kurios firmos, pavyzdžiui, “Kuržemės sėklas”, į folijos įpakavimą fasuoja ir mėgėjams skirtas sėklas. Tuščią sėklų pakelį patartina laikyti bent tol, kol sudygs sėklos, o geriau iki kito sėklų pirkimo.

Šaltinis: Pomidorų Sėklų Auginimas