Skruzdėlės–Pasaulio Valdovės

 Argentinos skruzdės – maži nekalti padarėliai, kuriems pavyko įgyvendinti ne vieno praeityje garsaus karvedžio svajonę. Keliaudamos prekybiniais laivais ir lėktuvais šios skruzdės jau užkariavo beveik visą planetą, išskyrus ledu ar sniegu padengtas jos vietoves.

Linepithema humile rūšies skruzdžių tėvynė – šiaurės Argentina, Paragvajus, Urugvajus ir pietų Brazilija, XIX a. argentinietiškomis pramintos skruzdės ėmė sparčiai plisti po pasaulį. Pasislėpusios kavos pupelių maišuose šios nelegalios imigrantės laivais pirmiausia atvyko į Jungtines Amerikos Valstijas. Ten jų palikuonys per šimtą metų nuo Naujojo Orleano nužygiavo iki Kalifornijos ir šioje valstijoje visiškai išstūmė vietines skruzdėlių rūšis. Pasislėpusios lėktuvų, laivų ir traukinių krovinių skyriuose Argentinos skruzdės sugebėjo nukakti į Europą, Afriką, Australiją, taip pamažu įsitvirtino visuose penkiuose žemynuose ir daugelyje gyvenamų salų. Kaip joms tai pavyko? Vabzdžių elgesį tyrinėjantys biologai  pastebėjo, kad po visą pasaulį išplitusios Linepithema humile skruzdės,  gyvenančios skirtingose vietovėse, genetiškai yra labai panašios. Šis  panašumas ir yra jų pranašumas.

Argentinos skruzdės, skirtingai nei kitų rūšių atstovės, nekovoja su savo giminaitėmis iš kitų lizdų. Kadangi jos neeikvoja energijos kovai tarpusavyje, daugiau jėgų lieka maisto paieškoms. Dėl to vietinės skruzdėlės nebegali su jomis konkuruoti. Atvykusios į naujas vietoves Argentinos skruzdės nesunkiai įsitvirtina, sparčiai dauginasi ir pamažu nustelbia visas vietinių rūšių skruzdės. Tokios, rodos, nežymios permainos ilgainiui paveikia visą ekosistemą. Dėl pasikeitusios kaimynystės ima nykti tam tikros augalų, vabzdžių ir roplių rūšys. Pavyzdžiui, Kalifornijoje įsigalėjus Argentinos skruzdėms ten ėmė sparčiai nykti raguotieji driežai, kurie iki tol mito vietinėmis skruzdėmis.

Skruzdėlių naikinimas

Šaltinis: Skruzdėlės–Pasaulio Valdovės