Raumenų Spazmai

Raumenys – tarsi mechanizmai, kurie susitraukdami cheminę energiją paverčia mechanine. Jei nebūtų raumenų, nė vienas gyvas organizmas negalėtų judėti.

RAUMENŲ STRUKTŪRA
Pagrindinis raumenų struktūrinis vienetas yra raumeninė skaidula, kurioje yra daug branduolių. Raumeninės skaidulos storis -10-100 mm, o ilgis – 1-40 cm. Raumenims augant ir vystantis, pasikeičia baltymų izoformų kokybė, pavyzdžiui, intensyvaus lytinio brendimo metu (apie 12-14 metus) raumenyse ypač padaugėja „greitųjų" miofilamentų ir „greitųjų" sarkoplazminio tinklo baltymų, galutinai diferencijuojąs! skirtingo tipo raumeninės skaidulos. Žmogui senstant, vėl keičiasi ir raumenų struktūra bei funkcijos: mažėja raumeninių skaidulų, raumeninės skaidulos masė, sarkoplazminio tinklo tankis, Ca2+ siurblių, todėl mažėja viso raumens masė (raumens hipotrofija), daugėja jungiamojo audinio ir blogėja raumens stangrumas.

 

RAUMENŲ SPAZMAS

Apie 95 proc.žmonių bent kartą gyvenime yra jautę raumenų spazmą. Jų patiria apie trečdalis vyresnio amžiaus žmonių.

Raumenų spazmas (mėšlungis) – staigus, nevalingas vieno ar daugiau raumenų susitraukimas. Dažniausiai jaučiamas po fizinio krūvio ar naktį. Trunka nuo kelių sekundžių iki kelių minučių. Raumenų spazmo metu dažniausiai jaučiamas skausmas, taip pat gali būti matomas arba apčiuopiamas raumens sukietėjimas. Mėšlungis gali atsirasti bet kuriame skeleto raumenyje, tačiau dažniausiai sutraukia blauzdos ir pėdos raumenis.
Skeleto raumenų spazmai gali būti suskirstyti į keturias dideles grupes:„tikrieji" spazmai, tetanija, kontraktūros ir distoniniai spazmai.

„TIKRIEJI" RAUMENŲ SPAZMAI
„Tikrieji" spazmai gali būti dėl traumos, didelio raumenų aktyvumo, ramybės (naktiniai spazmai).
Raumenų spazmas būna kaip apsauginė reakcija į traumą, pavyzdžiui, lūžus kaului, nes raumenų spazmas stabilizuoja lūžio vietą ir sumažina aplinkinių audinių judrumą. Raumens spazmas gali atsirasti ir dėl pačio raumens traumos.

„Tikrieji" raumenų spazmai gali būti susiję su labai sunkiu raumenų darbu ir raumenų nuovargiu (sportuojant ar dirbant sunkų fizinį darbą). Tokie raumenų spazmai gali būti pačios veiklos metu ar praėjus kelioms valandoms po jos.

Su fiziniu krūviu susijęs raumenų spazmas apibūdinamas kaip skausmingas, spazminis, nevalingas, skeleto raumenų susitraukimas per/ar iškart po fizinio krūvio.Tiksli šios būklės priežastis nėra aiški. Yra teorijų, kurios aiškina, kad šios būklės priežastis yra:
• paveldėti medžiagų apykaitos sutrikimai (metabolizmo teorija);
• skysčių balanso sutrikimas organizme (dehidratacijos teorija). Sportas ir kita aktyvi veikla skatina prakaitavimą, taigi ir skysčių pasišalinimą iš organizmo;
• serumo elektrolitų koncentracijos sutrikimai (elektrolitų teorija);
• ekstremalūs aplinkos pokyčiai – karštis ar šaltis (aplinkos teorija). Raumenų spazmų gali atsirasti tada, kai raumenys pavargsta dėl
ilgo buvimo vienoje padėtyje, pavyzdžiui, sėdint.

Dažnas reiškinys yra raumenų spazmai poilsio metu, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Tačiau jų gali būti bet kuriame amžiuje, net ir vaikystėje. Tokie raumenų spazmai dažniausiai ištinka nakties metu. Naktį užeinantys spazmai būna labai skausmingi, sutrikdo nakties miegą. Kartais toks raumenų spazmas įvyksta dėl judesio, kurio metu sutrumpėja pats raumuo. Miegant pėda dažniausiai būna nuleista, o blauzdos raumenys tokioje padėtyje sutrumpėja. Dėl to dažniausiai šioje srityje ir pasireiškia raumenų spazmas. Tiksli naktinio mėšlungio priežastis nėra žinoma. Jis gali atsirasti dėl dehidratacijos, taip pat sumažėjus organizme mineralų – magnio, kalio, kalcio ir natrio – kiekiui. Gali būti kaltas ir sumažėjęs raumenų aprūpinimas krauju dėl nejudrumo, ilgo sėdėjimo ar gulėjimo.

MAGNIO IR KALCIO STOKA KRAUJYJE

Šių mineralų trūkumas tiesiogiai didina nervinių galūnių ir raumenų skaidulų jaudrumą. Tai gali būti „tikrųjų" spazmų priežastis sulaukus vyresnio amžiaus, taip pat nėštumo metu. Kalcio ir magnio organizmas gali pritrūkti dėl diuretikų vartojimo, hiperventiliacijos, vėmimo, nepakankamo kalcio absorbcijos (dėl vitamino D trūkumo), dėl paraskydinių liaukų veiklos sutrikimo ar kitų priežasčių. Raumenų spazmus tiesiogiai ar netiesiogiai gali sukelti ir kai kurių vitaminų, pavyzdžiui, B,, B5, B6 ir E, trūkumas. Kaip raumenis veikia šie vitaminai, tiksliai nėra žinoma.

KAIP IŠVENGTI RAUMENŲ SPAZMO?

Norint išvengti raumenųspazmo, būtina vartoti pakankamai skysčių, taip pat mineralų – magnio ir kalcio. Jei šių elementų reikiamo kiekio negaunama su maistu, reikėtų papildomai vartoti šių mineralų turinčių preparatų, pavyzdžiui, maisto papildo „Magnis+B6 complex".
Suaugęs žmogus per parą turėtų gauti apie 350 mg magnio ir 1000-1500 mg kalcio. Preparato„Magnis+B6complex"sudėtyje yra 350 mg magnio ir 5 mg vitamino B6, todėl užtenka tik vienos kapsulės per dieną organizmo poreikiams užtikrinti.

Šio preparato sudėtyje yra didžiausias gryno magnio kiekis, be to, magnis yra magnio oksido pavidalo, o magnio oksidas tirpsta skrandžio sultyse, sudarydamas gerai pasisavinamą magnio formą – magnio chloridą. Susidaręs skrandyje tirpus magnio chloridas labai gerai pasisavinamas plonajame žarnyne, neturi virškinamąjį traktą dirginančio poveikio. Preparato sudėtyje esantis vitaminas B6 padeda organizmui geriau pasisavinti magnį. Vitaminas B6 reguliuoja ląstelių dauginimąsi, baltymų apykaitą. Šis vitaminas turi įtakos galvos smegenų veiklai, skatina hemoglobino gamybą, riebalų ir angliavandenių apykaitą. Preparato „Magnis+B6complex"sudėtyje esančios medžiagos padeda, kai vargina dirglumas, įtampa ir nerimas, bloga nuotaika, atsiranda mėšlungis, širdies permušimai, padidėja kraujospūdis.

Šaltinis: Raumenų Spazmai