► SODININKO DARBAI SPALIO MĖNESĮ
Spalio mėnuo – vaismedžių ir uogakrūmių sodinimo mėnuo. Slyvas ir kriaušes geriau sodinti pavasarį. Jų įsigytus sodinukus paguldykime, prikaskime ir pridenkime eglišakėmis.
Prieš sodinimą gerai apžiūrėkime kiekvieno medelio šaknis, sužeistas išpjaukime ir pamirkykime karvių mėšlo ir molio skiedinyje. Tai patartina daryti, kai sodiname į lengvą dirvą. Molio tyrė turi būti pakankamai tiršta, kad gerai prikibtų prie šaknų. Vaismedžiai sodinami tokiu gyliu, kokiu augo medelyne, kad žemei nuslūgus, šaknies kaklelis būtų sulig dirvos paviršiumi. Uogakrūmius sodinkime 2-3 cm giliau negu augo medelyne. Pasodinto vaiskrūmio ar uogakrūmio šaknys turi būti gerai apspaustos žemių. Pasodintą medelį pririškime prie kuolo, kurį įkalame į žemę prieš jo sodinimą. Kalant kuolą po sodinimo, galime sužeisti augalo šaknis. Kad vaismedis ar uogakrūmis geriau prigytų, pomedį gausiai palaistykime ir mulčiuokime durpėmis, šiaudais ar perpuvusiu mėšlu. Mėšlu apdekime tik pradėjus šalti.
Spalio mėnesį sodą tręšiame mineralinėmis trąšomis kasmet, o organinėmis – kas antri metai, j 10 m2 reikia 40-50 kg mėšlo, 400-500 g superfosfato ir 200-300 g kalio druskos. Paskleidę trąšas, dirvą suarkime arba perkaskime 25-30 cm gyliu. Jei reikia, dirvą kalkinkime. Azotinių trąšų iš rudens nenaudokime.
Spalio mėnesį dorojame pagrindinį sodo derlių. Žieminių veislių vaisiams leidžiame sunokti ant medžių. Juos skiname spalio viduryje. Per anksti nuskinti vaisiai greitai vysta, esti prastesnio skonio. Laikymui skirti vaisiai dedami vienu sluoksniu ant stelažų, padarytų iš lentų ar į dėžes. Taip laikomus juos galime nuolat patikrinti. Jeigu neturime jiems laikyti tinkamos patalpos, galime sluoksniuoti dėžėse su durpėmis. Durpės turi būti aukštapelkių, visiškai sausos. Vaisiai apipilami iš visų pusių maždaug 5 cm sluoksniu. Taip paruošti, jie nebijo kelių laipsnių minusinės temperatūros.
Sugrėbstykime sode nukritusius lapus, įvairias augalines atliekas ir sukompostuokime. Paruoškime užnuodytus masalus žiurkėms ir pelėms (1 kg kviečių grūdų ir 20 g aliejaus su zookumarinu) – 50 g 1 kg masalo. Masalą sudedame į drenažo ar kitokius vamzdelius ir išdėlio-jame sode, darže, sandėlyje. Juos pridengiame šiaudais bei žolėmis. Nuolat patikrinkime ar masalas imamas ir suplėkusi pakeičiame šviežiu.
Pats laikas apsaugoti sodą nuo kiškių. Jei sodas aptvertas vielos tinklu, patikriname ar jis neskylėtas, ar nėra tarpų tarp tinklo ir žemės. Skyles užtaisome, tarpus užpilame žemėmis. Jei sodas neaptvertas, medelius ap-riškime popieriumi, eglišakėmis, medžiaginiais raiščiais ar šiaudais.
Šaltinis: SODININKO DARBAI SPALIO MĖNESĮ