Sodo darbai gegužės mėnesį

Gegužę lauke sodinama ir sėjama dauguma daržovių. Prasidėjus tikrajam pavasariui, kai vidutinė paros temperatūra būna didesnė nei 5 laipsniai šilumos, sužaliavus ievoms (balandžio 25 d.-ge-gužės 8 d.), sužydėjus plukėms (balandžio 25 d.-gegužės 10 d.), pirmąsyk užkukavus gegutei (balandžio 25 d.-gegužės 6 d.), parskrldus kregždėms (balandžio 24 d.-gegužės 9 d.), sėjami ankstyvieji burokėliai, gelteklės, pupos, prieskoninės daržovės. Taip pat sodinami ropiniai kopūstai, brokoliai, porai, žiedinių kopūstų daigai, svogūnai, salierai, salotos, burokėlių, kopūstų, griežčių, morkų, salierų, ridikų ir ridikėlių pasodai.

Iki gegužės 20 d. galite sėti burokėlius bei morkas, skirtus laikyti per žiemą. Nuo vėjo apsaugotose vietose – pupeles, briuselinius ir žiedinius kopūstus, gelsves, taip pat sodinti salierų daigus ir kt. Kai vidutinė oro temperatūra laikosi ne žemesnė kaip 10 laipsnių šilumos, pražydus alyvoms (apie gegužės 17-29 d.), tinkamas metas lauke sėti rudeninius žiedinius kopūstus, aguročius, moliūgus, cukinijas, patisonus, griežčius. Apsaugotose vietose po priedangomissodinami agurkų, pomidorų, vidutino ankstyvumo kopūstų, petražolių ir kitų augalų daigai.
Mėnesio pradžioje baigiamos sodinti ankstyvosios bulvės, o antrąją-vėlyvosios.

Gegužės viduryje nešildomuose polietileno plėvele dengtuose šiltnamiuose galite sodinti agurkų ir pomidorų daigus.

Gegužę lauke sėjamos šalčiams atsparios petražolės, morkos, ridikėliai, pastarnokai, vasariniai česnakai, krienai, žirniai, pupelės, salotos. Sėkite ne per tankiai, uždenkite plėvele – greičiau išlįs daigai. Dar ne vėlu pasodinti ir svogūnus. Prieš tai pašalinkite senas šakneles, nulupkite atsiknojusius lukštus ir pamokykite švelniame kalio permanganato tirpale.
Nepamirškite prieš sodindami ir pasodinę kaskart papurenti žemės (ne taip sparčiai dygs piktžolės, išsilaikys drėgmės pusiausvyra). Pasėtas ir pasodintas daržoves mulčluokite, o sausu oru kuo dažniau palaistykite, bet neperliekite. Per tankiai sudygusius daigelius išretinkite. O jeigu auga per retai, įsodinkite daigų ar pasėkite mirkytų sėklų. Galite patręšti (rinkitės natūralias, ekologiškas trąšas). Ridikėlius ir kopūstus mažiau puls spragės, jei uždengsite agroplėvele. Pražydusį braškyną savaitę prieš sužydėjimą arba vos pražydus braškėms specialistai pataria mulčiuoti stambiomis pjuvenomis arba šiaudais. Uogos išliks švarios, mažiau pus. Mulčiui tinka ir agroplėvele. Ją išklokite prieš naujai sodindama braškes. Plėvelę užtieskite ant paruoštos Išlygintos žemės, o į pradurtas skylutes (6 cm skersmens skyles išdėstykite trieilėmis juostomis) sodinkite daigus. Plėvelė sulaiko šilumą, todėl galima sulaukti greitesnio ir gausesnio derliaus. Be to, saugo nuo piktžolių ir puvimo.

Šaltinis: Sodo darbai gegužės mėnesį

Žymės: