Maisto Netoleravimas

Netinkamų produktų vartojimo pasekmės
Įvairūs virškinimo trakto sutrikimai bent kartą per mėnesį vargina absoliučią daugumą žmonių. Būdingiausi to požymiai: pilvo pūtimas, pilnumo pojūtis skrandyje, tempimas, padidėjęs dujų išskyrimas. Šių nemalonių simptomų priežastys gali būti įvairios. Kai kurie pilvo skausmai praeina savaime, kitus sukelia virškinamojo trakto ligos, dalis jų lieka neišaiškinti.

[365] 096Dažnai virškinamojo trakto negalavimai atsiranda dėl netinkamos mitybos. Žmonės valgo labai daug angliavandenių ir skaidulų turinčio maisto, kurie lieka nesuvirškinti, todėl virškinamajame trakte ima daugintis bakterijos, gaminančios dujas ir sukeliančias pilvo pūtimą.

Grūdines kultūras valgyti sveika, tačiau kviečiai turi daug sieros junginių, kurie skatina dujų kaupimąsi ir rūgština organizmą. Todėl patartina daugiau valgyti ruginių maisto produktų, taip pat gaminių iš avižų, rugių, miežių, kukurūzų, nepamiršti įvairių kruopų.

Dalis žmonių netoleruoja laktozės arba yra alergiški maisto produktams, kurių sudėtyje yra pieno, kiaušinių, sojų. Labai svarbu tiksliai išsiaiškinti, kokių  produktų negalima valgyti. Tai galima padaryti ir savarankiškai save stebint. Pavyzdžiui, jei nenaudojant “įtartino” produkto savijauta pagerėja,   galimas daiktas, kad jis ir buvo netoleruojamas ar sukėlė alergiją. Galutinai tai nustatyti padėtų medicininiai tyrimai. Produktų, kurių netoleruojate ar esate alergiškas, būtina atsisakyti.

Celiakija. Kas tai?
Miniature Food Dollhouse - Polymer Clay Mini Food DonutsTai – imuninės kilmės, paveldima virškinamojo trakto liga, kai organizmas netoleruoja kviečiuose, rugiuose ir miežiuose esančių tam tikrų baltymų, kurie šiaip apibūdinami bendru terminu – gliutenas (glitimas). Sergant celiakija organizme susidaro autoantikūnai, jie kovoja prieš nuosavus audinius, vystosi plonosios žarnos gleivinės atrofija, pablogėja visų maisto medžiagų įsiurbimas, gali išsivystyti autoimuninės ar net onkologinės ligos.

Galimas daiktas, kad dalis žmonių, ypač suaugusiųjų, serga celiakija ir to nežino.
Tyrimais nustatyta, kad šią ligą turi apie procentas žmonių (tiek Europoje, tiek visame pasaulyje), taigi Lietuvoje galėtų būti apie 30 tūkst. nuo jos kenčiančių gyventojų. Celiakija gali sirgti ir vaikai, ir suaugusieji. Nemaža dalis žmonių, kurie serga celiakija, beveik neturi jokių nusiskundimų, tačiau žarnyne ir organizme vyksta patologiniai procesai, kurie gali sukelti įvairių šios ligos komplikacijų. Negydoma celiakija komplikuojasi osteoporoze, mažakraujyste, I tipo cukriniu diabetu, skydliaukės ligomis, reumatoidiniu artritu, onkologiniais susirgimais, epilepsija ir kt.

Celiakija – neišgydoma liga, todėl ligonis visą gyvenimą turi laikytis griežtos begliuteninės dietos, t.y. nevalgyti kviečių, rugių ir miežių. Sergantieji celiakija gali valgyti tik specialios paskirties maisto produktus be gliuteno.

Lietuvoje jau yra specialių savidiagnostikos BiocardTM celiakijos testų (Suomija). Jį atlikti žmogus gali pats namie, tai visiškai patikima, paprasta, neskausminga ir trunka tik 5 minutes. BiocardTM celiakijos testo pagalba iš vieno lašo kraujo, kuris paimamas iš piršto, nustatomi šiai ligai būdingi audinių transgliutaminazės (aTG) IgA antikūnai. Jeigu testo rezultatas teigiamas, jam patvirtinti būtina kreiptis į gastroenterolo-gą, kuris paskirs atlikti plonosios žarnos gleivinės biopsijos morfologinį ištyrimą. Tai yra pagrindinis celiakijos diagnostikos metodas.

Ką valgyti?
Išsiaiškinus, kokių maisto produktų organizmas netoleruoja arba kokie maisto produktai sukelia alergines reakcijas, gaminių su jais reikėtų atsisakyti. Jau ir Lietuvos gamintojai ant kai kurių pakuočių pažymi, kad gaminys “be gliuteno”, “be laktozės” ir pan. Mūsų šalyje taip pat galima įsigyti apie 60 skirtingų rūšių Dr.Schar specialios paskirties maisto produktų, kuriuose nėra gliuteno, pieno laktozės, kiaušinių, sojų – ant jų pakuočių tai žymima specialiais ženklais. Šie begliuteniai maisto produktai skirti žmonėms, kurie serga celiakija (t.y. netoleruoja kviečių, rugių, miežių) arba žmonėms, kurie alergiški kviečiams, pienui, kiaušiniams, sojų produktams ar tiesiog netoleruoja laktozės ir pan. Dr.Schar maisto produktai tinka ir veganams, ir vegetarams.

Šaltinis: Maisto Netoleravimas