► Katarakta – Ligos Simptomai Ir Gydymas Operacija
Katarakta – akių liga, kai lęšiukas pamažu netenka skaidrumo, susiformuoja drumstys, lemiančios palaipsniui silpnėjantį regėjimą. Nors pagrindinė kataraktos išsivystymo priežastis – amžiaus sukelti akies lęšiuko pokyčiai, tačiau kataraktos išsivystymui taip pat gali turėti įtakos akių traumos, sisteminės ligos, genetinis polinkis ir kt. Tuo, kad katarakta plinta, nepaisant žmogaus amžiaus, jau spėjo įsitikinti ir ponia Stefanija.
Žodis „katarakta” mūsų giminėje ypač dažnai minimas, net ir mano anūkai žino, kas tai. Katarakta mūsų giminėje keliauja iš kartos į kartą, tačiau dabar žinome, kaip su ja kovoti”, — teigė brandaus amžiaus sulaukusi „Akių chirurgijos centro” pacientė. Ponia Stefanija pirmuosius kataraktos požymius pradėjo jausti anksti, tačiau į gydytojus kreipėsi tik tada, kai praktiškai jau nebematė. „Su metais regėjimas silpnėjo, o aplink esanti prieblanda tapo neatsiejama mano gyvenimo dalimi. Praktiškai mintinai žinojau, kur namuose stovi koks baldas, išmokau juos apeiti. Laikraščius man skaitydavo vyras, jis buvo tarsi mano akys dirbant virtuvėje. Laikui bėgant prisitaikiau prie tokio gyvenimo, tačiau labiausiai buvo gaila, kad nebegalėjau užsiimti savo mylimiausiu pomėgiu — mezgimu. Su laiku megzti darėsi vis sunkiau, turėdavau vis dažniau pailsėti, nes akys labai pavargdavo, galiausiai vaizdas susiliejo į vieną bendrą visumą. Pastebėjau, kad net savo anūkų veidų negaliu įžiūrėti, būdama vos per kelis žingsnius nuo jų, tada nusprendžiau, kad reikia kažką daryti. Žinojau, kad vaistų nuo kataraktos nėra, bet buvau girdėjusi, kad ją galima operuoti. Dabar gailiuosi tik vieno — kad taip ilgai laukiau. Mane, kaip turbūt kiekvieną vyresnio amžiaus žmogų, jau pats žodis „operacija” gąsdino. Dabar suprantu, kad baiminausi visai be priežasties. Operacija užtruko neilgai, operacijos metu nejaučiau jokio skausmo, o matyti pradėjau jau kitą dieną po operacijos. Net sunku žodžiais apsakyti tą jausmą, kai gydytojas nuėmė tvarstį, ir viskas aplinkui vėl įgavo formas. Dar ir dabar negaliu atsidžiaugti, aš ne tik aiškiai matau savo anūkų veidus, bet galiu kieme pasėdėti, pasidžiaugti gamta, o svarbiausia, aš vėl užsiimu mezgimu”, — dalijosi savo prisiminimais p. Stefanija.
Kataraktos simptomai
Bėgant metams dauguma žmonių pajunta, kad jų regėjimas silpsta — darosi sunku skaityti, rašyti, megzti, tačiau manydami, kad tai natūralus ir nepagydomas senatvės procesas, dauguma į gydytojus kreipiasi ligai toli pažengus. Susirūpinti reikėtų, kai palaipsniui blogėja matymas, vaizdai tampa neryškūs, matoma tarsi pro rūką. Kartais matomi daiktai dvigubinasi, ypač akina ryški šviesa, nebetinka anksčiau nešioti akiniai. Ligai progresuojant išlieka tik šviesos jutimas, galiausiai regėjimas visiškai išnyksta.
Vienintelis efektyvus gydymas — operacija. Kada reikia atlikti kataraktos operaciją, sprendžiama atsižvelgiant į lęšiuko būklę bei į tai, kaip pablogėjęs regėjimas veikia žmogaus gyvenimo kokybę. Kataraktos operacija neskausminga, trunka apie 20 — 30 min., o pooperaciniai rezultatai dažniausiai pastebimi iškart po operacijos.
Patikima pagalba. „Akių chirurgijos centras” — naujausią įrangą bei profesionaliausią darbuotojų komandą turintis oftalmologinės chirurgijos centras. Operacijas atlieka ilgametę darbo patirtį turintys gydytojai profesionalai, vienas jų — puikus savo srities specialistas — gyd. Algirdas Šidlauskas. „Dauguma pacientų į gydytoją kreipiasi per vėlai, kai atskiria tik šviesą nuo tamsos ar visiškai nebemato, tačiau nereikėtų pamiršti, kad uždelstos kataraktos operacija tampa sudėtinga, gali atsirasti įvairių komplikacijų, regėjimui atsistatyti gali prireikti daugiau laiko. Be to, ilgai negydant kataraktos, padidėja akispūdis, rizikuojama susirgti glaukoma, todėl, jei akių ligų gydytojas diagnozavo kataraktą, nereiktų pernelyg ilgai laukti”, — teigė gyd. Algirdas Šidlauskas, atlikęs tūkstančius kataraktos operacijų.