► Sodininko Darbai Rugsėjį (braškės, vaismedžiai, serbentai, agrastai, vynuogės)
Šį mėnesį galime sodinti ir persodinti jaunus spygliuočius. Nuo rugsėjo pabaigos visus juos reikia reguliariai laistyti.
Jeigu dėl kokių priežasčių neparuošėte patalpų vaisiams laikyti, tą nedelsiant reikia padaryti. 5 proc. sodos tirpalu nuplauname stelažus ir dėžes, sienas išbaltiname kalkių pienu.
Į nuolatinę vietą sodinkime braškes, perkeldami jas iš daigynų. Darykime tai atsargiai, kad prie šaknų liktų daugiau žemių. Senesniuose braškynuose nukarpykime ūsus bei ligų pažeistus lapus ir juos sudeginkime.
Laikas ruošti duobes medeliams sodinti. Jas iškaskime 2-3 savaites iki medelių sodinimo. Kuo dirva prastesnė, tuo kasame didesnes duobes. Obelims ir kriaušėms duobės kasamos 100 cm pločio ir 60 cm gylio; slyvoms, vyšnioms – 70 cm pločio ir 40 cm gylio; uogakrūmiams – 50 cm pločio ir 35 cm gylio. Iškastą viršutinį žemės sluoksnį sumaišykime su perpuvusiu mėšlu arba su geru kompostu ir įberkime mineralinių trąšų. Obelims, kriaušėms į vieną duobę beriame 3-4 kibirus organinių trąšų (mėšlo), vieną kg superfosfato ir 200 g (vieną stiklinę) kalio druskos. Vyšnioms, slyvoms visų trąšų imame pusė nurodytos normos. Uogakrūmiams – ketvirtadalį.
Mėnesio pabaigoje iškasame prilenktas, įsišaknijusias serbentų, agrastų, vynuogių ir dekoratyvinių krūmų atlankas. Jas-sodiname į gerai patręštą lysvę, kad prigytų.
Prasideda didysis sodo derliaus nuėmimo laikotarpis. Skiname rudeninius obuolius ir kriaušes. Nuskintus vaisius tuojau pat rūšiuojame, dedame į dėžes ir gabename į laikymo vietą. (Nepamirškite, kad vaisių negalima laikyti su bulvėmis. Perpilant vaisius iš vienos dėžės į kitą, reikia saugoti, kad jie nesusitrankytų. Negalima purtyti medžio ar jo šakų. Vaisiai skinami su skintuku po vieną.
Skintuku dažniausiai skinami aukštai augantys gerai nunokę vaisiai. Skinant vaisius galime naudoti suveriamas kopėčias. Naudojant atremiant paprastas kopėčias gali lūžti vaismedžių šakos.
Nepalikite ant medžių ligotų vaisių ir juos nuskinkite. Ligos sukėlėjai ant tokių vaisių vystosi toliau ir liga plinta. Ligotų vaisių nesumaišykite su sveikaisiais. Juos surinkite pirmiausia ir tuojau sunaikinkite.
Teritoriją, kurioje spalio mėnesį sodinsite vaismedžius, rugsėjo mėnesį pora kartų apdorokite cheminiais preparatais nuo dirvoje esančių kenkėjų. Tai padės išnaikinti karkvabalio lervas, kurios pridaro nemažai žalos jaunų vaismedžių šaknims. Paskutinę rugsėjo dekadą būtinai nupurkškite kriaušes nuo žiedgraužio. Rugsėjo pabaigoje suaugę vabzdžiai deda kiaušinėlius į kriaušių pumpurus, o iš jų išsiritę lervos sunaikina juos. Geriausia purkšti metafoso preparatais apie rugsėjo 20 dieną, o po dešimties dienų – pakartoti.
Šaltinis: Sodininko Darbai Rugsėjį (braškės, vaismedžiai, serbentai, agrastai, vynuogės)