Faktai Apie Erkes

Verta įsidėmėti
Erkės nekrinta nuo medžių. Paprastai jos „aukos" tyko dažniausiai 10-30 cm aukštyje ant žolės stiebelių, krūmų lapelių. Nors suaugusios erkės gali užsiropšti iki 1,5 m aukščio.

Šie parazitai ypač mėgsta veistis drėgnose šiltose vietose, kur yra prieblanda. Todėl daugiausia jų aptinkama vešliuose lapuočių jaunuolynuose.

• Erkės negali įveikti didelių atstumų. Pačios nuropoja ne daugiau kaip metrą. Jos migruoja padedamos paukščių, gyvūnų ar žmonių.
• Erkė gali išlikti aktyvi iki 5 laipsnių šilumos. Paprastai Lietuvoje erkės būna aktyvios nuo balandžio iki rugsėjo pabaigos.
Kadangi prieš siurbdama kraują erkė išskiria seilių, kuriose yra skausmą ir kraujavimą stabdančių medžiagų, jos įsiseglmas nepastebimas ir neskausmingas.

Erkės renkasi kuo minkštesnę ir švelnesnę odos vietą, kur gausu kraujagyslių, kad galėtų lengviau įsisegti ir siurbti kraują. Dažniausiai aptinkamos pažastyse, kirkšnyse, už ausų, ant pilvo ar sėdmenų.
• Kai kuriems žmonėms erkės įsisiurbia dažniau nei kitiems. Nors tiksliai nenustatyta, kodėl taip yra, manoma, kad šiuos parazitus suvilioja specifinė joms maloni medžiaga, išsiskirianti su prakaitu.
Erkių į namus gali parnešti lauke palakstęs šuo. Jeigu ji jau Įsisiurbusi augintiniam, nukritusi antrąsyk neįsisiurbs žmogui. Tačiau jei šuo parnešė ant kailio ir ši nukrito kambaryje, yra tikimybė įsisiurbti. Paprastai kambario temperatūroje erkės ilgai neišgyvena.
Yra priskaičiuojama apie 800 rūšių erkių. Lietuvoje paplitusios kietųjų erkių šeimai priklausančios erkės, kurios gali pernešti erkinio encefalito virusus ir Laimo ligą sukeliančias bakterijas.
Erkės vidutiniškai gyvena 3-6 metus. Šie parazitai minta tik krauju. Kartą prisisiurbusios be maisto gali išgyventi iki gyvenimo pabaigos.

Įsisegusi erkė gali siurbti kraują iki dviejų savaičių. • Laimo Ilgos sukėlėjai (borelijos) su motinos pienu kūdikiui neperduodamos, tačiau erkinio encefalito virusas per motinos pieną gali patekti į kūdikio organizmą. Tiesa, praktikoje tokių atvejų neužfiksuota.

Manoma, kad maži vaikai iki 7 metų erkiniu encefalitu perserga lengviau arba užsikrečia rečiau, nes jų imunitetas pats geba kovoti su šiuo virusu. Anot infekcinių ligų gydytojų, yra užfiksuotas atvejis, kai erkiniu encefalitu susirgo 18 dienų kūdikis.

Šaltinis: Faktai Apie Erkes