Peršalimo Ligos

Peršinti gerklė, paraudusios akys, pojūtis tarsi laužytų kaulus, varvanti nosis – tipiški peršalimo ligų simptomai. O ar įmanoma ką nors pakeisti? Gydytoja Aistė Malinauskienė sako, kad stiprus organizmas yra atsparesnis peršalimo ligoms.

Vėlyvą rudenį mažai saulėtų dienų. Per mūsų regėjimo organus šviesa veikia centrinę nervų sistemą – tada daug sparčiau gaminami organizmo gynybines galias ir visą imuninę sistemą stiprinantys hormonai. O kai neužtenka saulės šviesos, organizmo apsauga nusilpsta. Ką gi daryti?

Svarbiausia, išgyventi tamsųjį metų laiką ir kiek įmanoma sumažinti galimybę susirgti peršalimo ligomis.

VITAMINO C NAUDA ORGANIZMUI

Norint sumažinti peršalimo ligų tikimybę, reikėtų vartoti vitamino C, stiprinančio imunitetą. Vitaminas C yra stiprus antioksidantas, saugantis organizmą (ir kraujyje esančius riebalus, arba lipidus) nuo nepageidaujamų oksidacijos procesų. Jis stiprina bendrą organizmo būklę, kontroliuoja šimtus organizme vykstančių procesų. Askorbo rūgštis turi įtakos ir fermentų, dalyvaujančių perduodant nervinius impulsus galvos smegenims, aktyvumui. Jei organizme trūksta vitamino C, sulėtėja protinės galimybės. Vitaminas C skatina ir kolageno (svarbiausio jungiamojo audinio baltymo) sintezę. Jei vitamino C trūksta, ima klibėti dantys, suminkštėja kremzlinis audinys, susilpnėja kraujagyslių sienelės, oda praranda gyvybingumą.

Be to, askorbo rūgštis dalyvauja karnitino sintezėje. Karnitinas – atsakingas už riebalų oksidavimą, kitaip sakant, „sudeginimą”. Tačiau riebalai teikia energijos. Jeigu organizmas gauna per mažai riebalų, žmogus nusilpsta, vėliau – išsenka. Silpnumas iš dalies siejamas su anemija (mažakraujyste). Jos priežastis gali būti ir geležies trūkumas organizme. O vitaminas C palengvina geležies pasisavinimą.

Askorbo rūgšties poreikis padidėja patiriant bet kokį stresą, fizinį ar psichinį krūviui, taip pat sergant. Tačiau nereikėtų ir persistengti – vitamino C perteklius gali kauptis žmogaus organizme ir sutrikdyti gliukozės pasisavinimą, sukelti kitų nepageidaujamų reiškinių. Beje, askorbo rūgšties perteklius iš organizmo pasišalina oksalo rūgšties pavidalu. Jei tai vyksta ilgesnį laiką, inkstuose ar net šlapimo pūslėje gali susidaryti akmenų.

TOBULESNIS IR SAUGESNIS
Tokių pavojų nesukelia pailginto veikimo vitaminas C, esantis preparate „Vitamin Cprolong”. Šiame vitamine C esanti esterinė jungtis lemia lėtesnį jo išsiskyrimą iš organizmo, todėl organizme susidaro tolygesnė ir ilgiau išliekanti vitamino C koncentracija. Būdamas ilgiau organizme, vitaminas C kur kas labiau stiprina imunitetą, saugo nuo virusinių kvėpavimo takų ligų, palaiko žarnyno funkcijas, gerina savijautą. Kadangi pailginto veikimo vitaminas C per šlapimo takus išskiria pamažėle, nesiformuoja oksalato akmenys. Kai vitamino C organizme yra pakankamai, ir nuotaika būna linksmesnė, geresnė. Ne veltui vitaminas C vadinamas juoko vitaminu. O linksmas žmogus rečiau serga.

Šaltinis: Peršalimo Ligos

Žymės: